Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2004-03-16 00:00, Autor: ggua, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 5502

A A A

Amiga One w Gliwicach

13-go marca w ramach comiesięcznych spotkań Gliwickiej Grupy Użytkowników Amigi odbył się pokaz komputera Amiga One. Nową Amigę z procesorem G4/933 MHz udostępnił Piotr Zadora. Na komputerze zainteresowani mogli zobaczyć w działaniu najnowszą wersję U-boot'a 1.0 oraz system AmigaOS 4.0 w wersji Preview CD, zawierający wczesną wersję kernela z końca stycznia br.

W czasie spotkania każdy miał okazję zapoznać się z cechami nadchodzącego systemu Amigi w wersji natywnej dla procesorów PowerPC. Uruchomiono m.in. następujące programy pracujące pod emulacją interpretowaną m68k: IBrowse 2.3, MakeCD, SampleZ, ATC (Amiga Trade Center) magazyn AMP, natywną wersję Amplifiera oraz demka AROS-owe skompilowane pod PPC. Emulacja procesorów linii m68k jest bardzo "wierna" i szybka, tak jak obiecał Hyperion. Bardzo wysokiej jakości obraz generowany przez kartę ATI Radeon 7500 wolny był od jakichkolwiek zakłóceń. W zaprezentowanej, przeglądowej wersji - podsystem grafiki Picasso 96 nie jest zintegrowany z systemem operacyjnym i działa jedynie w oparciu o interpretowaną emulację m68k. Szybkość wyświetlania grafiki jest jednak duża, co daje nadzieję na osiągnięcie rewelacyjnych rezultatów po przeniesieniu kodu do postaci natywnej PPC. Za dźwięk odpowiedzialna była karta Terratec 512i.J ednocześnie przedstawiciele GGUA zapowiadają zorganizowanie na Śląsku oficjalnego pokazu Amigi One z systemem AmigaOS 4 dla wszystkich zainteresowanych. Bliższe szczegóły niebawem.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • Janusz82Janusz82
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2004-03-16 18:05

No i super. Na PPA można poczytać w komentach, że wszystko chodziło bardzo fajnie, bez zwisów i tylko PPaint stawiał opór ale GR dał sobie z nim radę.
Przed miesiącem dokładnie były pokazy i filmy z Angli. Po oglądnięciu tych filmików krytykowano i wyśmiewano system, że niestabilny, że masę pracy trzeba itd, itp. Po niecałym miesiącu taki postęp. Albo Hyperion, developerzy i betatesterzy to geniusze albo panowie krytycy jak zwykle przesadzili.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2004-03-16 21:35

magazyn AMP

Magazyn zmienil nazwe na A&P (Amiga&Pegasos Magazyn). Dokladnie uruchomilem wczesna wersje A&P (MUI+MP3). Co ciekawe, jest on pisany na Pegasosie pod systemem MorphOS! Wszystkich, ktorzy chca pisac o Amidze i Pegososie zapraszam do wspolpracy! email - a_m_p@poczta.fm.

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2004-03-16 23:31 w odpowiedzi na komentarz #1

Była Amiga One i super, ale.... ... Perfect Pant nie działał, ale jak pisałem na PPA to raczej wina tego programu bo mi na UAE też się wiesza, a i na samej ami nie działa najpewniej. A co do reszty... pewnie zaraz pewne osoby zarzucą mi brak wiedzy o OS4 i moją złośliwą nature D ale ważniejsza jest chyba rzetelna relacja a więc: FSB - mówiło się że A1 działa tylko na FSB 100 MHz, to nie prawda, widziałen A1 Piotra miała FSB 133 MHz.
CPU - z tego co wiem nie było to G4/933 tylko G4/800MHz , znaczy to jest taki procek tylko ustawione było 800MHz a nie jak pisze w njusie 933MHz
DMA - tu niestety jest źle bo o ile wiem to nadal jest tylko PIO3 max, ale nie było tego widać, system wczytywał się pare sekund .
GRAFIKA - cóż tu narazie jest ragicznie o ile nie gorzej. Sam system wczytywał się błyskawicznie, tapety i ikonki też błyskawica, ale potem.... uuu szkoda słów. Skalowanie i przesówanie okien to wg mnie masakra Szybkość wyświetlania grafiki jest jednak duża no ktoś tu się troszke pomylił, duża? w porównaniu z czym AGA?, może kogoś teraz zdenerwuje, wiem że to system preview, ale nie można pisać że szybkość jest duża. Jakbym nie wiedział ze tam siedzi Radeon7500 to pomyślałbym że to jakaś stara karta pod ISA z 0.5 MB ramu. Niestety nie pokazano niczego co obciązało by grafike PerfectPaint się nie uruchamiał a QuakeI się wieszał.
Muzyka - no cos tam grało )) ale denerwujący jest fakt braku możliwości wykorzystania układu znajdującego się na płycie. Nie jest to wada raczej niedoparzenie. W moim pececie też ten układ mam wyłączony i zastąpiony SB5.1 ale, są ludzie którzy po kupnie A1 nie będą mogli sobie pozwolić nawet na karte za 30zł. Ogólnie pokaz był fajny, system jak na wersje previev wyglądał i działał w miare stabilnie , ale niestety widać że jeszcze daleka droga do końca, GRAFIKA, MUZA , DMA, jest co poprawiać.

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2004-03-17 00:32 w odpowiedzi na komentarz #3

...Była Amiga One i super, ale....
...ale niestety widać że jeszcze daleka droga do końca, GRAFIKA, MUZA , DMA, jest co poprawiać...



Teraz ktoś obeznany mógłby wtrącić, czy coś już poprawiono?
Podobno najnowsze były tylko stery do Radeona reszta była ze stycznia.
Co do muzy to chyba nie ma co poprawiać. Jeśli masz na myśli układ z płyty głównej to z tego co można było poczytać gdzie indziej nie mają do niego dokumentacji i nie będzie działał. A zastosowali go bo tylko ta firma zgodziła się dostarczać w małych ilościach(cena). Ten problem nie dotyczy MicroA1 tam jest inny układ ("z papierami").

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2004-03-17 01:20 w odpowiedzi na komentarz #3

ale denerwujący jest fakt braku możliwości wykorzystania układu znajdującego się na płycie. Nie jest to wada raczej niedoparzenie.

Przecież nie od dziś wiadomo że ten układ dźwiękowy nie będzie obsługiwany ze względu na błąd sprzętowy A1...

Odpowiedz

Amig_OS
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2004-03-17 02:55 w odpowiedzi na komentarz #3

Na GGUA byl pokazany TYLKO OS4-PrevievCD, ktory obok Debiana, UBoota 1.0 i dokumentacji wchodzil w skald AmigiONE oferowanej przez oficjalnego dystrybutora. W sobote rano (gdy dowiedzielismy sie ze BigTed nie moze pokazac sie ze swoja Powerna Amiga), podmienilismy na szybko tylko sterowniki do ATIRadeona na najnowsze (usunieto w nich "efekt goracego powietrza") i polecielismy na spotkanie. Byl to taki "uklon" w strone osob ktore przyjezdzaja na nasze spotkania i sympatyzuja z nami od kilku lat. Oficjalny pokaz OS4 jest w trakcie przygotowywana i jest uzalezniony tylko terminem ukonczenia ostatecznej wersji OS4. Na temat szybkosci GFX juz Konrad pisal w newsie.

Zapomniales Olku dodac, ze miales okazje widziec nowsza wersje AmiaOS4, na A1/G4/933Mhz/SB5.1 wraz z dzilajacym Quake. Widziales takze jak dziala Audio Evolution 4 PPC oraz AmigaOS4 na A1/G3.

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2004-03-17 08:17 w odpowiedzi na komentarz #6

Zapomniales Olku dodac, ze miales okazje widziec nowsza wersje AmiaOS4, na A1/G4/933Mhz/SB5.1 wraz z dzilajacym Quake. Widziales takze jak dziala Audio Evolution 4 PPC oraz AmigaOS4 na

Sadze, ze Olek po prostu staral sie ustosunkowac do tego co jest w newsie i to wszystko... Czyli do tego co on zauwazyl na pokazie, a o czym w newsie nie bylo, badz bylo nie do konca z jego odczuciami przedsytawione...

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2004-03-17 08:26 w odpowiedzi na komentarz #6

Owszem widziałem jak na A1 działa Quake1, ale na GGUA nie działał a to jest tematem rozmowy. Wiem że to jest OS4 preview i tak też napisałem. Nie widze problemu w opisaniu tego co działo się na GGUA. Audio Evolution 4 PPC nie było pokazane na spotkaniu, pokazano natomiast SampleZ, który działał zastraszająco szybko . Co do grafiki, skalowanie, przesuwanie okien było troszke wolnawe jak na G4 i radeona i tego nie da się ukryć, zaraz ktoś pewnie powie że mam peceta i głupoty gadam, ale mam też a2000 z picassoII i mam porównanie. Nie pokazano też niczego co w jakiś sposób obciążałoby procka i grafike, bo słuchanie mp3 i ruszanie okienkami to raczej zerowe obciązenie dla G4 i hasła w stylu:

"patrz leci mp3 a ja ruszam okienkiem i nic się nie tnie"

jest śmieszne o ile nie żałosne to nie 040 i AGA, dlaczego nie puszczono divx-a albo filmu DVD, VCD, czegokolwiek nawet zwykłego avi/mov?. Jak przyjechali do nas z pegazami to Morgoth pokazywal Divx-a który działał płynnie bez zadnych zacięć przeskoków itp.
Ogólnie fajnie że A1 była na GGUA, każdy mógł zobaczyć jak wygląda OS4 i jakie ma potencjalne możliwości. Szkoda że na pokazie pokazano tak mało, MakeCD, IBrowse, SampleZ i AmiAMP to raczej niewiele. Jak na OS4 previevCD to łądnie to wygląda, jest okazja zapoznać się z systemem, ale w chwili obecnej OS4 nie nadaje się jako system do amigi, jest w nim za dużo błędów, jak zostaną poprawione, a w szczególności ta nieszczesna grafika, to będzie to naprawdę dobry system.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2004-03-17 09:20 w odpowiedzi na komentarz #3

FSB - mówiło się że A1 działa tylko na FSB 100 MHz, to nie prawda, widziałen A1 Piotra miała FSB 133 MHz.<br> CPU - z tego co wiem nie było to G4/933 tylko G4/800MHz , znaczy to jest taki procek tylko ustawione było 800MHz a nie jak pisze w njusie 933MHz<br> No właśnie. Może tu mi ktoś wykaże jak z FSB 133MHz można zrobić takt CPU 800MHz. Bo mi to nijak z wyliczeń nie wychodzi. Na PPA też pytałem, to właściciele A1 nabrali wody w usta.

Odpowiedz

Marcin Juszkiewicz
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2004-03-17 09:42 w odpowiedzi na komentarz #9

No właśnie. Może tu mi ktoś wykaże jak z FSB 133MHz można zrobić takt CPU 800MHz. Bo mi to nijak z wyliczeń nie wychodzi.

133*6 i masz te 800MHz - tak się kiedyś Durony 600@800 robiło (bez aluzji).

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2004-03-17 09:42 w odpowiedzi na komentarz #9

6 x 133 = 798. O to chodzi?

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2004-03-17 11:29 w odpowiedzi na komentarz #10

Pentrumny 3 tez byly 800/133

P.S. Co to sie porobilo w srodowisku z niektorymi ludzmi, nie poznaje wypowiedzi niektorych... taka mala dygresja (tu i acep)

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2004-03-17 12:39 w odpowiedzi na komentarz #8

No, tu trzeba dokonać paru sprostowań:

Hasło: "patrz leci mp3 a ja ruszam okienkiem i nic się nie tnie" było powiedziane w kontekście MOS'a pod Pegasosem a nie w kontekście AGA/040. Nie rozumiem skąd wziąłeś takie porównanie, bo akurat jest ono kompletnie bez sensu.

dlaczego nie puszczono divx-a albo filmu DVD, VCD,

Bo nie mamy na razie natywnej przeglądarki do filmów w tych formatach, gdy będzie - pokażemy i wtedy będziesz mógł to odnieść do analogicznych prezentacji dokonanych na pegazie. Na razie to co napisałeś jest również wg. mnie trochę bezzasadne.

ale w chwili obecnej OS4 nie nadaje się jako system do amigi, jest w nim za dużo błędów, jak zostaną poprawione, a w szczególności ta nieszczesna grafika, to będzie to naprawdę dobry system.

Nie tyle błędów co niedoróbek - to właściwsze określenie, bo powiedzieć o tym błąd to by oznaczało, że dana funkcja została wykonana tylko nie działa zgodnie z założeniami a tymczasem większości rzeczy, do których się odniosłeś tam po prostu jeszcze nie było.

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2004-03-17 13:54 w odpowiedzi na komentarz #13

"patrz leci mp3 a ja ruszam okienkiem i nic się nie tnie"
Jak przyjecali z pegazami na GGUA to troszkę pomęczyłęm mos-a i nie pamiętam żeby mi mp3 tnęły podczas ruszania okienkami . Dlatego taka wypowiedź mnie rozśmieszyła, G4 ma taką moc obliczeniową że mp3 nie jest dla niej żadnym obciążeniem i dlatego moje porównanie do 040 i AGA jest jak najbardziej na miejscu, to nie ta klasa sprzętu i nie ten rok żeby takimi rzeczami się cieszyć. Gdyby się cięły mp3 to przecierz było by to żałosne. Gdyby była sytuacja np:

Leci Divx, mp3, MakeCD i ruszam okienkiem i nic nie tnie, to, to jest coś )
VCD i DVD, cóż wydawało mi się że jak jest jakiś program w wersji na PPC ( np. frogger, AMP) to nie ma chyba problemu z odpaleniem go na A1, wreszcie A1 ma PPC tylko szybszy i ma workbencha więc czemu niby się nie da? . Jeżeli się mylę to przepraszam za wprowadzanie w błąd.

"Nie tyle błędów co niedoróbek" no tak źle napisałem, ale z kontekstu zdania i wypowiedzi było jasne co miałem na myśli i nie ma sensu czepiać sie hmm.. "literówek" ,po prostu przemęczenie robi swoje ). Jak napisałem ten system ma potencjał, tylko muszą jeszcze dużo poprawić, grafika, muza, DMA, jest czym się bawić ).

Odpowiedz

baderman
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2004-03-17 14:42

kurde, i mogłem zostać w gliwicach, żeby pójść, a tak pojechałem do domu - nie wiem, czy byłem ślepy, czy nie było informacji o pokazie?

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2004-03-17 15:30 w odpowiedzi na komentarz #14

Jak przyjecali z pegazami na GGUA to troszkę pomęczyłęm mos-a i nie pamiętam żeby mi mp3 tnęły podczas ruszania okienkami . Dlatego taka wypowiedź mnie rozśmieszyła, G4 ma taką moc obliczeniową że mp3 nie jest dla niej żadnym obciążeniem i dlatego moje porównanie do 040 i AGA jest jak najbardziej na miejscu, to nie ta klasa sprzętu i nie ten rok żeby takimi rzeczami się cieszyć. Gdyby się cięły mp3 to przecierz było by to żałosne.

To jest zalosne, lecz niestety prawdziwe, oto cytat wypowiedzi jednego z uzytkownikow Pegaza :
Podczas odtwarzania MP3 z programu Kaya i przesuwania zawartosci
strony www w Voyagerze dzwiek "skacze", "zacina sie" jak na A1200 z
MC68020....

Po wiecej szczegolow odsylam na forum PPA do dzial MorphOS, temat "Pegaz i zacinajace sie mp3"

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2004-03-17 15:39 w odpowiedzi na komentarz #9

No właśnie. Może tu mi ktoś wykaże jak z FSB 133MHz można zrobić takt CPU 800MHz. Bo mi to nijak z wyliczeń nie wychodzi. Na PPA też pytałem, to właściciele A1 nabrali wody w usta. Naprawde ? sprawdz dobrze watek w ktorym zadales to pytanie, udzielilem Ci precyzyjnej odpowiedzi. Mnoznik x6 i masz 800Mhz, x7 to 933Mhz, x7,5=1Ghz a max dla A1 to 1.06Ghz chyba nie musze juz podawac jaki to mnoznik. Mala instrukcja dla zainteresowanych kupnem AmigaONE. Jesli chcecie przestwaic swoje G4 z 800Mhz do nominalnej predkosci 933Mhz, przestwacie wszystkie cztery przelaczniki kolo procka w odwrotne polozenie z off, Off, On, Off na on, on, off, on.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #18 wysłany: 2004-03-17 15:55 w odpowiedzi na komentarz #17

Jesli chcecie przestwaic swoje G4 z 800Mhz do nominalnej predkosci 933Mhz, przestwacie wszystkie cztery przelaczniki kolo procka w odwrotne polozenie z off, Off, On, Off na on, on, off, on.

Dokładnie tak się to robi - wystarczy przesunąć DIP-switch'e (takie jak kiedyś w drukarkach) na płytce procesorowej w położenie odwrotne i masz 933. I dlatego napisałem, że to jest 933 MHz.

Odpowiedz

Olo
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2004-03-17 16:10 w odpowiedzi na komentarz #16

O ile pamiętam ktoś ( nie pamiętam kto i nie chce mi się szukac )LEŃ RULEZ ) wyjaśnił że wina leżała po stronie skopanej wersji Voyagera, czy coś w tym stylu.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2004-03-17 16:27 w odpowiedzi na komentarz #16

To jest zalosne, lecz niestety prawdziwe, oto cytat wypowiedzi jednego z uzytkownikow Pegaza : Podczas odtwarzania MP3 z programu Kaya i przesuwania zawartosci strony www w Voyagerze dzwiek "skacze", "zacina sie"

Na tej zasadzie wszędzie można zaciąć MP3, pod każdym systemem, i na każdym sprzęcie. Na MOSie wystarczy odpalić skopany program, w tym przypadku voyagera. Pod innym systemem dowolny inny program, z podobnym felerem. Takie podbudowywanie się użytkowników A1/OS4 jest bez sensu odrobinę, i nadaje się na conajwyżej niewinny żarcik sytuacyjny przy piwie, w odpowiedniej atmosferze.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2004-03-17 17:30 w odpowiedzi na komentarz #16

dzwiek "skacze", "zacina sie" jak na A1200 z MC68020....

Niesamowite, blyszczysz az razi... Wyobraz sobie, ze nikt mnie nie zmusza do uzywania zle napisanych programow. Mogę sobie spokojnie sluchac mp3 (ANR) i przegladac www (IB) i jakos nic sie nie tnie. Nawet jak sobie divixa puszcze do tego to nie widze aby system spowalnial. Nawet jak przesune zawartosc strony www. Cud jakis?

Argument generalnie byl powalajacy.

Odpowiedz

Konrad Mruk
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2004-03-17 17:51 w odpowiedzi na komentarz #16

Czy wiesz, że...
"Dyskutowanie z bzdurą niepotrzebnie ją nobilituje."

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #23 wysłany: 2004-03-17 18:09 w odpowiedzi na komentarz #19

Co nie zmienia faktu, ze wypowiedz byla a propos problemow MOS'a a nie dlatego, ze porownywana byla A-1 z klasykiem. Takiego porownania wlasciwie dokonales sam (twoje slowa 040/AGA) i sam sie z tego zasmiales (nie na spotkaniu tylko tu). Dlatego tutaj tez na to odpowiadam, ze porownanie twoje jest bez sensu. Posmiejmy sie zatem razem (moze byc tu - jak chcesz).

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: 2004-03-17 19:52 w odpowiedzi na komentarz #23

Szkoda że przypomina to śmiech na siłę.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2004-03-17 21:33 w odpowiedzi na komentarz #20

Na tej zasadzie wszędzie można zaciąć MP3, pod każdym systemem, i na każdym sprzęcie. Na MOSie wystarczy odpalić skopany program, w tym przypadku voyagera. Pod innym systemem dowolny inny program, z podobnym felerem.

Tak oczywiscie, o ile rzeczywiscie wina lezala po stronie Voyagera. Jeden gosc poprawdzie stwierdzil ze winny byl Voyager, ale byly tez takie odpowiedzi:
winna jest kaya
winna arctica
winne stery do radeona
winna karta wpieta w PCI
itd, itp.
Cholernie tam macie duzo fachowcow. Oczywicie zaden, absolutnie zaden posiadacz Pegasosa nie napisal ze winny moze byc MOS. To zdanie bez wzgledu na okolicznosci chyba nigdy fanom motyla nie przejdzie przez gardlo, przepraszam klawiature.

Zakladam w tym momencie ze zeczywiscie w owym przypadku winny byl Voyager, moje ostatnie zdanie dotyczy caloksztaltu. Po prostu nigdy nie zauwazylem aby jakis posiadacz MOSa, (no moze poza jednym wyjatkiem) narzekal na bugi w systemie, zawsze musicie znalezc sobie jakiegos kozla ofiarnego, a to arctica, ato to a to tamto...

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2004-03-17 22:50 w odpowiedzi na komentarz #25

Po prostu nigdy nie zauwazylem aby jakis posiadacz MOSa, (no moze poza jednym wyjatkiem) narzekal na bugi w systemie, zawsze musicie znalezc sobie jakiegos kozla ofiarnego, a to arctica, ato to a to tamto...

To tak jakbym czytał "to jest preview systemu, wersja beta, wersja alfa, płyta dla developerów, when it's ready"... BTW: co to jest "arctica"?

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #27 wysłany: 2004-03-17 23:36 w odpowiedzi na komentarz #24

Szkoda że przypomina to śmiech na siłę.

Przepraszam ale co chciałeś przez to powiedzieć? A poza tym nie przypominam sobie abyś się pojawił na spotkaniu, więc dlaczego się wtrącasz?

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #28 wysłany: 2004-03-17 23:39 w odpowiedzi na komentarz #24

Oczywiście - bez obrazy drogi Panie: MisterQ, MiniQ, MinisterQ, czy jak tam każesz się ostatnio tytułować (może nazwą jakiegoś kwiatka?).

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #29 wysłany: 2004-03-17 23:42 w odpowiedzi na komentarz #26

To tak jakbym czytał "to jest preview systemu, wersja beta, wersja alfa, płyta dla developerów, when it's ready"... BTW: co to jest "arctica"?</p>

O przepraszam, pojęcie : "wersja beta" jest stanowczo zarezerwowane dla Morphosa i to w wydaniu "everlasting beta".

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #30 wysłany: 2004-03-17 23:56 w odpowiedzi na komentarz #27

więc dlaczego się wtrącasz?

Bo mogę? Poza tym co, przewrażliwiony jakiś ostatnio jesteś, czy co? Skrytykowałem jakoś w wątku spotkanie które się odbyło? Może luzu trochę, bo wrażenie można jakieś dziwne odnieść, od człowieka który tak mocno za reintegracją i stowarzyszeniem się ponoć opowiada...

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #31 wysłany: 2004-03-17 23:58 w odpowiedzi na komentarz #28

Każę? Mam wrażenie że starasz się mnie jakoś sprowokować. Po co? Jakaś frustracja?

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #32 wysłany: 2004-03-18 06:32 w odpowiedzi na komentarz #27

A poza tym nie przypominam sobie abyś się pojawił na spotkaniu, więc dlaczego się wtrącasz?

Trzeba być jasnowidzem, żeby zjawiać się na spotkaniach, tak o nich informujecie...

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #33 wysłany: 2004-03-18 09:43 w odpowiedzi na komentarz #25

Cholernie tam macie duzo fachowcow. Oczywicie zaden, absolutnie zaden posiadacz Pegasosa nie napisal ze winny moze byc MOS. To zdanie bez wzgledu na okolicznosci chyba nigdy fanom motyla nie przejdzie przez gardlo, przepraszam klawiature. <br>

o ile dobrze pamietam tu "Pegazosofcy" za czesc bledow obwiniali MOS'a , chyba ze tego nie zauwazyles....(spowolnienie po jakims czasie dzialania , lockup'y....). Wydaje mi sie ze strona od os4 nie chce sie przyznac do popelnionych przez siebie bladow.....no ale po co ja sie odzywam to jest wersja beta

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #34 wysłany: 2004-03-18 10:08 w odpowiedzi na komentarz #33

BTW. Stefkos - zauważyłeś aby w oknie About MOS-a pisało "wersja beta" ?

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #35 wysłany: 2004-03-18 10:20 w odpowiedzi na komentarz #34

BTW. Stefkos - zauważyłeś aby w oknie About MOS-a pisało "wersja beta" ?

hehehe a udalo ci sie zobaczyc, ze komputer masz nie wlaczony? Ile razy (nawet z zaskoczenia) tam zagladam, zawsze jest, ze jest wlaczony - cholera....

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #36 wysłany: 2004-03-18 13:32 w odpowiedzi na komentarz #25

Po prostu nigdy nie zauwazylem aby jakis posiadacz MOSa, (no moze poza jednym wyjatkiem) narzekal na bugi w systemie

No i co z tego!? Ja nie zauwazyłem, żeby jakiś posiadacz os4 narzekał na bugi. Narzekanie to jakiś obowiązek? A może system jest doskonały? ))

Jak chcesz zobaczyc narzekanie na MOS to wpadnij na #morphos albo morphzone i poczytaj. Tutaj przeciez jest portal amigowy i to nie miejsce na rozwodzenie sie nad problemami nieamigowego systemu ;P

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #37 wysłany: 2004-03-18 13:40 w odpowiedzi na komentarz #30

Bo mogę?

No więc, nie za bardzo możesz. Nie jest to zbyt kulturalne wcinać się w czyjąś polemikę, nie mając przy tym nic do powiedzenia, bo nie będęc, że tak powiem "w temacie". I nie ma to nic wspólnego z moimi pomysłami, dot. ewentualnej reintegracji. To po prostu brak elementarnego wychowania z Twojej strony. I nie w żaden sposób mnie to nie denerwuje - po prostu czasem trzeba nazwać rzeczy po imieniu.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #38 wysłany: 2004-03-18 14:09 w odpowiedzi na komentarz #37

No więc, nie za bardzo możesz. Nie jest to zbyt kulturalne wcinać się w czyjąś polemikę, nie mając przy tym nic do powiedzenia, bo nie będęc, że tak powiem "w temacie".

Interesujące rzeczy prawisz, zważywszy na to, że nie sprecyzowałeś (sprecyzowaliście) w swoim sprawozdaniu odpowiednich kryteriów dyskusji - czyli co oznacza w tym przypadku "bycie w temacie", i jakiż to autorytet ocenia kto w tej sprawie ma "coś do powiedzenia". I w dodatku opublikowaliście je w publicznym miejscu, z możliwością komentowania. Czyżby niedopatrzenie?
Na przyszłość proponuję zamieszczać takie sprawozdania oczywiście w miejscach, gdzie nie ma możliwości komentowania. Unikniecie wtedy niewątpliwego niebezpieczeństwa niechcianej polemiki, z niechcianymi osobami, na niewygodne/niechciane tematy. Jeśli chcesz sobie z kimś ucinać prywatną dyskusję, to istnieje coś takiego jak prywatna korespondencja, najlepiej jeszcze w granicach towarzystwa wzajemnej adoracji, bądź towarzystwa wzajmnej adoracji jednego komputera. Dziecinada, i tyle.

To po prostu brak elementarnego wychowania z Twojej strony.

Oj, daruj sobie lekcje dobrego wychowania, bądź wytyki w moją stronę na jego temat, bo samemu Ci tego brakuje. Nie wszystko się da zakamuflować stwierdzeniem "bez urazy", bądź subiektywnym "nazywaniem rzeczy po imieniu".

I nie w żaden sposób mnie to nie denerwuje

Śmiem wątpić, iż po wydaniu takiej gotówki na swój wymarzony komputer, jesteś w stanie odrzucić od siebie wszystkie emocje, które następują, gdy ktoś krytykuje wyczyny owego wymarzonego komputera. Ale oczywiście nie oczekuję że przyznasz mi rację.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #39 wysłany: 2004-03-18 14:09 w odpowiedzi na komentarz #32

Trzeba być jasnowidzem, żeby zjawiać się na spotkaniach, tak o nich informujecie...

Proszę, proszę - a zatem od dzisiaj masz zaszczytny tytuł jasnowidza. Bo przecież, gdy chcesz nas spotkać, to jakoś dziwnym trafem zawsze wiesz, gdzie i kiedy nas szukać.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #40 wysłany: 2004-03-18 14:18 w odpowiedzi na komentarz #38

Na przyszłość proponuję zamieszczać takie sprawozdania oczywiście w miejscach, gdzie nie ma możliwości komentowania.

Zwróć się z tym do Ola nie do mnie. Ja tej polemiki z nim w ogóle tu nie chciałem. Co zresztą starałem się mu wytłumaczyć a ty się wciąłeś.

Oj, daruj sobie lekcje dobrego wychowania, bądź wytyki w moją stronę na jego temat, bo samemu Ci tego brakuje. Nie wszystko się da zakamuflować stwierdzeniem "bez urazy", bądź subiektywnym "nazywaniem rzeczy po imieniu".

Zdaje się, że nie zrozumiałeś. Nie po raz pierwszy zresztą. Na tym zakończmy, bo "czego Jaś za młodu ... " itd

Śmiem wątpić, iż po wydaniu takiej gotówki na swój wymarzony komputer, jesteś w stanie odrzucić od siebie wszystkie emocje, które następują, gdy ktoś krytykuje wyczyny owego wymarzonego komputera. Ale oczywiście nie oczekuję że przyznasz mi rację.

No cóż - najwyraźniej oceniasz mnie, wg. siebie samego. Ja nie muszę ci niczego udowadniać.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #41 wysłany: 2004-03-18 14:44 w odpowiedzi na komentarz #40

Zwróć się z tym do Ola nie do mnie. Ja tej polemiki z nim w ogóle tu nie chciałem.

Wybacz, ale to nie Olo ma do mnie jakieś śmieszne pretensje o to, że się wtrącam.

Co zresztą starałem się mu wytłumaczyć a ty się wciąłeś.

O ja niedobry... Mistrzu dobrego wychowania, jeśli nie chciałeś żadnej polemiki, to nie trzeba było jej zaczynać, ba! Nikt nie kazał Ci w ogóle odpisywać na to co napisałem.

Zdaje się, że nie zrozumiałeś. Nie po raz pierwszy zresztą.

Oj tak, na pewno. To bardzo wygodny "argument", który niewątpliwie, i z całą pewnością pokazuje że masz rację. Dobre sobie.

Na tym zakończmy, bo "czego Jaś za młodu" itd

I jeszcze o garnku i kociole przytocz może, bo też dobrze pasuje.

No cóż - najwyraźniej oceniasz mnie, wg. siebie samego. Ja nie muszę ci niczego udowadniać.

Ależ nie musisz, jak pisałem powyżej, nie oczekiwałem tego. Przez czysty przypadek ja nie wydałem takiej gotówki na komputer, i nie zamierzam.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #42 wysłany: 2004-03-18 14:47 w odpowiedzi na komentarz #41

To twoja sprawa. Idż wylewać swoje kwasy gdzie indziej.

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #43 wysłany: 2004-03-18 14:57 w odpowiedzi na komentarz #39

Proszę, proszę - a zatem od dzisiaj masz zaszczytny tytuł jasnowidza. Bo przecież, gdy chcesz nas spotkać, to jakoś dziwnym trafem zawsze wiesz, gdzie i kiedy nas szukać.

Kiedyś były informacje o spotkaniach podawane z wyprzedzeniem na portalach. Ba, ja nawet dostawałem SMSy z zaproszeniem od Arka, że będzie taka czy inna atrakcja. A teraz, widzę, wolicie własne wąskie grono. Niech i tak będzie, przecież nigdy nie należałem do GGUA. Integrujemy się jak diabli...

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #44 wysłany: 2004-03-18 16:25 w odpowiedzi na komentarz #33

tu "Pegazosofcy" za czesc bledow obwiniali MOS'a , chyba ze tego nie zauwazyles....(spowolnienie po jakims czasie dzialania , lockup'y....). Wydaje mi sie ze strona od os4 nie chce sie przyznac do popelnionych przez siebie bladow.....no ale po co ja sie odzywam to jest wersja beta Zauwazylem. Napisalem poza jednym wyjatkiem. tym jednym wyjatkiem byl wlasnie blagalny artykul w PPA na temat bledow MOSa z prosba o poprawki.Musze przyznac uczciwie ze artykul odniosl skutek (lub tez nastapil dziwny zbieg okolicznosci) gdyz kilka dni po jego zamieszczeniu na portalu ukazala sie lata aktualizujaca MOSa do 1.42. Ale zapewniam Cie ze gdyby nie ten artykul, to ani ja, ani zapewne 99% ludzi nie posiadajacych Pegasosa nie wiedzialoby o takich bledach jak np. spowolnienie dzialania MOSa po jakims czasie. Co do bledow A1/OS4.0, to wybacz, ale to chyba ty dobrze nie czytales. Przeciez nie tylko userzy, ale nawet oficjalni tworcy OS4.0 szczerze dyskutuja o bledach czy niedorobkach. Od chocby blad w ukladzie dzwiekowym AONE oglosil nikt inny jak Hyperion, dla porownania Genesi dzialania Pegasosa na FSB zaledwie 100Mhz, nigdy nie uznalo za swoj blad, pomimo ze produkty konkurencji oparte na tych samych podzespolach dzialaja na FSB 133Mhz. Co do samego systemu OS4.0 to rowniez otwarcie mowi sie o niedorobkach, np. fakt dzialania Pisasso pod 68k czy brak zintegrowanego JITa jest powzechnie znany i nieukrywany przez Tworcow czy posiadaczy nowego systemu. Tymczasem o MOSie mowilo sie ze poza brakiem 3d dla radeona system jest super. Ruleziastych komentarzy uzytkownikow Pegaza nazbieraloby sie pewnie z kilka mega. O konkurencji mowiliscie ze nigdy nie wyjdze, lub ze wyjdzie tylko jako system dla 68k, lub A4000. Jesli nawet ktos z Was dawal wiare w to ze wyjdzie OS4.0 w wersji dla AmigiONE, to zaraz dodawal ze bedzie on opozniony w stosunku do MOSa o 2 lata i nigdy go nie dogoni. Tymczasem juz pierwsze komentarze ludzi ktorzy widzieli OS4.0 w dzialaniu, mowia wyraznie ze nowy AmigaOS przewyzsza funkcjonalnoscia MOSa. I co wy na to, zapewne jak znam zycie bedziecie teraz stawiac teze ze moze i OS4.0 ma kilka zalet, ale jest wolniejszy od MOSa. Co Wam jednak pozostanie w momencie gdy przportuja juz Picasso i dodadza JITa ? Puste MorphOS rulez ? Oj nie zazdrosze wam tych kilku najblizszych tygodni.........

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #45 wysłany: 2004-03-18 16:52 w odpowiedzi na komentarz #44

Coś kiepsko przeglądasz dyskusje o niedociągnięciach i błędach w MOSie... O wielu problemach, niedociągnięciach się mówi/pisze... Ale przecież nie będę wchodzić na portal dla manikirzystek, by mówić co nie tak jest w mosie... Jeśli ktoś pyta z czym mam problemy, to mówię/piszę... i robią to tak samo inni, próbując puki kolejna wersja MOSa nie wyjdzie sobie z tym radzić... Większość niedociągnięć związana jest z konkretnym sprzętem, choć nie tylko...Tu z tego co pamiętam też pisane było nie raz o tym co boli użytkowników MOSa...

Odpowiedz

Marcik
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #46 wysłany: 2004-03-18 17:37 w odpowiedzi na komentarz #44

Zauwazylem. Napisalem poza jednym wyjatkiem. tym jednym wyjatkiem byl wlasnie blagalny artykul w PPA na temat bledow MOSa z prosba o poprawki.Musze przyznac uczciwie ze artykul odniosl skutek (lub tez nastapil dziwny zbieg okolicznosci) gdyz kilka dni po jego zamieszczeniu na portalu ukazala sie lata aktualizujaca MOSa do 1.42.

1.4.2 byla planowana od jakiegos czasu, ale AFAIK wydanie jej zajelo troche czasu, bo nikomu sie nie chcialo za to wziac.

Ale zapewniam Cie ze gdyby nie ten artykul, to ani ja, ani zapewne 99% ludzi nie posiadajacych Pegasosa nie wiedzialoby o takich bledach jak np. spowolnienie dzialania MOSa po jakims czasie.

Jesli bylbys choc troche zainteresowany Pegazem i odwiedzal portale jak MorphZone czy czytal dzial MorphOS na forum PPA to przekonalbys sie, ze bledy nie sa ukrywane. A nawet userzy mocno lamentuja, jak cos jest nie tak.

Od chocby blad w ukladzie dzwiekowym AONE oglosil nikt inny jak Hyperion,

Raczej blad w konstrukcji plyty, ze zalozyli uklad, ktorego nie potrafia obsluzyc

Co do samego systemu OS4.0 to rowniez otwarcie mowi sie o niedorobkach, np. fakt dzialania Pisasso pod 68k czy brak zintegrowanego JITa jest powzechnie znany i nieukrywany przez Tworcow czy posiadaczy nowego systemu. Tymczasem o MOSie mowilo sie ze poza brakiem 3d dla radeona system jest super. Ruleziastych komentarzy uzytkownikow Pegaza nazbieraloby sie pewnie z kilka mega.

Jak wyzej - zainteresuj sie troche tematem, zanim zaczniesz sie wypowiadac. A co sterow 3d do radeonow to zaczyna sie dziac cos ciekawego. A co do ruleziastych komentarzy - mam takie wrazenie, ze nazbieraloby sie o wiele wiecej ruleziastych komentow na temat OS4

O konkurencji mowiliscie ze nigdy nie wyjdze, lub ze wyjdzie tylko jako system dla 68k, lub A4000. Jesli nawet ktos z Was dawal wiare w to ze wyjdzie OS4.0 w wersji dla AmigiONE, to zaraz dodawal ze bedzie on opozniony w stosunku do MOSa o 2 lata i nigdy go nie dogoni. Pisanie "wy", "was" ulatwia sprawe, co nie? Nie ma to jak ogolnianie. Tymczasem juz pierwsze komentarze ludzi ktorzy widzieli OS4.0 w dzialaniu, mowia wyraznie ze nowy AmigaOS przewyzsza funkcjonalnoscia MOSa.

Taa, MOS 1.4 (ktory notabene ma juz zdrowo ponad 6 miesiecy i zaczyna lekko tracic myszka) moze sie schowac. OS4 przewyzsza MOSa w funkcjonalnosci na calej lini, np. pod wzgledem obslugi USB.

I co wy na to, zapewne jak znam zycie bedziecie teraz stawiac teze ze moze i OS4.0 ma kilka zalet, ale jest wolniejszy od MOSa.

A nie jest?

Co Wam jednak pozostanie w momencie gdy przportuja juz Picasso i dodadza JITa ?

No tak, nic tylko isc sie pochlastac.

Puste MorphOS rulez ?

Tu mnie naprawde rozbawiles

Oj nie zazdrosze wam tych kilku najblizszych tygodni.........

Oj, zazroszcze Ci dobrego samopoczucia

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #47 wysłany: 2004-03-19 18:34 w odpowiedzi na komentarz #44

Widzisz, to zależy z kim się leży.

Ale zapewniam Cie ze gdyby nie ten artykul, to ani ja, ani zapewne 99% ludzi nie posiadajacych Pegasosa nie wiedzialoby o takich bledach jak np. spowolnienie dzialania MOSa po jakims czasie.
Ja sam się dowiedziałem o tych problemach dopiero z artka. Faktycznie, update'y są rzadkie, ale za to spore (nie licząc poprawki samego bootimage ("mos" 1.4.2)).

O ile błędy dla Genesi "nie istnieją" (nie ma publicznego bugtrackera, a niepubliczne jakoś kiepsko się mają) to użytkownicy krytyki nie szczędzą.
Poczytaj morphzone. Tam w różnych niezależnych "1st look" możesz wyczytać sobie błędy mosa i pegaza. Sam też swoje wrażenia i wiązankę błędów mos/peg1 opisałem.

dla porownania Genesi dzialania Pegasosa na FSB zaledwie 100Mhz, nigdy nie uznalo za swoj blad, pomimo ze produkty konkurencji oparte na tych samych podzespolach dzialaja na FSB 133Mhz
Zmienili początkowe założenia, ale pegaz1 trafił do sprzedarzy jako komp z fsb100mhz, więc to nie błąd. Możesz najwyżej mieć pretensje, że nie wycisneli 133% mocy ze sprzętu ;>
Zresztą obecna generacja pegasosów ma już nowe podzespoły i FSB 133mhz.

Co do samego systemu OS4.0 to rowniez otwarcie mowi sie o niedorobkach
i często potem się słyszy, że się nic nie wie albo jest się mosowcem, trolem itd. Ravek się odezwał o A1 to "wyniusowano" go na kłamcę.

Ruleziastych komentarzy uzytkownikow Pegaza nazbieraloby sie pewnie z kilka mega.
Pewnie tak. A na drugiej szali wystarczyło by same komentarze Arka postawić.

Tymczasem o MOSie mowilo sie ze poza brakiem 3d dla radeona system jest super.
Ha! Stery na radka już są. System jest doskonały! )

opozniony w stosunku do MOSa o 2 lata i nigdy go nie dogoni. Tymczasem juz pierwsze komentarze ludzi ktorzy widzieli OS4.0 w dzialaniu, mowia wyraznie ze nowy AmigaOS przewyzsza funkcjonalnoscia MOSa.
Przydałby się jakiś dokładniejszy raport, bo ja nic takiego nie słyszałem. Widziałem natomiast video 30 minutowej prezentacji A1/OS4 i ogólnie rzecz biorąc nie było to lepsze niż MOS na Am2k2 (a teraz prosze policzyć sobie lata

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #48 wysłany: 2004-03-19 20:08 w odpowiedzi na komentarz #47

nie było to lepsze niż MOS na Am2k2

Na AM2002 MOS (beta wersja) zawiesil mi sie (totalny zwis calego systemu!) juz po kilku sekundach (w sumie na tej imprezie widzialem NIEZLICZONA ilosc restartow MOS'a). W Gliwiach (Amiga OS4 - wersja alpha) pierwszy zwis nastapil po godzinie czasu (specjalnie to mierzylem!) i byl to tylko requester Grima - klikasz na KILL i spokojnie dzialasz sobie dalej!

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #49 wysłany: 2004-03-19 21:56 w odpowiedzi na komentarz #48

nie było to lepsze niż MOS na Am2k2

Na AM2002 MOS (beta wersja) zawiesil mi sie (totalny zwis calego systemu!) juz po kilku sekundach (w sumie na tej imprezie widzialem NIEZLICZONA ilosc restartow MOS'a). W Gliwiach (Amiga OS4 - wersja alpha) pierwszy zwis nastapil po godzinie czasu (specjalnie to mierzylem!) i byl to tylko requester Grima - klikasz na KILL i spokojnie dzialasz sobie dalej!

Pytanie, czy na pokazie dostępne było dowolne oprogramowanie, czy kilka programów na krzyż, przygotowanych do prezentacji i tylko tych można było używać... Bo to, że pokaz na AM2K2 byl zle przygotowany wszyscy wiedza, choc, ci co chcieli rzeczywiście się dowiedziec w jakim stanie jest system mieli dzieki temu więcej informacji... Dla przykładu podam, iż niedługo po AM2K2 był inny pokaz, przygotowany lepiej (po doświadczeniach z Łodzi) i tam już takich zwisów nie było, bo do testowania były jedynie programy przygotowane wcześniej i sprawdzone, że problemów nie sprawiają...

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #50 wysłany: 2004-03-19 22:13 w odpowiedzi na komentarz #49

Pytanie, czy na pokazie dostępne było dowolne oprogramowanie, czy kilka programów na krzyż, przygotowanych do prezentacji i tylko tych można było używać...

Nic nie bylo przygotowane! Amiga One po prostu zastepowala A1200 BigTeda, ktorego nie bylo. Standardowo wiec ktos przegladal zdjecia, ktos wypalal plyty, a ja np. testowalem magazyn A&P i programy Stefkosa - MiniShowPicture dziala (gdy pojawil sie obrazek z niebieskim motylkiem byla kupa smiechu ).

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #51 wysłany: 2004-03-19 23:29 w odpowiedzi na komentarz #50

Nic nie bylo przygotowane! Amiga One po prostu zastepowala A1200 BigTeda, ktorego nie bylo. Standardowo wiec ktos przegladal zdjecia, ktos wypalal plyty, a ja np. testowalem magazyn A&P i programy Stefkosa - MiniShowPicture dziala (gdy pojawil sie obrazek z niebieskim motylkiem byla kupa smiechu ).
Czyli za bardzo się ami nie napracowała... Na AM2K2 surfowano z Voyagera (wtedy o wiele mniej stabilnej wersji), testowano personalpainta, TVPainta, ImageFX, oraz próbowano, czy odpalą się programy ze starej Amigi, typu Hippoplayer itp... Tak więc jak widzisz były testy programów, które niekoniecznie dobrze na system działają.. Jeśli chodzi o pracę stabilną, to obejrzano np film na froggerze, przewijano go to w jedna to w drugą stronę... Tak więc jak widzisz dużo zależy od testowanych programów... AmigaOS-like systemy są mało odporne na źle napisane programy... Teraz w MOSie nieco poprawiono to i owo i rzadziej się zdarza, iż jakiś program wysypie cały system, ale bez _dobrego_ memory protection jest niemożliwe uzyskanie tego...

Odpowiedz

Michał Woźniak
Czytelnik

komentarz #52 wysłany: 2004-03-20 02:16 w odpowiedzi na komentarz #51

<b>. nie powiem juz jak grupa reprezentujaca polska scene testowala froggera puczejac "Bulgarski Poscikk". Czekam na pokazy mplayera/actiona/froggera/cokolwiekk'a pod os4.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #53 wysłany: 2004-03-20 11:23 w odpowiedzi na komentarz #51

AmigaOS-like systemy są mało odporne na źle napisane programy... Teraz w MOSie nieco poprawiono to i owo i rzadziej się zdarza, iż jakiś program wysypie cały system, ale bez _dobrego_ memory protection jest niemożliwe uzyskanie tego....

W OS4 jest cos czego nie ma w MOSie - Grim Reaper (przynajmniej ja tego nie widzialem). Probowalem uruchomic np. program pod WarpOSa i GLa (gra MenoBox) dobrze wiedzac, ze nie ma jeszcze w systemie emulacji WOS'a, ani tez nie ma GLa. Efekt - reqester, KILL i system dalej smiga!

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #54 wysłany: 2004-03-20 11:33 w odpowiedzi na komentarz #52

nie powiem juz jak grupa reprezentujaca polska scene testowala froggera puczejac "Bulgarski Poscikk". Czekam na pokazy mplayera/actiona/froggera/cokolwiekk'a pod os4

Uwielbiam Bulgarski Poscikk i Z.F. Skurcz. Mam ten film w domu. Niestety pod OS4 nie ma jeszcze natywnego playera - bedzie MooVid. Laszlo Torok ponoc odgraza sie, ze juz program jest lepszy od MPlayera. Poczekamy, zobaczymy. DR YRY w akcji pod OS4 np. na spotkaniu GGUA jest wiec bardzo mozliwy.

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #55 wysłany: 2004-03-20 13:11 w odpowiedzi na komentarz #53

W OS4 jest cos czego nie ma w MOSie - Grim Reaper (przynajmniej ja tego nie widzialem). Probowalem uruchomic np. program pod WarpOSa i GLa (gra MenoBox) dobrze wiedzac, ze nie ma jeszcze w systemie emulacji WOS'a, ani tez nie ma GLa. Efekt - reqester, KILL i system dalej smiga!
No fuckt w mosie nie wsykakuje requester, tylko napis "aplication meditetion" - czy cos w tym guscie (dawno go nie widzialem wiec nie pamietam) i program zamyka sie kliknięciem na gadget "closewindow"... Fuct brakuje tego requestera w mosie...

PS: Adminie, kiedy obiecana poprawka w edycji komentarzy?

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #56 wysłany: 2004-03-20 13:56 w odpowiedzi na komentarz #53

Efekt - reqester, KILL i system dalej smiga!

Czegos takiego czasem MCP nie mialo? Scout tez tak potrafi. Ale moze Grim jest taki madry i potrafi zwolnic wszystkie zasoby? Ile takich KILLow system przezywa? Czy jesli wywalisz tak program mozesz go bez przeszkod jeszcze raz uruchomic?

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #57 wysłany: 2004-03-20 16:26 w odpowiedzi na komentarz #50

Nic nie bylo przygotowane!

Właściciel systemu nie popracował nad jego stabilnością? Przecież go używa, więc jakoś w to nie wierzę.

Standardowo wiec ktos przegladal zdjecia

Wow, imponujące!

ktos wypalal plyty

Podobno MakeCD nie chciał wypalić (czy wyczyścić) płyty i ciągle wysuwał tackę napędu.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #58 wysłany: 2004-03-20 17:19 w odpowiedzi na komentarz #56

Ale moze Grim jest taki madry i potrafi zwolnic wszystkie zasoby? Ile takich KILLow system przezywa? Czy jesli wywalisz tak program mozesz go bez przeszkod jeszcze raz uruchomic?

Nie wiem czy Grim zwalnia wszystkie zasoby. Widzialem jednak ze system dzialal normalnie nawet i po 10 KILLach! Owszem mozesz program jeszcze raz uruchomic, ale pewnie znowu pojawi sie Grim (no chyba, ze uruchamiasz nowsza wersje, doinstalowales nowsza biblioteke itd.).

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #59 wysłany: 2004-03-20 17:45 w odpowiedzi na komentarz #57

Właściciel systemu nie popracował nad jego stabilnością? Przecież go używa, więc jakoś w to nie wierzę.

Pisal juz o tym Arkadiusz Huęko na PPA - "jako ze nie planowalismy pokazu A1/OS4 a cala sytuacja wynikla na szybko w sobote rano (o czym wszesniej pisalem), podmienilismy na szybko tylko sterowniki do ATIRadeona na najnowsze i polecielismy na spotkanie", "OS4-PREVIEWCD sluzy zapoznaniu sie z ogolnym wygladem, dzialaniem i zalozeniami systemu".

Wow, imponujące!

Bo tak naprawde licza sie ludzie, a nie sprzet! Byla potrzeba poprzegladania zdjec to sie je przegladalo!

Podobno MakeCD nie chciał wypalić (czy wyczyścić) płyty i ciągle wysuwał tackę napędu.

Zdaje sie, ze chciano nagrac cos na nowej plycie CDRW, bez czyszczenia jej. Nie wiem jednak dokladnie, bo bylem zajety rozmowa.

Grzegorz - dziwi mnie to, ze Ciebie tam nie bylo. Zdaje sie ze mieszkasz juz w Gliwicach. Ja na Twoim miejscu bylbym na kazdym spotkaniu GGUA (musze wyjezdzac na spotkanie o 11:00, w domu jestem o 24:00). No ale pewnie Amiga Cie juz nie bawi.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #60 wysłany: 2004-03-20 18:13 w odpowiedzi na komentarz #57

Podobno MakeCD nie chciał wypalić (czy wyczyścić) płyty i ciągle wysuwał tackę napędu.

Komentarze lubią żyć własnym życiem i własne wyobrażenia autorów kolejnych komentarzy coraz bardziej oddalają się od rzeczywistości - mniej więcej tak jak się to dzieje z przekazywanym tekstem podczas zabawy w głuchy telefon.
Ja chciałbym tylko przypomnieć wszystkim ekscytującym się kolejnymi wypowiedziami umieszczanymi tutaj, że to nie była oficjalna prezentacja AmigaOS'u 4 w jego skończonej i gotowej do dystybucji postaci.

Co do wypalania płyty - nagrywarka LiteON miała pewne problemy z płytami CD-RW firmy Mint. Nie jest to nic szczególnie nadzwyczajnego i nie ma nic wspólnego z działaniem MakeCD pod kontrolą OS'u 4. Później wypalono płytkę CD-R Esperanza. Prędkość wypalania ustawiona była na x16. To tyle szczegółów.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #61 wysłany: 2004-03-20 18:30 w odpowiedzi na komentarz #60

Dodam jeszcze, że wcześniej też zauważyłem problem z wypalaniem zaśmieconej wieloma "wypałkami" CD-RW firmy Verbatim na LiteON'ie. Po pełnym sformatowaniu tegoż Verbatima, LiteON zachował się jak należy i wypalił tą płytkę z maksymalną dla niej prędkością, czyli x4. Wszystko pod OS 4.

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #62 wysłany: 2004-03-20 18:36 w odpowiedzi na komentarz #59

Pisal juz o tym Arkadiusz Huęko na PPA

Pokaz nie był przygotowany, sprzęt tak. Z resztą, porównywanie działania OS4 teraz oraz MOSa dwa lata temu mija się całkowicie z sensem. Jak wyglądał OS4 dwa lata temu?

Grzegorz - dziwi mnie to, ze Ciebie tam nie bylo.

O spotkaniu dowiedziałem się już po fakcie. Gdybym wiedział, chętnie bym przyjechał, chociaż w weekendy rzadko bywam w Gliwicach.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #63 wysłany: 2004-03-20 18:41 w odpowiedzi na komentarz #57

Właściciel systemu nie popracował nad jego stabilnością? Przecież go używa, więc jakoś w to nie wierzę.

Rzeczywiście nie popracowałem nad działaniem niektórych programów, np. Yam'a. Chodzi o to, że na klasyku używam '060', niektóre programy i biblioteki mam w wersjach dla tego procesora. Emulacja m68k dostępna w moim OS4 obsługuje tylko wersję '020'. Więc siłą rzeczy to nie pójdzie i nie wystarczy po prostu przekopiować programów z klasyka na A-1. A więc nie popracowałem przed pokazem w tym sensie, że nie z-downgrade'owałem ich.
Wiele programów, jednak zostało po prostu przekopiowanych z klasyka. To dotyczy: Ibrowse'a, ArtDepartment Pro (w większości działa, niektóre moduły nie), ImageFX (to samo) i pozostałych wymienionych wcześniej.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #64 wysłany: 2004-03-20 18:53 w odpowiedzi na komentarz #58

Widzialem jednak ze system dzialal normalnie nawet i po 10 KILLach!

No to wesolo bylo jednak. Kto to mowil, ze sie nie wieszalo? :>

Owszem mozesz program jeszcze raz uruchomic, ale pewnie znowu pojawi sie Grim (no chyba, ze uruchamiasz nowsza wersje, doinstalowales nowsza biblioteke itd.).

Nie chodzi o program, ktory na dzien dobry sie wypina tylko taki, ktory dziala, ale czasem sie wywraca np. Voyager pod MOSem. Dopoki na flasha nie trafisz to jest fajnie, a jak juz jakis sie znajdzie to jak jazda bez trzymanki po gorskiej drodze.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #65 wysłany: 2004-03-20 18:55 w odpowiedzi na komentarz #63

Chodzi o to, űe na klasyku uűywam '060', niektóre programy i biblioteki mam w wersjach dla tego procesora. Emulacja m68k dostëpna w moim OS4 obsîuguje tylko wersjë '020'.

Zaraz, zaraz tzn., ze jak chce uzywac czegos pod 68k na OS4 to musi to byc wersja dla 020, bo inaczej nie zadziala?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #66 wysłany: 2004-03-20 19:11 w odpowiedzi na komentarz #64

No to wesolo bylo jednak. Kto to mowil, ze sie nie wieszalo? :>

Nawet pod linuxem cos czasem sie zwiesi, ale system pracuje dalej normalnie. Podobnie bylo pod AmigaOS 4. Mnie, uzytkownika AmigaOS 3.9, stabilnosc czworki bardzo ucieszyla. A przeciez byl to tylko AmigaOS4-PreviewCD, ktory jest juz malo aktualny.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #67 wysłany: 2004-03-20 21:11 w odpowiedzi na komentarz #56

Czegos takiego czasem MCP nie mialo? Scout tez tak potrafi.

W GrimReaperze niekoniecznie musisz użyć opcji "Kill", można także użyć opcji "Continue" i spróbować odwiesić zawieszony program. MCP lub Scout tak nie potrafi, prawda?

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #68 wysłany: 2004-03-20 21:12 w odpowiedzi na komentarz #66

Nawet pod linuxem cos czasem sie zwiesi

Czasem to pojecie wzgledne - w przypadku Linuxa wynosi tak mniej wiecej tydzien, a w przypadku OS4? Godzine?

Co do MOSa to jak sie chce to jest bardzo stabilny, ale moze sie tez wieszac co chwile. Dobrze, ze sie przynajmniej szybko bootuje. A wlasnie. Jak dlugo bootuje sie OS4?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #69 wysłany: 2004-03-20 21:25 w odpowiedzi na komentarz #65

Zaraz, zaraz tzn., ze jak chce uzywac czegos pod 68k na OS4 to musi to byc wersja dla 020, bo inaczej nie zadziala?

Piotr nie jest betatesterem systemu. Kupił sobie Amigę One i dostał z nią preview systemu AmigaOS 4.0 w wersji sprzed kilku miesięcy. W tamtym czasie FPU nie było emulowane, więc nie można było uruchamiać programów wymagających układów 68881, 68882 lub skompilowanych dla procesorów 680x0 z wbudowanym układem FPU.

Obecna wersja emulatora 68k z AmigaOS 4.0 emuluje także instrukcje zmiennoprzecinkowe, a zatem użytkownicy nie muszą się już ograniczać do programów skompilowanych dla 020 lub 030.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #70 wysłany: 2004-03-20 21:43 w odpowiedzi na komentarz #68

Jak dlugo bootuje sie OS4?

Dysk dzialal w trybie PIO3, brak DMA i kickstart wczytywal sie dluzej (z 7 sekund) niz ladowal sie system (ze 3 sekundy).

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #71 wysłany: 2004-03-20 22:02 w odpowiedzi na komentarz #70

Dysk dzialal w trybie PIO3, brak DMA i kickstart wczytywal sie dluzej (z 7 sekund) niz ladowal sie system (ze 3 sekundy). To kickstart jest wiekszy od samego OS4 tzn. tego co się wczytuje podczas startu? Dysk ma faktycznie duze znaczenie. Znow porowanie do Pegaza (wybaczcie). Z szybkiem dyskiem MOS z boot.img (kickstart) laduje sie hmm. moze z 3-4s, ale z jakims trupem 4GB to 10s bylo przekroczone na pewno. Korzystajac z dobrej passy mam jeszcze pytanie. Jak sprawa sie ma z programami okolosystemowymi tzn. jakies notatniki, kalkulatory. Cos nowego, fajnego doszlo od czasu OS3.9? Mnie sie osobiscie podobal EditPad - jakos sie rozwinal? Kalkulator moze przeliczac sobie liczby pomiedzy bin, dec, hex? Czasem sie przydaje w podkrecaniu save'ow. No i jeszcze OSeowe GUIe. Czy na pewno MUI nie bedzie w wersji zarejestrowanej? Jesli tak to czy stare klucze beda pasowac czy bedzie trzaba od nowa placic? Czy ReAction jakos znaczaco sie rozwinal? Mozna mieszac bez przeszkod w starym GUI typu GadTools czy temu podobne wynalazki?

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #72 wysłany: 2004-03-20 22:03 w odpowiedzi na komentarz #70

Dysk dzialal w trybie PIO3, brak DMA i kickstart wczytywal sie dluzej (z 7 sekund) niz ladowal sie system (ze 3 sekundy).

To kickstart jest wiekszy od samego OS4 tzn. tego co się wczytuje podczas startu?

Dysk ma faktycznie duze znaczenie. Znow porowanie do Pegaza (wybaczcie). Z szybkiem dyskiem MOS z boot.img (kickstart) laduje sie hmm. moze z 3-4s, ale z jakims trupem 4GB to 10s bylo przekroczone na pewno.

Korzystajac z dobrej passy mam jeszcze pytanie. Jak sprawa sie ma z programami okolosystemowymi tzn. jakies notatniki, kalkulatory. Cos nowego, fajnego doszlo od czasu OS3.9? Mnie sie osobiscie podobal EditPad - jakos sie rozwinal? Kalkulator moze przeliczac sobie liczby pomiedzy bin, dec, hex? Czasem sie przydaje w podkrecaniu save'ow.

No i jeszcze OSeowe GUIe. Czy na pewno MUI nie bedzie w wersji zarejestrowanej? Jesli tak to czy stare klucze beda pasowac czy bedzie trzaba od nowa placic? Czy ReAction jakos znaczaco sie rozwinal? Mozna mieszac bez przeszkod w starym GUI typu GadTools czy temu podobne wynalazki?

Sorry, jeszcze raz jakos formatowane. Mozna prosic o zapisywanie tego ptaszka od lamania lini w cookies albo ustawienie go w pozycje 'on' defaultowo? Dziekuje.

Odpowiedz

Marcin Juszkiewicz
Czytelnik

komentarz #73 wysłany: 2004-03-20 22:49 w odpowiedzi na komentarz #67

W GrimReaperze niekoniecznie musisz użyć opcji "Kill", można także użyć opcji "Continue" i spróbować odwiesić zawieszony program. MCP lub Scout tak nie potrafi, prawda?

MCP ma to na 105% (widziałem nawet ostatnio przy teście UAE-JIT/Linux) i to już ładnych parę lat temu (a przynajmniej w wersji 1.32 bo starszych już nie pamiętam).

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #74 wysłany: 2004-03-21 07:16 w odpowiedzi na komentarz #71

Jak sprawa sie ma z programami okolosystemowymi tzn. jakies notatniki, kalkulatory. Cos nowego, fajnego doszlo od czasu OS3.9? Mnie sie osobiscie podobal EditPad - jakos sie rozwinal?

EditPad wyleciał z systemu, bo był za słaby. W jego miejsce pojawił się NotePad. Kalkulator bez zmian. Doszło oprogramowanie do przeglądania dokumentów w formatach PDF i Postscript, narzędzie do diagnozowania, naprawiania i odzyskiwania danych na partycjach. Hans-Joerg pisze odtwarzacz do muzyki z możliwością automatycznego pobierania potrzebnych bibliotek z sieci (ta nieszczęsna licencja na mp3). Jest oprogramowanie do obsługi MountRainiera, czyli zamiast dyskietki 1.76 MB można sobie sformatować płytę CD-RW lub DVD-RW i traktować ją jak pojemniejszą dyskietkę, kopiując pliki np. z poziomu DOpusa. GrimReaper o którym już była mowa, w uproszczeniu dba o to, żeby źle działający program nie wpływał na pracę całego systemu. Oprócz możliwości zabijania tasków lub zmuszania ich do dalszej pracy, tworzy także crash logi z potrzebnymi dla developerów informacjami. Umożliwia także skorzystanie z kolejnej rzeczy, która doszła do systemu, czyli z debuggera. Ponadto sporo zmian jest w systemowych Commodities. Dodano kilka ciekawych lub użytecznych Dockies (to są pluginy do programu AmiDock). Spore zmiany zaszły w systemowych Prefsach.

No i jeszcze OSeowe GUIe. Czy na pewno MUI nie bedzie w wersji zarejestrowanej?

MUI nie jest OS'owym GUI.

Jesli tak to czy stare klucze beda pasowac czy bedzie trzaba od nowa placic?

Pasują stare klucze, więc jeśli ktoś używa teraz zarejestrowanego MUI to wystarczy jak przegra swój klucz.

Czy ReAction jakos znaczaco sie rozwinal?

Tak

Mozna mieszac bez przeszkod w starym GUI typu GadTools czy temu podobne wynalazki?

Nie rozumiem pytania.

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #75 wysłany: 2004-03-21 09:16 w odpowiedzi na komentarz #73

MCP ma to na 105%

Owszem, ale a) nie ma takiej ładnej nazwy, b) nie ma takiego ładnego requestera, c) nie jest OS4-natywne, d) nie można nim straszyć MOSowiec. Krótko mówiąc - nie liczy się .

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #76 wysłany: 2004-03-21 09:39 w odpowiedzi na komentarz #74

EditPad wyleciaî z systemu, bo byî za sîaby. W jego miejsce pojawiî sië NotePad.

Czemu nazwe zmienieli? Stara byla ladnejsza. Ta jakos mi Windom zalatuje.

Kalkulator bez zmian.

No to nici z rasowania save'ow. Zmieni sie to?

Nie rozumiem pytania.

Chodzilo o to, czy da sie ingerowac w wyglad programow ktorych GUI oparte jest na GadTools itp. W jakich rodzajach GUI mozna sobie mieszac poprzez prefsy OS4?

Odpowiedz

Tomisław Kityński
Redaktor

komentarz #77 wysłany: 2004-03-21 10:43 w odpowiedzi na komentarz #55

Adminie, kiedy obiecana poprawka w edycji komentarzy?

Fakt, minęło sporo czasu od obietnicy, fakt też, że w tym zakresie nic nie zrobiłem. W tej chwili nie umiem jednak odpowiedzieć na to pytanie (it'w done when it's done? , niemniej dzięki za przypomnienie, bardziej mobilizują mnie konkretne narzekania niż świadomość, że coś tam trzeba poprawić, chociać mało komu to przeszkadza.

Odpowiedz

Tomisław Kityński
Redaktor

komentarz #78 wysłany: 2004-03-21 10:53 w odpowiedzi na komentarz #72

Mozna prosic o zapisywanie tego ptaszka od lamania lini w cookies albo ustawienie go w pozycje 'on' defaultowo? Dziekuje.

Defaultowo to nie, bo z założenia używamy html-a (choć chyba lepiej byłoby zrobić jakąś namiastkę xml-a... ale to może kiedyś) i używamy paragrafów a nie br-ów, natomiast ciasteczka jak najbardziej — nie chcę jednak dodawać po kawałeczku drobnych łatek, chcę za to rozwinąć część funkcjonalności w bardziej UF kierunku, co uwzględnia także zaznacznie br-a.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #79 wysłany: 2004-03-21 15:27 w odpowiedzi na komentarz #73

MCP ma to na 105%

Widziałeś jak ktoś odwiesił zawieszony program przy użyciu MCP czy tylko taką opcję tam widziałeś?

Odpowiedz

Marek Szyprowski
Czytelnik

komentarz #80 wysłany: 2004-03-21 18:34 w odpowiedzi na komentarz #79

Widziałeś jak ktoś odwiesił zawieszony program przy użyciu MCP czy tylko taką opcję tam widziałeś?

Bez tej opcji nie dało by się używać IBrowsa na niektórych szyfrowanych stronach (https://www.mbank.com.pl) - alee być może mam jakąś dziwną wersje demo...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #81 wysłany: 2004-03-21 21:32 w odpowiedzi na komentarz #80

Interesowało mnie głównie czy opcja odwieszania zawieszonych programów w MCP komukolwiek działa. U mnie MCP nie zawsze potrafi przechwycić ewentualny zwis, nie mówiąc już o ponownym uruchomieniu zawieszonego programu.

Jeśli zaś idzie o IBrowse to już niedługo powinna być wersja 2.4 dla AmigaOS 4.0. Kto wie, może poprawiono obsługę szyfrowanych stron.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #82 wysłany: 2004-03-21 23:06 w odpowiedzi na komentarz #67

<P> W GrimReaperze niekoniecznie musisz użyć opcji "Kill", można także użyć opcji "Continue" i spróbować odwiesić zawieszony program. MCP lub Scout tak nie potrafi, prawda?

Scout nie, bo nie do tego służy, ale MCP potrafi. Tyle, że trzeba cudu, żeby program działał dalej. I nie bardzo widzę co możnaby tu porawić by zwiększyć tę skuteczność, więc jeśli możesz podaj co dokładnie wykonuje w tym momencie GreamReaper. Przypuszczam, że potrafi poradzić sobie z sytuacją, gdy błąd wynika z niedoskonałości emulatora 68k lub jakiejś funkcji systemowej OS4, ale na błąd w programie nie sądzę, żeby dał radę poradzić cokolwiek więcej niż MCP.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #83 wysłany: 2004-03-21 23:07 w odpowiedzi na komentarz #69

<P>Obecna wersja emulatora 68k z AmigaOS 4.0 emuluje także instrukcje zmiennoprzecinkowe, a zatem użytkownicy nie muszą się już ograniczać do programów skompilowanych dla 020 lub 030.

A co ma piernik do wiatraka?

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #84 wysłany: 2004-03-21 23:23 w odpowiedzi na komentarz #65

Zaraz, zaraz tzn., ze jak chce uzywac czegos pod 68k na OS4 to musi to byc wersja dla 020, bo inaczej nie zadziala?

Program skompilowany pod 060 pójdzie na 020, ale mniej wydajnie niż wersja optymalizowana pod 020 (oczywiście z tą wydajnością to niekoniecznie musi tak być w przypadku emulacji). Istnieje co prawda kilka specyficznych instrukcji sterujących dla 060, ale żaden kompilator języka wysokiego poziomu ich nie używa w normalnej aplikacji (pozostaje ryzyko, że autor zrobił wstawki asemblerowe wykorzystujące specyfikę danego CPU vide niektóre dema). Najbardziej "wypasiony" zestaw instrukcji i trybów adresowania daje kombinacja 68030+68882. Później Motorola już tylko okrajała procesory i koprocesory, żeby uzyskać większą prędkość a wycięte instrukcje załatwiano emulacją (na Amidze zaszytą w 68040.library i 68060.library lub łatkach w stylu OxyPatchera) lub odpowiednią optymalizacją w procesie kompilacji. Tym ciekawiej na tym tle wygląda emulator 68k z MorphOSa, bo (podobno) emuluje on nie tylko wszystkie instrukcje i tryby adresowania z 68030+68882, ale również wszystko co dodano w 68040 i 68060. W ten sposób powstało coś co można nazwać "idealnym 680x0", bo zawiera wszystkie zalety wszystkich procesorów z rodziny a nie dzieli żadnych wad poszczególnych modeli. "Skutkiem ubocznym" tego jest to, że niezależnie pod jaki 680x0 optymalizowany był dany kod na MOSie działa tak jakby pracował na właśnie tym procesorze. A z tego co pisał Konrad wynika, że kod skompilowany na 68060 będzie pod OS4 działał wolniej niż ten sam kod zoptymalizowany pod 68020.

Odpowiedz

Krzysztof Miłota
Czytelnik

komentarz #85 wysłany: 2004-03-22 10:46 w odpowiedzi na komentarz #81

Interesowało mnie głównie czy opcja odwieszania zawieszonych programów w MCP komukolwiek działa. U mnie MCP nie zawsze potrafi przechwycić ewentualny zwis, nie mówiąc już o ponownym uruchomieniu zawieszonego programu. <P>Jeśli zaś idzie o IBrowse to już niedługo powinna być wersja 2.4 dla AmigaOS 4.0. Kto wie, może poprawiono obsługę szyfrowanych stron.

Dziwne. Ja jako nie mam pojcia z szyfrowanymi stronami i IBrowse 2.3 spisuje si mi idealnie.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #86 wysłany: 2004-03-22 19:13 w odpowiedzi na komentarz #84

Miałem dokładnie to samo napisać w temacie 68020 vs 68060, i ilości rozkazów na korzyść 68020, bo swojego czasu asembler był moim konikiem, i mało było rzeczy których na ten temat nie wiedziałem. Ale dałem sobie spokój, bo użytkownicy OS4 wiedzą lepiej. Zresztą ryzykowałbym znów występ jakiegoś oszołoma ze śmiesznym tekstem typu "wtrącasz się", albo "nie masz na ten temat nic do powiedzenia".

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #87 wysłany: 2004-03-22 19:18 w odpowiedzi na komentarz #84

[ 020 vs 060 ] To wiedzialem - tak mniej wiecej. Teraz wiem juz wiecej. Moje watpliwosci wywolalo stwierdzenie, ze musi byc to kompilacja na 020, bo inaczej nie dziala w ogole. Przynajmniej takie wrazenie wtedy odnioslem i stad moje pytanie. Okazalo sie, ze kto pyta nie bladzi i teraz juz wiem jak to jest, dzieki.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #88 wysłany: 2004-03-22 19:37 w odpowiedzi na komentarz #86

Miałem dokładnie to samo napisać w temacie 68020 vs 68060, i ilości rozkazów na korzyść 68020, bo swojego czasu asembler był moim konikiem, i mało było rzeczy których na ten temat nie wiedziałem. Ale dałem sobie spokój, bo użytkownicy OS4 wiedzą lepiej. Zresztą ryzykowałbym znów występ jakiegoś oszołoma ze śmiesznym tekstem typu "wtrącasz się", albo "nie masz na ten temat nic do powiedzenia".

No to teraz pewnie podzielę Twój los

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #89 wysłany: 2004-03-22 20:36 w odpowiedzi na komentarz #86

oszołoma

Kolejny osobnik, ktoremu wydaje sie, ze w internecie rozmawia klawiatura z klawiatura?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #90 wysłany: 2004-03-22 20:44 w odpowiedzi na komentarz #89

Wywołałem kogoś po imieniu i nazwisku?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #91 wysłany: 2004-03-22 21:01 w odpowiedzi na komentarz #90

Wywołałem kogoś po imieniu i nazwisku?

Nie, ale mysle, ze nie warto stosowac takich okreslen, zwlaszcza na takim portalu jak ten. No chyba, ze chcesz tutaj znowu jakas bitwe wywolac? Ostatnio poprawilo sie tu, zaczely sie rzeczowe rozmowy. Przeszkadza Ci to, czy co?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #92 wysłany: 2004-03-22 21:15 w odpowiedzi na komentarz #91

Nie, po prostu jestem złośliwy i pamiętliwy. Taki charakter.

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #93 wysłany: 2004-03-23 00:01

Zarówno MCPem (Continue, RTS, zmiana PC) jak i Scoutem (Singal) odwieszałem programy, choć to działa tylko w niektórych przypadkach i wymaga więcej niż jednego kliknięcia (i sporo szczęścia .

Chwała OS4, że jest Grim Reaper. ZTCW chroniona jest niezaalokowana pamięć i niskie adresy, a to już jest w stanie wyłapać większość skopanych programów zanim narobią burdy w systemie.

Natomiast porównanie stabilności MOS/OS4 do Linuxa jest zupełnie nie na miejscu. API AmigaOS z założenia umyślnie polega na braku ochrony pamięci i możliwośći odczytu i zapisu struktur systemowych. Brak threadów i fakt, że systemowe obiekty mogą być mieszanką danych zaalokowanych w różnych programach praktycznie uniemożliwia ochronę pamięci między procesami. Wiadomo też, że wiele bibliotek i programów jest napisanych bylejak, więc próby wyprostowania api i połatania starych bugów stworzą "niekompatybilności".

Jeśli chodzi o emulator to nie spodziewałbym się tutaj problemów. Kompilowanie pod 040/060 oznacza (z guide vbcc) "nieużywanie instrukcji wymagających emulacji na tych procesorach" (tu chodzi o emulację w 680x0.library).

No więc czekamy aż nowy 1-osobowy potentat softwareowy - KMOS - wreszcie popchnie ten system na sklepowe półki :>

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #94 wysłany: 2004-03-23 08:43 w odpowiedzi na komentarz #84

Program skompilowany pod 060 pójdzie na 020

Zwłaszcza, gdy używa FPU, którego 020 i emulator 68k z preview cd Piotra nie ma.

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #95 wysłany: 2004-03-23 08:48 w odpowiedzi na komentarz #44

Chciałem się spytać czemu w tekscie jest "WY" i kto to jest "WY"(nie no wiem o co chodzi).I kto oceniał ten system "wy" (inni wy) , którzy chcecie do końca życia płacić za naklejkę?

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #96 wysłany: 2004-03-23 08:52 w odpowiedzi na komentarz #50

To ze od jakiegos czasu pisze dobre programy (no hits) ) to chyba dobrze nie.
Wiec idac tokiem myslenia program nie bedzie sprawiał problemów na żadnym Amigowym systemie.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #97 wysłany: 2004-03-23 09:01 w odpowiedzi na komentarz #94

<B>Program skompilowany pod 060 pójdzie na 020</B> <P>Zwłaszcza, gdy używa FPU, którego 020 i emulator 68k z preview cd Piotra nie ma.

Nie ma wbudowanego, ale jak najbardziej można dostawić FPU (68881) do 68020. Nawet na najprostszych rozszerzeniach pamięci do A1200 jest miejsce na FPU. Poza tym gdybyś miał choć zielone pojęcie o programowaniu czy jakimkolwiek kompilatorze, to byś wiedział, że opcje kompilacji dla FPU są prawie niezależne od opcji CPU. Można skompilować program dla np. 68060 bez FPU a można równie dobrze skompilować kod pod 68020+FPU.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #98 wysłany: 2004-03-23 10:01 w odpowiedzi na komentarz #97

Nawet na najprostszych rozszerzeniach pamięci do A1200 jest miejsce na FPU.

Dyskusja Panie Mądraliński jest o emulatorze 68k w AmigaOS 4.0, a nie o rozszerzeniach do A1200.

Dla przypomnienia, Mariusz pytał czy pod OS 4.0 trzeba korzystać z programów kompilowanych dla 020.

Odpowiedź brzmiała, że emulator 68k w systemie Piotra (stara wersja) nie ma obsługi FPU, więc jeśli program skompilowany dla wyższych procesorów korzysta z FPU to u niego nie zadziała.

Poza tym gdybyś miał choć zielone pojęcie o programowaniu czy jakimkolwiek kompilatorze

Może o programowaniu nie mam, ale przynajmniej umiem podzielić 800/133 na kalkulatorze i nie żale się publicznie, że wstrętni użytkownicy A1 nie chcą mi powiedzieć jak to zrobić.

Pytanie do MisterQ: Przez ile tygodni śmiałbyś się z Drozda, gdyby napisał publicznie, że nie wie ile to jest 800/133 choć próbował na różne sposoby?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #99 wysłany: 2004-03-23 10:22 w odpowiedzi na komentarz #98

Pytanie do MisterQ: Przez ile tygodni śmiałbyś się z Drozda, gdyby napisał publicznie, że nie wie ile to jest 800/133 choć próbował na różne sposoby?

Ryzykuję znów określeniem mojego wychowania , ale odpowiem pytaniem na pytanie: ile razy takie pomyłki/niedopatrzenia zdarzyły się Jackowi Rzeuskiemu, a ile razy Andrzejowi Drozdowi? I kto bardziej dobitnie i kretyńsko obstaje przy swoim zdaniu, bez względu na to czy mu się udowodni iż się myli?

Odpowiedz

Marcin Kurek
Czytelnik

komentarz #100 wysłany: 2004-03-23 13:29 w odpowiedzi na komentarz #49

<b><i>nie było to lepsze niż MOS na Am2k2</i><br><br>

Na AM2002 MOS (beta wersja) zawiesil mi sie (totalny zwis calego
systemu!) juz po kilku sekundach (w sumie na tej imprezie widzialem
NIEZLICZONA ilosc restartow MOS'a). W Gliwiach (Amiga OS4 - wersja
alpha) pierwszy zwis nastapil po godzinie czasu (specjalnie to
mierzylem!) i byl to tylko requester Grima - klikasz na KILL i
spokojnie dzialasz sobie dalej


ROTFL! Ludzie a wy dalej swoje, nic sie nie zmienilo od tak dawna, kretynizm i tyle. Nie ma to jak porownac prawie 2 letnia wersje MorphOS'a do aktualnej wersji OS4.0 :/ Obudzcie sie MorphOS nie stoi w miejscu od tego czasu.

A tak dla zaspokojenie swojej zlosliwosci moze zorganizujemy pokaz 2 letniego MorphOS'a i OS4.0 co wy na to ? Wtedy bedzie lepsze porownanie.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #101 wysłany: 2004-03-23 15:32 w odpowiedzi na komentarz #98

<P>Dla przypomnienia, Mariusz pytał czy pod OS 4.0 trzeba korzystać z programów kompilowanych dla 020. <P>Odpowiedź brzmiała, że emulator 68k w systemie Piotra (stara wersja) nie ma obsługi FPU, więc jeśli program skompilowany dla wyższych procesorów korzysta z FPU to u niego nie zadziała.

I według Ciebie to jest precyzyjna odpowiedź na takie pytanie?

<P>Może o programowaniu nie mam, ale przynajmniej umiem podzielić 800/133 na kalkulatorze i nie żale się publicznie, że wstrętni użytkownicy A1 nie chcą mi powiedzieć jak to zrobić.

No dobra, wyjaśnię na czym polegał problem. Na PPA pytałem jak z FSB 133 zrobić 900MHz, bo tam ktoś twierdził, że pokaz się odbył na A1 z takim właśnie zegarem i FSB 133. Przyznam, że przez niedopatrzenie nie zauważyłem, że tu jest 800MHz no i wyszło jak wyszło.

Odpowiedz

Discord
Online: 12
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • Janusz82Janusz82
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę