Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-01-16, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 20301

A A A

Redakcja

redakcja

Skąd nazwa "eXec"?

Jak wiadomo, jedną z podstawowych cech systemu operacyjnego AmigaOS są współdzielone biblioteki dynamiczne - dla przypomnienia wyjaśniamy, że biblioteka, to zbiór procedur (kodu), który w zależności od potrzeb jest ładowowany do pamięci (biblioteka dynamiczna); współdzielenie polega zaś na tym, że z jednej biblioteki może korzystać dowolna liczba programów jednocześnie. Wiele bibliotek jest zapewne znanych każdemu średnio-zaawansowanemu użytkownikowi Amigi, np. intuition.library, graphics.library czy asl.library... Ale jest jedna biblioteka, której nazwa nie jest może tak popularna jak innych, niemniej dzięki niej funkcjonuje cały system - zarządza ona przydziałem pamięci, procesami, komunikacją między nimi, dostępem do zasobów krytycznych, itp. Jest ona fundamentem, podstawą, bez której reszta nie mogłaby w ogóle działać. Co więcej - z reguły pierwszą rzeczą, jaką robi większość programów tuż po uruchomieniu, jest odnalezienie adresu bazy tej biblioteki. Adres ten znajduje się zawsze w tym samym miejscu, na prawie samym początku pamięci i jest to jeden z niewielu stałych, bezwzględnych adresów, do których można bezpiecznie sięgać. Adres, pod którym jest zapisany adres bazy tej biblioteki, to $4. A biblioteka ta nosi nazwę exec.library.

Skład redakcji

Szymon Żyła
Szymon "SZAMAN" Żyła [st]
st(małpa)amigaos(kropka)pl
Newsy, artykuły, galerie, wideo, media społecznościowe, administracja i kod serwisu, specjalizacja: NG, AmigaOS 4.x, publicystyka


Mikołaj Małkiewicz
Mikołaj "Moskic" Małkiewicz [mm]
Artykuły i newsy, specjalizacja: recenzje amigowych gier


Czesław Mnich
Czesław "Leon" Mnich [cm]
cm(małpa)amigaos(kropka)pl
Artykuły, galerie i newsy, specjalizacja: recenzje amigowych gier, Backbone, sprzęt dla Amigi klasycznej


Marcin Pianka
Marcin "Piana" Pianka [mp]
piana(małpa)exec(kropka)pl
Tłumaczenia na język angielski, artykuły i newsy, specjalizacja: emulacja Amigi (głównie na Raspberry Pi, ale nie tylko)


Współpraca

Magazyn eXec.pl nie jest przedsięwzięciem komercyjnym - dochody z reklam pokrywają tylko niewielką część kosztów utrzymania strony. Redakcja i programiści pracują społecznie. Mamy zamiar jeszcze przez wiele lat działać dla amigowego środowiska. Jeżeli chciałbyś zacząć z nami współpracować to napisz do nas lub wpadnij na czata - udostępnimy Ci stosowne narzędzia. Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły i każdą Waszą pomoc.

Podziękowania dla osób dawniej zaangażowanych w rozwój serwisu:

  • Konrad Bielski - wydawca i właściciel eXeca,
  • Grzegorz Juraszek - newsy, redaktor naczelny wydania papierowego,
  • Tomisław Kityński - autor kodu strony do 2005 roku,
  • Stanisław Węsławski - logo i kolorystyka pierwszej szaty graficznej,
  • Grzegorz Kraszewski - newsy,
  • Rafał Chyła - autor licznych artykułów, m.in. o AmigaOS i Amidze One, przygotował darmowy numer eXeca w PDF,
  • Konrad Rojek - autor artykułów i tłumaczeń,
  • Piotr Zadora - autor artykułów i tłumaczeń,
  • Janusz Tomczak - pomoc przy oprawie graficznej.

O eXec.pl

eXec jest niezależnym magazynem komputerowym, nie jesteśmy powiązani z żadną, polską ani zagraniczną, firmą produkującą lub sprzedającą oprogramowanie lub sprzęt komputerowy. Materiałów nie zamówionych nie zwracamy. Redakcja zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych materiałów. Wydawca nie odpowiada za treść i formę reklam. Wydawca ma prawo odmówić zamieszczenia reklamy bądź ogłoszenia, jeżeli jego treść lub forma jest sprzeczna z linią programową pisma lub interesem Wydawcy.
Przedruk, kopiowanie lub publikacja w mediach elektronicznych zamieszczonych materiałów wyłącznie za zgodą Wydawcy. Wszelkie użyte znaki firmowe lub towarowe są zastrzeżone i zostały użyte wyłącznie celem identyfikacji. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.


redakcja
zobacz inne nasze artykuły »
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: