Arkanoid to klasyczna gra zręcznościowa, która została stworzona i wydana przez firmę Taito w 1986 roku na automaty do gry. Amigowcy nie musieli zbyt długo czekać na konwersję i już w 1987 roku za sprawą firmy Discovery Software mogli nacieszyć się produkcją. Wymagania gry jak na tamte czasy były bardzo niewielkie i spokojnie wystarczała do tego Amiga 500, która w tym samym czasie miała swoją premierę.
Wracając do samej rozgrywki to zadaniem gracza jest rozbijanie różnokolorowych cegiełek znajdujących się na ekranie. Z pozoru bardzo proste zadanie, ale z bliska już takie nie jest. Do pomocy mamy paletkę od której odbija się piłeczka. Możemy poruszać nią w prawo lub w lewo, tak aby nadać odpowiedni tor lotu piłce. Jednak zbicie niektórych cegiełek nie jest takie proste, gdyż część z nich znika po pierwszym uderzeniu, a inne potrzebują na to kilku uderzeń. Ponadto pewne cegiełki zamieniają się w przeróżne bonusy wśród których można znaleźć między innymi takie co oferują wydłużenie paletki, strzelanie, dodatkowe życie czy zwalniają prędkość porusza się piłeczki po planszy.
Szczególnie ostatnia opcja jest bardzo pomocna gdyż po jakimś czasie piłeczka nabiera coraz większej prędkości i gracz musi wykazać się sporym refleksem aby nadążyć za grą. W momencie, gdy nie damy rady odbić piłeczki i wypadnie ona poza ekran to tracimy życie. Na szczęście nie musimy ponownie zbijać wszystkich kafelek a zwyczajnie kontynuujemy grę od ostatniego stanu gry czyli przed upuszczeniem piłeczki. Na początku mamy standardowo 3 życia, jednak jak to zawsze jest w tego typu grach możemy zdobyć dodatkowe. Innym interesującym bonusem jest pomnożenie liczby piłeczek jakimi dysponujemy. Wtedy możemy za jednym razem zbijać większą ilość cegiełek. Oczywiście jeżeli stracimy jedną z dodatkowych piłeczek to nie tracimy jeszcze życia. Najważniejsze, aby pozostała chociaż jedna na ekranie.
Autorzy pomyśleli również o mniej wytrwałych graczach dodając specjalny tryb o nazwie "Cheat mode" oferujący zdobycie dowolnego bonusa. Aby go aktywować musimy nacisnąć spację, wpisać "dsimagic" i ponownie wdusić spację a następnie złapać spadający bonus DS. Teraz w zależności jaką literę wpiszemy na klawiaturze taki otrzymamy bonus.
Lista wszystkich bonusów:
- B - otwiera przejście do następnego poziomu,
- C - pozwala zatrzymać piłkę po zetknięciu z paletką,
- D - oferuje grę 3 piłeczkami,
- E - zwiększa rozmiary paletki,
- L - pozwala strzelać laserem,
- P - dodaje jedno życie,
- S - zwalnia prędkość piłki,
- F - oferuje przejście do ostatniego poziomu (33),
- Enter (Keypad) - przenosi nas do następnej planszy
Niektórym może się wydawać, że ta prosta gierka szybko się nudzi. Nic bardziej mylnego, mnogość plansz do przejścia oraz ich różnorodność wciąga na wiele dni. Na każdej planszy ułożenie cegiełek jest inne. Zazwyczaj każda kolejna plansza jest znacznie trudniejsza od poprzedniej. Śmiało można powiedzieć, że jest to gra dla całej rodziny, zarówno małe dzieci jak i dorośli będą mieli mnóstwo zabawy podczas grania w nią. Arkanoid jest swego rodzaju fenomenem, chyba nie ma komputera czy systemu operacyjnego na który by nie został wydany. To pokazuje dobitnie jak wielki potencjał mają stare gry.