Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2018-04-10, Autor: Szymon Żyła, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 2560

A A A

Moje boje z Enhancer Software 1.3

Enhancer Software

Enhancer Software to pakiet z systemowym oprogramowaniem przygotowany przez firmę A-Eon. Wielokrotnie był już opisywany na polskich i zagranicznych forach zazwyczaj zbierając średnie recenzje. W dobie zupełnej ciszy ze strony firmy Hyperion, odpowiedzialnej za rozwój AmigaOS, postanowiłem poszukać w tym pakiecie pozytywnych elementów - niektóre rzeczy celowo więc pomijam. Być może bowiem przez długi czas będzie to jedyne miejsce (zapowiadana jest już wersja 2.0 ES), w którym nasz system będzie się rozwijał?

W tekście tym opisuję wersję 1.3 ES, którą zakupiłem jesienią zeszłego roku w wersji standardowej - miała być wykorzystana głównie z Amigą One A1222. Premiera tego komputera jednak nadal się nie odbyła, sprawdziłem więc ile można wyciągnąć z ES pod mA1 - z pominięciem oczywiście sterowników do Radeonów HD, no i CANDI, które z dobrodziejstw tych kart korzysta.

Instalacja

Podczas instalacji ES zwróciłem uwagę na trzy rzeczy:

1. Pewnym pomysłem na odróżnienie nowych plików, pochodzących z ES, na systemowym dysku jest skorzystanie z czarnych ikon. Ja pozostałem przy jednolitych niebieskich szufladach, ale za tę opcję należy się plus.

Enhancer Software - ikony

2. Jeśli chodzi o sekwencję startową to ES w moim przypadku dodał tylko dwa przypisy w user-startup, które widzicie poniżej. Ewentualnie może dodać jeszcze nowe moduły do Kickstartu - ewentualnych zmian szukajcie w pliku "Kicklayout".

Enhancer Software - user-startup

3. No i najważniejsza sprawa - instalator zrobi backup wszystkich starych aplikacji, bibliotek i danych z "hyperionowego" AmigaOS - można go znaleźć w szufladzie Storage. Nie musimy więc obawiać się o powrót do starych aplikacji.

Enhancer Software - backup

Dokumentacja i SDK

Po instalacji warto rzucić okiem na dokumentację. Znajdziemy ją (do poszczególnych części ES) standardowo w systemowym katalogu "Documentation", ale chyba wygodniej jest skorzystać ze stworzonej przez A-Eon wikipedii, którą znajdziecie online pod tym adresem.

Enhancer Software - SDK

Jeśli chodzi o programistyczne SDK to w pakiecie znajdziecie oczywiście autodocki, jak i pliki nagłówkowe, ale co ważne (szczególnie dla osób zaczynających przygodę z pisaniem pod Amigę) są także skompilowane przykłady zastosowań poszczególnych nowych klas ReAction z odpowiednim kodem źródłowym. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że biblioteki te staną się kiedyś częścią oficjalnego SDK AmigaOS 4.

Preferencje

Enhancer Software - Sound Enhancer Software - Time

Przegląd zmian i nowości w systemowych aplikacjach zaczniemy ustawień czasu i dźwięku. W Time pojawiła się możliwość ręcznego ustawienia czasu zimowego i letniego. Po co są potrzebne jeszcze osobne preferencje "Timezone" - chyba powinny zostać tutaj także zintegrowane. Taka integracja obyła się w ustawieniach Sound, gdzie mamy teraz także tryby AHI.

Z systemu zniknęły więc oddzielne preferencje dla AHI. Warto pamiętać o usunięciu także linkowania do nich w menu kontekstowym Workbencha w pliku "contextmenus.cfg" - dokładnie linię którą pokazałem poniżej. Niestety skrypt instalacyjny z ES tego nie zrobi.

Enhancer Software - contextmenus i ahi

Programy użytkowe

Enhancer Software - AmiPDF Enhancer Software - Menu

Zaktualizowana do nowszej wersji została przeglądarka dokumentów PDF - AmiPDF. W tym programie po raz pierwszy zauważyłem, że ES wprowadza nowy, ładniejszy wygląd górnego menu - z dużą czcionką i ikonami. Niestety akurat w programie AmiPDF (oraz w nowej wersji Mixera) tego typu menu powoduje u mnie o wiele dłuższy start programu - nie wiem dlaczego tak się dzieje (i nie jest tu winny FFS, czy inny filesystem - przypuszczam, że po prostu zła implementacja nowego menu przez niektórych programistów), o dziwo inne programy z nowym menu starują zupełnie normalnie...

Postanowiłem więc wyłączyć w AmiPDF to menu - można zrobić to w ustawieniach programu "odptaszkowując" opcję "Menu Images". Wtedy już AmiPDF pojawia się u mnie natychmiastowo.

Enhancer Software - Calendar i Clock

Najbardziej efektowne (poza CANDI, z którego nie mogę skorzystać na mA1) programy w Enhancer Software to nowy zegar i kalendarz. Oba posiadają wiele opcji i ustawień, w tym możliwość definiowania alarmów. Przyczepić można się chyba tylko tego, że inne kalendarze poza tym widocznym na obrazku obok są po prostu brzydkie, grafik je przygotowujący się nie popisał... Zegary są za to w różnych rozdzielczościach i ładnych motywach graficznych. Niestety oba programy nie posiadają ważnej opcji dla użytkowników mniejszych ekranów - "bądź zawsze w tle". Owszem można je przypiąć do jednego miejsca na blacie, ale tej drugiej opcji - wchodzenia zawsze pod inne okienka, zdecydowanie brakuje.

Enhancer Software - MultiEdit

Z kolei najbardziej "użytecznymi" aplikacjami, które pojawiły się w ES są MultiEdit i MultiViewer. Oba programy być może mają przed sobą jeszcze długą drogę rozwoju, ale posiadają już cechy, których tak bardzo brakuje w ich odpowiednikach, czyli edytorze NotePad i programie Multieview. Przede wszystkim można w pracy z nimi korzystać z zakładek ("wrzucenie" pliku do okna programu otwiera nową zakładkę) i poruszać się po liście plików. W MultiViewer szybko wyświetlimy katalog ze zdjęciami, obrócimy fotkę, czy też włączymy slideshow. W sumie są to zupełnie podstawowe funkcjonalności, jednak po zainstalowaniu ES ciężko sobie wyobrazić, że standardowo w systemie ich nie ma.

Enhancer Software - MultiViewer

Podczas instalacji ES (o czym także powinienem napisać wyżej) istnieje możliwość zdecydowania się, aby MultiViewer zastąpił wszystkie miejsca w def ikonach (ikonach WB standardowo przypisanych do danego formatu plików), gdzie występuje stary Multiview. Ja jednak nie wybrałem tej opcji i stopniowo podmieniam to stare rozwiązanie, za każdym razem sprawdzając czy nowy program sobie lepiej poradzi.

Enhancer Software - def icons

Enhancer Software - ClipViewer

Trzecim fajnym programem, a dokładnie commodity, który pojawił się w ES jest ClipViewer. Program ten zbudowany jest na dokładnie tych samych klasach ReAction co dwa poprzednie, jego UI wygląda więc bardzo podobnie. Jak łatwo się (po nazwie) domyślić służy on do przeglądania i edycji systemowego schowka - pomysł jest bardzo podobny do tego co możemy spotkać np. w pluginach do linuksowego KDE. Schowek z AmigaOS posiada jednak dosyć unikaną cechę, o której często zapominamy - mianowicie możemy w nim operować na jednostkach (unitach) i tak naprawdę dzięki temu tych schowków jest bardzo dużo. Oczywiście ClipViewer pojawi się na naszym blacie po wciśnięciu odpowiedniego skrótu klawiszowego - zobaczymy wtedy miniaturki skopiowanych do schowka danych, które możemy sortować, przeszukiwać, no i edytować (usuwać).

No i na zakończenie przeglądu użytkowych aplikacji trzeba wspomnieć o aktualizacji odtwarzacza TuneNet, który ponownie wyszukuje radiowe stacje w sieci oraz od tej wersji posiada port ARexx'a. Efektownie prezentują się teraz animowane powiadomienia na blacie z pulsującym głośnikiem i informacją o odgrywanym utworze.

Enhancer Software - Notifications

Inne, warte uwagi, nowości

Enhancer Software - PTP Enhancer Software - PTP Enhancer Software - PTP

Sterownik USB PTP obsługuje od teraz także iOS (czego nie sprawdziłem). Podłączyłem jednak mój stary aparat i okazało się, że przy wyborze plików do skopiowania na dysk zmieniono oprawę graficzną oraz GUI. Można wygodniej zaznaczać zdjęcia na prostej liście, dostępne są także szczegółowe informacje na temat podłączonego urządzenia.

W ES pojawił się także moduł dla Kickstartu z systemem plików SFS 2 w wersji 1.293, zaktualizowane zostało także narzędzie do naprawy i optymalizacji systemów plików - Partition Wizard.

Enhancer Software - SFS

Z kolei w C można znaleźć nową komendę SystemReboot, która potrafi zrestartować AmigaOS także zachowując wskazany odstęp czasowy. Graficznie GUI tego małego programu mogły by być jednak bardziej dopieszczone, a jego funkcjonalność dodana na stałe do menu narzędziowego Workbencha.

Enhancer Software - System Reboot

Enhancer Software - Menu Enhancer Software - Ikonifikacja

Na koniec muszę jeszcze pochwalić programistów i osoby zaangażowane w ES za próby podjęcia tematu zarządzania oknami na blacie WB. W menu niektórych nowych programów pojawiła się pozycja "Okno", a w niej możliwości określania jego rozmiaru, czy też otwarcia aplikacji na osobnym ekranie. Podobnie jak w aplikacjach MUI także i programy z ES posiadają na belce gadżety ikonifikacji i zapisu pozycji okna, co do tej pory w AmigaOS nie było regułą. Teraz wszystkie te pomysły powinny zostać ujednolicone i wprowadzone jako standard w systemie.

Podsumowanie i Updater

Sami musicie ocenić, czy warto wydać sporą kwotę na Enhancer Software jeśli nie mamy potrzeby używania sterowników do Radeonów HD. Można to zrobić dla samego wsparcia tej resztki deweloperów, która jeszcze ma ochotę coś napisać dla AmigaOS. Jednak po instalacji ES na mA1 ciężko by mi było pozbyć się niektórych funkcjonalności z systemu jakie z tym pakietem otrzymałem. Także dla nowych użytkowników Amigi ES wydaje się być obecnie ważny o ile nie obowiązkowy, ponieważ braki w naszym systemie są już zbyt duże. Dzięki nowym programów można dużo wygodniej użytkować AmigaOS (ikony znudzą się szybko :-)) np. wygodnie edytować proste pliki tekstowe, zarządzać zdjęciami i słuchać w tym czasie streamowanej muzyki.

Enhancer Software - Updater

Wykorzystując dane rejestracyjne z AmiStore można zalogować się poprzez AmiSphere do aplikacji Updater, gdzie uzyskujemy dostęp do bieżących aktualizacji wszystkich składników ES. Opcja ta, bardzo dobra, jeszcze bardziej pogłębiła u mnie wrażenie, iż Enhancer Software jest tak naprawdę dalszym ciągiem AmigaOS 4 (kompromisem z trudną finansowo - prawną rzeczywistością). Mam jednak nadzieję, że Hyperion pozytywnie nas jeszcze zaskoczy, oby więc kolejny mój tekst o zmianach w ulubionym systemie był nie tylko o ES 2.0, ale także o AmigaOS 4.2.

Szymon Żyła
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 1
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: