Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2018-08-01 11:54, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 5155

A A A

Wyniki ankiety: I co dalej?

W ostatniej ankiecie pytaliśmy Was o nastroje co do przyszłości naszej amigowej platformy. Otrzymaliśmy rekordową w naszych ankietach liczbę 152 głosów, a wyniki są podzielone na trzy duże grupy, które przewidują odmienne scenariusze.

Ok. 28% głosów twierdzi optymistycznie, że w ciągu 2-3 lat sytuacja nieznacznie się poprawi. Na przeciw tym optymistom wychodzi jednak ok. 27% grupa, która uważa że będzie coraz gorzej, ale jeszcze "kilkanaście lat pociągniemy". No i jakby równoważącym słupkiem (ok. 22%) są odpowiedzi, że nic się nie zmieni, będzie tak jak teraz. Komplet odpowiedzi znajdziecie na obrazku poniżej:

zobacz inne nasze ankiety »

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 17
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • DobrowitDobrowit
  • Drako/CrowleyDrako/Crowley
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • Janusz82Janusz82
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2018-08-01 12:01

Mój wniosek jest więc taki, że obecnie polskie środowisko jest zupełnie zdezorientowane co do przyszłości - nikt nie ma wizji/kasy aby ludzi pociągnąć za sobą. Nie jest jednak aż tak tragicznie, aby ludzie nie widzieli już sensu zabawy w amigowanie, dlatego nie ma przewagi negatywnych głosów, można nawet napisać że jest zaskakująco dużo optymistów. Osobiście nie spodziewałem się tego ostatniego i cieszę się, że tak to wyszło.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2018-08-01 12:40 w odpowiedzi na komentarz #1

Ja podałem opcję "Będzie lepiej, ale nie we wszystkich aspektach".

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2018-08-01 13:40 w odpowiedzi na komentarz #1

Szansa była jeszcze pod koniec lat 90-tych. Teraz to już tylko hobbystycznie, z doskoku. Taka Amiga X 5000 czy 1000 to dla pasjonatów. Ja już się dawno nastawiłem, że nic większego w światku amigowym się nie wydarzy.
Chyba, że chodzi o takie pierdoły typu Vampire, nowe karty rozszerzeń, nowsza wersja przeglądarki, która będzie w miarę dobrze obsługiwać strony. Czyli tak jak jest teraz, to jeszcze daje ze 20 lat.

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2018-08-01 22:36 w odpowiedzi na komentarz #3

Hmm... 20 lat to duuuży optymizm.

Niestety, sprzęt z roku na rok starzeje się, bez pojawienia się sprzętowych emulatorów klasycznej Amigi (vide minimig) lub nowy, przystępny cenowo, sprzęt pod AOS 4.x i bez dalszego rozwoju samego systemu... może 10 - 15 lat. Problemem jest również średni wiek użytkownika Amigi. Niestety - nie żyjemy wiecznie, a każdy kolejny rok nie cofa naszego wieku... Dzisiejszy światek Amigi to głównie ludzie darzący ten komputer sentymentem, bo używali go we młodości i mieli styczność z tym systemem w czasach jego świetności. Ludzie spoza tego kręgu są naprawdę nieliczni... Więc bez środków i pomysłu - wymrzemy jak dinozaury, powoli i stopniowo, a wraz z nami powoli będzie odchodziła Amiga i pamięć o tym komputerze.

Bez impulsu i jakichś sensownych pomysłów na przyszłość, kolejne 5 lat może będzie, a może nie, rozwijany system AOS, a wraz z zakończeniem rozwoju systemu (brak sterowników do nowszych rozwiązań technicznych, choćby DDR4 czy dyski SSD) po prostu reszta stopniowo stanie. To już trwa, a każdy kolejny rok tylko cały ten proces przyspieszy.

Gdy przypomnę sobie rok 2008 czy 2009 to mogę mówić o jakichś tam szczątkach nadziej i optymizmu (nowe płyty, rozwój systemu), gdy patrzę na to dekadę później - cóż nie zmieniło się nic. Ot, pojawiły się nowe wersje płyt (ale to jednak cały czas odgrzewane kotlety). Głównym hamulcem jest kurczowe trzymanie się procesorów PPC (tak, tak wiem, nie ma środków finansowych na przeniesienie systemu na ARM). Z drugiej strony - taki AOS4 na tablecie 10'' z ARM (Snapdragony są naprawdę bardzo szybkie) + klawiatura... Cóż... jeżeli dołożyć do tego hity typu: Superfrog czy Dune II... Mam dziwne wrażenie, że mogło by się to sprzedawać Niestety nie mam kasy, nie mam doświadczenia w programowaniu, więc mogę sobie tylko gdybać...

Dzisiaj przyszłością jest rynek urządzeń mobilnych i tam należało by upatrywać szansy... Bo na tym rynku ułomności AOS nie będą aż tak odczuwalne, a jego mocne strony faktycznie łatwe do pokazania...

Bez przeniesienia na nową architekturę sprzętową wcześniej czy później AOS czeka los MorphOS'a. Umrze ze względu na brak nowych rozwiązań technicznych...

W polskich warunkach ekonomicznych wszystkie te aspekty będą jeszcze bardziej zauważalne.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2018-08-02 00:22 w odpowiedzi na komentarz #4

Mam podobne obserwacje - patrząc na wydajność AmigaOne XE (a który to był rok), potem na SAM 460 EX (ta sama wydajność - słabsze CPU za to nowsze złącza), a teraz na AmigaOne A1222 (Tabor aka kastrat)- to stoimy z podstawowym sprzętem w miejscu. Nowe karty graficzne i niewiele więcej.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2018-08-05 14:36

Wyniki ankiety: I co dalej?

Rozwój Amigi powinien być przez dostępność na rynku A1222 i zwiększenie ilości użytkowników AmigaOS 4.1 i innego możliwie taniego sprzętu z PPC, na którym uruchomi się ten system.
Każdy nowy komputer tej platformy systemowej powinien zawierać pakiet developera oprogramowania, czyli wszelkie opisy, kompiliery, edytory, konwertery itd itp. informacje co i jak, source w c++, wszelkie opisy, video tutoriale. Taki pakiet stale udoskonalany jeśli jeszcze nie istnieje to musi być zaoferowany dodatkowo , żeby przez to bardziej nie opóźniać wprowadzenie na rynek A1222.
Powinien być opracowany nowy Tabor A1222 z szybszym procesorem, sprzętowym fpu, większą ilością złączy, gniazd.
Potrzeba pilnego porozumienia między Cloanto i Hyperion Entertainment, A-EON, Amiga Inc.
Więcej info w artykułach i komentarzach, które znajdziesz w wyszukiwarce portalu exec.pl, ppa.pl i innych stronach amigowych.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #7 wysłany: 2018-08-05 16:25

Nie ma się na co przenieść z ppc.
Nie ma czegoś takiego jak Amiga Os X na pc, czyli unix z amigowym gui i grafiką.
I dopóki nie będzie, nic się nie zmieni.
Nikt się nie będzie męczył z takim dziadostwem jak AROS, które jest tak samo wolne jak rozwiązania na ppc, tak samo przestarzałe, tylko gorsze bo niekompatybilne.
To nie jest rok 1998. Windows to naprawdę dobre systemy. Oprócz tego jest jeszcze Os X i linux.
Amiga Os na x86 musi być na podobnym poziomie.
Musi to być na tyle dobre, żeby warto było używać tego na co dzień.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2018-08-05 19:35 w odpowiedzi na komentarz #7

Na razie nie ma co bajki pisać o jakichś amigowych migracjach z ppc na arm czy x86, ale mózgowcy informatycy profesjonaliści i inni amatorzy mogą i muszą rozważać wiele różnych opcji teoretycznych, dla rozbudowania potencjału możliwości. Wojenki prawnicze pomiędzy Cloanto i Hyperion muszą być zakończone, a czy w tym czasie coś tworzą nowego ? Czy Hyperion i Amiga Inc. chcą i tworzą aktualnie AmigaOS 4.1 natywny na ARM ? Czy Hyperion odłożył wszelki rozwój do czasu zakończenia konfliktu z Cloanto ? Informatycy z tych firm powinni być zagospodarowani efektywnie.
Ciągle pisanie o unix z amigowym gui i grafiką to jak działanie wywrotowe, sianie zamętu.
AmigaOS 4.x i nowsze to ma być system amigowy a nie unix.
Systemy Unix i Windows nie są odporne na ataki wirusów, trojanów.
Ciągłe wykrywanie i łatanie luk np. w Windows, to nader czesto potwierdza,
MorphOS jest reklamowany jako system wolny od wirusów trojanów i złośliwego oprogramowania.
A jak jest z AmigaOS 4.x pod tym względem ? Kody x86, arm nie uruchomią się na na ppc.
Być może AmigaOS 4.x jest podatny na jakieś ataki np. z internetu. Jak dotychczas nikt o tym nic nie napisał. Dużo oprogramowania na amigę było tworzone w assemblerze motoroli, a kodowanie w x86 fajne nie jest. Rożwój Amigi to nie tylko potrzeba dostępności nowego sprzętu, ale także nowe wersje oprogramowania. Też legalna dostępność oprogramowania, które kiedyś było komercyjne. Chyba potrzeba zmiany przepisów w kwestii praw autorskich oprogramowania, które np. jeśli ma więcej niż 20 lat wstecz, niech będzie zalegalizowane i dostępne np. na aminet. Tylko w taki sposób użytkownicy amigaos będą bez obaw testować to oprogramowanie, które było kiedyś stworzone dla tego komputera w latach 90tych byłego wieku. Portal exec.pl chce stworzyć katalog oprogramowania amigowego z opisami i fotkami, a bez linków do ściągnięcia to będzie nie kompletne.
Amigowy Mysql był wydany w 2005 roku, Apache 1.3.34 PHP 5.1.1 w 2006, a kiedy będą nowe wersje ? Aktualny PHP to już wersja 7.1.20.

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2018-08-06 20:25

Przyszlosc amigi to my uzytkownicy tego komputera.

Odpowiedz

Discord
Online: 17
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • DobrowitDobrowit
  • Drako/CrowleyDrako/Crowley
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • Janusz82Janusz82
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę