Na blogu ArtiGames możemy przeczytać o trwających pracach nad emulatorem NeoGeo dla 68k o nazwie GnGeo. Program ma zawierać optymalizacje BigGuna w aseblerze oraz korzystać z AMMX w Vampire. I właśnie ta karta jest zalecana do testowania tego emulatora.
Cieszę się, że dema są prezentowane w porządku chronologicznym, a nie alfabetycznie lub sortowane według grup. Oczywistą zaletą tego układu jest to, że wyraźnie widać, jak scena, jej technika, umiejętności i estetyka rozwijały się w omawianym okresie. Nie można nie zauważyć pewnej brzydoty, która jest nieodłącznym elementem wczesnej fazy "megademo" i rosnących aspiracji artystycznych produkcji po 1991 roku.
Lepiej niż jakiekolwiek studium socjologiczne książka ta oddaje dominującą rolę młodzieńczego męskiego charakteru tej sceny, co znajduje odzwierciedlenie w tematach dem (często inspirowanych listami lektur science fiction i fantasy), a także w grafikach (obsesja kobiecości, element, którego scenie wyraźnie brakowało).
Książka liczy 452 strony, dostępna jest w postaci papierowej, w twardej oprawie, w cenie 35 euro. Jako bonus można dokupić pocztówki, zakładki oraz plakat.
We francuskim serwisie Obligement można przeczytać artykuł na temat alternatywnego rozwiązania dla kart CF/SD jako zamienników dysków IDE w klasycznej Amidze. Chodzi o moduł DOM (Disk On Module), który jest pamięcią flash i wymiarowo pasuje pod klawiaturę małej Amigi, bez konieczności stosowania adapterów i przelotek.
Dave Haynie w Quora napisał tekst o tym, czy Amiga jest nadal produkowana: Oryginalne komputery Amiga były serią zaawansowanych komputerów osobistych wyprodukowanych przez Commodore. Pod koniec kwietnia 1994 roku Commodore ogłosił bankructwo. Byłem jednym z inżynierów sprzętu pracujących przy tym komputerze, Amidze 3000. Można by pomyśleć, że skoro zaczyna się to od bankructwa, odpowiedź brzmi "nie", ale w rzeczywistości tak nie jest. W rzeczywistości, o dziwo, im bardziej martwa wydaje się Amiga, tym więcej jest dostępnych opcji.
18 lutego 2021 roku na stronie poświęconej projektowi netbooka z procesorem PowerPC pojawił się wpis, w którym możemy przeczytać, że ze względu na wzrost kosztów produkcji (np. procesora NXP T2080) zdecydowano się wykonać tylko 3 działające prototypy, a cel kampanii został zwiększony do 12,500 euro.
Pekka Kana 2 (Pekka the Rooster 2) to platformówka, w której sterujemy kurczakiem Pekka - pracuje na wsi i pilnuje niosek. W nocy jednak kury zostają skradzione, a my mamy mu pomóc w ich odnalezieniu - unikając pułapek na platformach, zbierając punkty bonusowe, no i przede wszystkim mając do dyspozycji jajka jako amunicję i megafon powalający inne zwierzęta na ziemię.
Gra została oryginalnie wydana przez Piste Gamez (autor - Janne Kivilahti) w 2003 roku, pierwszy raz była pokazana na party Assembly. Posiada edytor poziomów oraz polską lokalizację. Obecnie pozycja jest darmowa i dostępna na wiele platform, w tym od końca stycznia także dla AmigaOS 4. Wersja SDL powstała w 2010 roku, a od 2016 roku jest rozwijana wersja SDL2 i ostatnią wersję 1.3.5 przeportowano na Amigę.
W grze dostępna jest większa prędkość gry, można włączyć szeroki ekran i grać joypadem. 9 MB archiwum znajdziecie w OS4Depot.
materiał wideo niedostępny w wersji classic
Do gry dostępnych jest także wiele stworzonych przez społeczność dodatkowych poziomów - należy jednak sprawdzić, które działają z najnowszą wersją 1.3.5.
Prace nad strzelanką Inviyya zostały ukończone - na dołączonym materiale wideo możecie zobaczyć jak prezentuje się wersja pudełkowa tej gry, która będzie dostępna w sklepie Poly Play.
Łazik NASA Perseverance w godzinach wieczornych 18 lutego 2021 roku wylądował na Marsie i przekazuje zdjęcia z powierzchni z tej planety w dotąd niespotykanej jakości. Ciekawostką dla nas może być fakt, że sercem pojazdu jest zabezpieczony przed promieniowaniem procesor PowerPC 750: BAE RAD 750, który działa z prędkością do 200 MHz (10 razy większą niż w komputerach łazików marsjańskich Spirit i Opportunity). Dla przypomnienia procesory PPC 750 w wersjach CXe, FX i GX były montowane w pierwszych Amigach One.
Krzysztof Radzikowski przygotował II wydanie książki na temat emulacji Amigi z AmigaOS 3.1.4, uaktualnione o Raspberry Pi 4 i 400 wraz z Amibian 1.5.
[...] nie tylko na typowych domowych komputerach, ale również na maszynach Raspberry Pi. Z książki dowiecie się też jak skonfigurować system do wygodnej jego obsługi. Wszakże każdy użytkownik chce swobodnie korzystać z multimediów, internetu czy też gier nie tylko na emulowanej ale i faktycznie istniejącej Amidze.
Książka jest do nabycia (poprzez formularz na stronie) tylko w formie eBook w cenie 50 zł. Do każdego egzemplarza dodany jest CoverCD w postaci pliku ISO z opisanymi aplikacjami.
Od początku roku wprowadzamy drobne usprawnienia w naszym serwisie - od dzisiaj bloczek Amiga TV wyświetla się także w angielskiej wersji newsów, stopniowo pojawiać się będą także nowe ikonki przy newsach, a bloczek Allegro w prawej kolumnie wyświetla teraz promowane aukcje (zobaczymy, czy będą ciekawsze?). Trwają prace nad nowym widżetem z ostatnimi komentarzami w newsach/forum.
Amiga-Digital-Video to projekt portu HDMI do Amigi 500, 1000 lub 2000 z wykorzystaniem RPi. Pod układem Denise umieszczona jest płytka adaptera - taśmą sygnałową połączona z Raspberry Pi, które bez udziału systemu operacyjnego może wyodrębnić sygnał RGB z Amigi i przekształcić go w cyfrowy sygnał wideo za pomocą oprogramowania RGBtoHDMI.
Rozwiązanie (z RPi Zero) w miniony piątek było prezentowane na żywo na kanale YouTube - Pixel Retro Shop (wideo dołączyliśmy do newsa):
W tym tygodniu na stream wpada Andrzej żeby pokazać Wam nowe urządzenie RGB2HDMI w swojej Amidze 500. Wraz z wciśniętym pod obudowę Raspberry Pi Zero, umożliwiają wyświetlanie amigowego obrazu przez złącze HDMI. Wszystko to bez blokowania wyjścia composite i bez lutowania. Pokażemy całość, pogadamy o technikaliach i oczywiście pogramy w gry.
GottaGoFastRAM to projekt 8MB rozszerzenia Fast RAM dla Amigi 500/1000/2000/CDTV oparty na innym projekcie o nazwie "mem68k" - autor jednak sam napisał kontroler pamięci w języku Verilog. Rozszerzenie jest instalowane między gniazdem procesora a procesorem - istnieje więc możliwość stworzenia "kanapki" z trzech elementów: procesora, ide68k (inny projekt - kontrolera IDE) i właśnie GottaGoFastRAM.
Hyperion: Timothy de Groote nie jest już dyrektorem
Jak donosi portal amiga-news i forum amigaworld - belgijski rejestr firm zawiera obecnie tylko Bena Hermansa jako członka zarządu firmy Hyperion. Nie należy już do niego Timothy de Groote. Całą sytuację komentuje na Twitterze profil Amiga Documents: po procesie sądowym Bena Hermana przeciwko jego własnemu dyrektorowi Timothy'emu De Groote w 2019 roku, TDG zrezygnował. Adwokat Ben Hermans jest obecnie wymieniony jako jedyny dyrektor firmy, której jest właścicielem w ponad 95%.
Hyperion Entertainment: in a largely anticipated move following Ben Herman's 2019 legal action against his own director Timothy De Groote, TDG resigned. Attorney Ben Hermans is now listed as the sole director of the company of which he owns more than 95%.https://t.co/rIbzmdy1J3
Jochen Hoffer pisze w asemblerze grę Crazy Columns, która ma być klonem tetrisa znanego z konsoli Sega o nazwie "Columns". Co ciekawe gra przewiduje zabawę także dla dwóch graczy. Obecnie dostępna jest wersja demo, którą możecie uruchomić nawet na Amidze 500 bez dodatkowej pamięci RAM.
Amiga Explorer to program firmy Cloanto, który służy do wymiany plików pomiędzy klasyczną Amigą a PC z systemem Windows. Pojawiła się wersja 9 (9.0.7.0), która zawiera szereg drobnych usprawnień głównie związanych z zarządzaniem plikami i katalogami, od teraz jest także opcja automatycznego ustawiania zegara Amigi ze strony Windowsa. Szczegółowy opis programu i wykonania kabla połączeniowego znajdziecie w tym artykule Leona. Pełna wersja programu (który jest też częścią Amiga Forever) kosztuje ok. 40 zł.
Dungeon crawler w klimatach fantastyki naukowej - Black Dawn Rebirth, który był w sprzedaży od października 2019 roku (o grze pisaliśmy tutaj), obecnie jest do pobrania za darmo z możliwością wsparcia twórców dowolną kwotą.
Hughes Nouvel aka HunoPPC pracuje nad portem Dooma 3 na Amigę - pod AmigaOS 4 gra będzie działać wykorzystując bibliotekę WrapEGL (opartą na GL4ES), ogles2.library i Warp3D Nova. W tej chwili na dołączonym do newsa materiale wideo można zobaczyć menu startowe i intro do gry uruchomione w okienku na AmidzeOne X1000.
ViNCEd Thomasa Richtera to alternatywa dla standardowej konsoli CON: działająca w trybie pełnoekranowym, z historią poleceń, z której możemy korzystać przy pomocy klawiszy kursora. Historia programu, który wymaga systemu operacyjnego m.in. 2.0 (rekomendowany jest 3.1.4), sięga jeszcze lat 90-tych. W wersji 3.98 ze stycznia 2021 rozwiązano kilka problemów występujących w przypadku uruchomienia aplikacji jeszcze przed aktywowaniem się systemowych preferencji.
Na stronie AmigaRemix zostały opublikowane nowe mp3-ki z remiksami utworów z amigowych gier. Zobaczcie jakie to propozycje i posłuchajcie muzyki z gry Agony - Owls journey:
W 2021 roku firma 7-bit (Artur Gadawski) z Wrocławia przedstawiła już kilka nowości - mamy aktualizację oprogramowania dla kart Wicher (A500) oraz przede wszystkim zupełnie nowe karty z tej serii: 520EC i 520i. W pierwszej jest procesor MC68EC020 taktowany 25/33 MHz + 11 MB RAM, a w drugiej pełny MC68020 także 25/30 MHz z 16 MB RAM. Reszta specyfikacji dla obu kat jest taka sama - podaliśmy ją w dalszej części newsa.
zegar RTC,
kontroler SPI,
funkcja MapRom,
funkcja BootRom (umożliwia użycie sterowników dysku HD dla Kickstart 1.3),
funkcja FileRom (wczytywanie Kickstartu z pliku),
karta współpracuje z płytką SPIBusBoard (czytnik microSD oraz kontroler Ethernet).
W najnowszym numerze (marzec/kwiecień - dostępny od 5 marca) magazynu Amiga Future znajdziecie m.in. recenzje gier pod AmiCygnix, porównanie gry Dune w wersji planszowej z komputerową, opis MiSTera i AmigaOS 4.1 Final Edition - Update 2.
Jest także artykuł na temat jednej z replik klasycznej Amigi płyty Akiko32 oraz szkółka mySync.
Wiele z opisywanych w Amiga Future gier i programów można pobrać za darmo ze strony domowej magazynu, gdzie prowadzone jest obszerne archiwum.
Pismo dostępne jest w języku niemieckim i angielskim, cena: 7 euro lub 9,90 euro za wydanie z płytą CD.
Istnieje także możliwość subskrypcji pisma w cenie 72 euro/rok z płytą CD.
Radzik pisze: Zapraszam Was do kolejnego odcinka z twórcami oprogramowania dla naszych komputerów. Tym razem zajmiemy się zespołem MC Studio, który stoi za przygodowa grą Wilcza Buda. Rozmawiam z City'im i Marecheck'iem o tym jak zaczęli przygodę z komputerami i jak wrócili do Amigi. Jak się poznali i dlaczego zapragnęli stworzyć razem grę?
Dowiemy się czy da się napisać przygodówkę w AMOS i jak tworzy się scenariusz oraz oprawę graficzną gry? Kiedy wyjdzie Wilcza Buda? Czy współpraca z The Company ma sens? Czy warto uczyć się AMOS? To i więcej w tym odcinku podcastu.
W ciągu minionego roku - od 18 lutego 2020 do 18 lutego 2021 roku najczęściej komentowali pod newsami na eXecu: Jacek / Luzik (62 komentarzy), Kamil / AmigaIsDead (59 komentarzy) i Mariusz / MDW (53 komentarzy). Pana Jacka prosimy o kontakt z redakcją - otrzyma statuetkę "mikrofon komentatora" z dedykacją. Bardzo dziękujemy wszystkim za pisanie pozytywnych i ciekawych komentarzy na eXecu, od dzisiaj startujemy z trzecią edycją konkursu. Miłej zabawy!
Oficjalne SDK dla AmigaOS 4 zatrzymało się niestety z GCC w wersji 4-tej - jednak na Amigans można znaleźć wątek, w którym sTix pochwalił się eksperymentalnymi wersjami GGC 9 i 10. Ostatnie "paczki" adtools pochodzą sprzed 10 dni i zawierają GCC w wersji 10.2.0 oraz dodatkowo 9.1.0, a programiści chwalą się udanymi kompilacjami w C i C++.
Kurde, albo mi się śniło, albo OS4 też miał gcc8, w ostatnim SDK jednak nie ma... Hmm... pic.twitter.com/QzMg6bKVkg
Program do tworzenia muzyki MilkyTracker w wersji 1.03, która ukazała się w grudniu 2020 roku, jest do pobrania jako testowa kompilacja "release candidate 1" dla AmigaOS 4 z serwisu GitHub. Nad portem pracuje Capehill.
AmigaSoft na Facebooku zaprezentował obrazki przedstawiające działającą wersję Pythona 3.8 pod AmigaOS 4: jest to port, który stworzyłem, aby przetestować moją nową clib2 i współdzielone obiekty (plus mnóstwo innych zmian). To działa. Wydaje się, że działa. Na przykład moduł cmath używa obiektu .so i nowych złożonych funkcji w clib2. Jest kilka modułów do dodania. Jednak w przypadku nowych zmian w newlib powinno być również łatwe ponowne skompilowanie.
Projekt MiSS FPGA to kolejny pomysł na płytę, którą można włożyć do oryginalnej obudowy z Amigi. Tym razem "celujemy" w A500, a do środka ma trafić płytka zbudowana w technologii FPGA (układ Altera EP3C25E144C8N), z 32 MB RAM i rdzeniem MiSTa (można więc będzie uruchomić nie tylko Amigę z AGA, ale także wiele innych retro systemów i konsol). Co ważne "MiSS" ma posiadać złącze klawiatury z A500 i 2 porty DB9 (myszka/joystick).
8bits4ever podaje też cenę: 150 euro, dostępność - luty/marzec 2021. Pełna specyfikacja projektu w języku angielskim:
Altera EP3C25E144C8N FPGA
32MB SDRAM
Four USB port (supports USB keyboards, mice and gamepads. Also USB hubs to add more that one device per port)
Internal 8-pin connector for A500 keyboard
Two DB9 classic joystick connector (assigned to port 1)
16 lutego opublikowany został dokument potwierdzający, że znak towarowy "Amiga" w USA, którego pierwsze komercyjne użycie - w kontekście komputerów, miało miejsce w 1985 roku, należy do firmy Cloanto Corporation. Dla przypomnienia sprawa "schedy po Amiga Inc." toczyła się od 2017 roku, pisaliśmy o tym tutaj.
Od 10 dni dostępna jest nowa wersja biblioteki Simple DirectMedia Layer 2 dla AmigaOS 4. Bazuje dokładnie na wersji 2.0.14. SDL2 w OS4 posiada 4 różne sposoby (renderery) na wyświetlenie grafiki: programowy (software/CPU), OpenGL (może skorzystać z MiniGL/Warp3D), OpenGL ES 2.0 (ogles2.library/Warp3D Nova) i kompozycji obrazu (graphics.library i tylko ekrany 32-bitowe). Dla kontrolerów wspierane jest systemowe rozwiązanie - AmigaInput.