Pinball Illusions to ostatni fliper wydany na Amigę przez firmę 21st Century Entertainment. Miało to miejsce w 1995 roku, po upadku komputera Amiga firma całkowicie przeniosła się na rynek PC oraz na odnoszącego oszałamiające sukcesy PlayStation.
Gra jak na Amigę jest bardzo zaawansowana, grafika wyciska ostatnie poty z poczciwej Amigi 1200. Warto tutaj dodać, że wersja na Amigę 500 nie była w planach. Gracz widzi mega szybki przesuwany ekran z bardzo dobrą grafiką wykonaną w 256 kolorach. Do dyspozycji mamy tylko trzy stoły, w wersji dla PC są cztery. Dlaczego tyle? Zapewne zaważył tu czynnik ekonomiczny. Kolejny stół w wersji dla Amigi to kolejna dyskietka a co za tym idzie zwiększony koszt produkcji gry. Niestety dosyć często stosowany patent na Amidze.
Wróćmy jednak do samej gry. Pinball Illusions powoduje na starcie efekt "wow". Gra po prostu zachwyca nie tylko grafiką i dźwiękiem ale również dopracowaniem oraz mnogością dodatków w grze. Poza standardową rozgrywką polegającą na odbijaniu bili mamy kilka mini gier toczących się na ekranie wyświetlacza. Żeby tego było mało mamy naprawdę wiele mini bonusów, które nam ułatwiają bądź nieco utrudniają rozgrywkę.
Ruch samej bili w Pinball Illusions jest niezwykle dynamiczny. W poprzedniej produkcji Pinball Fantasies ruch bili był przeliczany 64 razy na sekundę, tutaj jest to ponad trzykrotnie więcej. W połączeniu z bardzo szybkim przesuwem ekranu można czasami nie nadążać za akcją dziejącą się na ekranie. Gracz jak to zwykle bywa w komputerowych fliperach z tamtego okresu ma do dyspozycji cztery mocno zróżnicowane stoły są to kolejno "Law & Justice" ,"Babewatch" ,"Extreme Sports" oraz "The Vikings" - niestety ostatni nie jest dostępny na Amidze.
Bardzo ciekawym bonusem jaki możemy zdobyć w grze Pinball Illusions jest "Multiball". W sumie nic nowego w świecie pinballi ale na Amidze wygląda to dosyć ciekawe. Po zdobyciu tego bonusu dostajemy kilka dodatkowych bili, które od razu lądują na stole. Gra przełącza się wtedy w tryb wysokiej rozdzielczości i widzimy niemal cały stół na ekranie komputera. Gra nie zwalnia ani na moment, aż szkoda, że Amigowa wersja nie działa na kartach graficznych a jedynie w trybie PAL.
Na zakończenie zachęcam również wypróbować inne flipery ze stajni 21st Century Entertainment zaczynając wyliczankę od Pinball Dreams, Pinball Fantasies a na Pinball Mania kończąc. Głosy o to który z nich jest najlepszy są do dzisiaj wśród fanów podzielone. Napiszcie w komentarzach jaki jest wasz faworyt i dlaczego oraz czy jest jeszcze szansa na to by po dwóch dekadach posuchy na rynku pojawił się nowy fliper na Amigę.
Zapraszamy także do naszej galerii Pinballe na Amigę.