Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2014-05-03, Autor: Czesław Mnich, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 5979

A A A

Virtual Amiga Multimedia Player

V.A.M.P.

Wstęp

V.A.M.P. to odtwarzacz multimedialny napisany za pomocą programu Hollywood. Jego autorem jest Juan Carlos (CoderJack) współzałożyciel grupy Morgue Soft Ltd. zajmującej się tworzeniem darmowego oprogramowania dla wielu systemów operacyjnych w tym AmigaOS. Przy projekcie pomagał mu również Samir Hawamdeh (Samo79), który znacząco przyczynił się do rozwoju programu dzieląc się nie tylko pomysłami, ale również zajmował się testowaniem VAMPa - bez niego obecna wersja byłaby nie możliwa do zrealizowania.

Odtwarzacz powstał na bazie udostępnionych kodów źródłowych programów takich jak VideoPlayer oraz AnimPlayer opracowanych wcześniej przez Andreasa Falkenhahna. To niewielkie narzędzie obsługuje za pomocą zewnętrznych wtyczek imponującą liczbę formatów multimedialnych. Działa całkiem sprawnie pod systemem, a zarazem nie wymaga instalacji na twardym dysku. Program w wersji 1.08 dla AmigaOS4 możemy pobrać tutaj ze strony autora.

Formaty graficzne

V.A.M.P. odtwarza następujące formaty multimedialne:

  • Typowe dla Amigi: anim, anim5, ham6, ham8,
  • Filmy stworzone za pomocą programu MovieSetter (kolekcja Erica Schwartza),
  • Animowane obrazki używane na wielu stronach internetowych: gif, apng,
  • Obrazki: jpg, png, gif, lbm, bmp, svg,
  • Formaty wideo: cdxl, ogg, avi, mov, mpeg, mpg, wmv, flv, mp4, divx, mkv, vob,
  • Pliki muzyczne: mp3, mod, 8svx, 16sv, iff, wav, wave, riff, ogg.

Trzeba pamiętać o tym, że aby móc w pełni używać powyższych formatów konieczne jest pobranie odpowiednich wtyczek dla programu V.A.M.P. - nie zaszkodzi też mieć zainstalowane datatype'y oraz bibliotekę mpga.library.

Skróty klawiszowe

Program posiada podstawowe skróty klawiszowe. Najlepiej zobrazuje to poniższa lista:

Ustawienia

Jak można wywnioskować z powyższego opisu klawiszologii V.A.M.P. oferuje spory wachlarz opcji. W preferencjach jesteśmy w stanie ustawić czy odtwarzacz ma używać wtyczek Hollywood czy kodeków wideo, wybrać język czy zadecydować gdzie na dysku mają być zapisywane zrzuty ekranów oraz w jakim formacie graficznym.

Program oferuje też po naciśnięciu określonego klawisza wyświetlenie dokładnych danych o wersji programu, informacji o załadowanym pliku multimedialnym czy otworzy dla nas okno pomocy.

Zalety

Do głównych cech programu można zaliczyć jego multiplatformowość. Nowe wersje powstają obecnie dla czterech systemów operacyjnych: AmigaOS 3.x, AmigaOS4.x, MorphOS i Windows. Program może być przeniesiony również na inne systemy pod warunkiem, że znajdą się osoby zainteresowane testowaniem i używaniem odtwarzacza na innych platformach sprzętowych.

V.A.M.P. jest darmowy i łatwy do przenoszenia - nie musimy go instalować na komputerze. Możemy go przegrać na pendrive czy zewnętrzny dysk i z niego używać. Program do działania wymaga tylko odpowiednich kodeków wideo dla Windowsa, wtyczek do Hollywood, 24-bitowych datatype'ów oraz bibliotek dla Amigi.

Program od wersji 1.08 umożliwia podmianę skórek.

Gdyby nie odpowiadały nam dołączone do programu skórki to możemy w bardzo łatwy sposób stworzyć własne na dowolnym programie graficznym. Posłuży nam w tym celu krótka instrukcja zamieszczona pod tym linkiem. Na potrzeby tego artykułu przygotowałem 3 skórki, które z powodzeniem można używać w V.A.M.P.ie. Wystarczy przekopiować je do katalogu "Skins" - do pobrania tutaj.

Kolejnym pozytywnym akcentem jest to, że program doczekał się polskiej wersji językowej. Niestety z powodu występujących problemów z obsługą polskich znaków wersja ta jest chwilowo niedostępna do pobrania. V.A.M.P. może pochwalić się również tym, że jako jeden z nielicznych odtwarzaczy dostępnych na nasz system jest regularnie rozwijany. Warto więc wesprzeć autora finansowo lub chociaż przez wysłanie maila z podziękowaniami.

Wymagania

Program do działania wymaga:

Podsumowanie

Na koniec serdecznie zachęcam wszystkich do wypróbowania tego świetnego programu. Autor włożył sporo pracy aby doprowadzić program do obecnej postaci. Błędy oraz sugestie odnośnie odtwarzacza można zgłaszać na stronie domowej V.A.M.P., czy tutaj w serwisie eXec.pl. Zachęcam również do odwiedzania strony grupy Morgue Soft Ltd., często pojawia się tam ciekawe oprogramowanie.

Czesław Mnich
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 0
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: