Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2008-01-03 01:41, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 3196

A A A

Rok 2007 - najważniejsze wydarzenia ze świata Amigi

Szymon Tomzik z pomocą Rafała Chyły przygotował szczegółowe zestawienie najważniejszych wydarzeń ze świata Amigi w roku 2007. Zestawienie powstało na podstawie comiesięcznych podsumowań, które ukazują się na liście dyskusyjnej amigaos4-pl (jak się zapisać - tutaj).

Wydarzenie każdego miesiąca zostało wytłuszczone, opatrzone grafiką oraz trafiło do naszej ankiety: Wydarzenie 2007 roku. Zachęcamy do głosowania (należy zarejestrować się na forum). Dodatkowo tekst zawiera opis zmian w naszym serwisie i alfabetyczną listę najważniejszych aplikacji z 2007 roku (nowe pozycje w kolorze zielonym).


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
  • a...a...
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • Janusz82Janusz82
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
szumekjac
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2008-01-03 07:06

Bardzo fajne zestawienie! Dzięki!

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2008-01-03 16:55 w odpowiedzi na komentarz #1

Jako że ja nie byłem głównym autorem tego zestawienia, a jedynie pomagałem, pozwolę sobie tutaj dodać parę rzeczy od siebie które nie zmieściły się w zestawieniu.

Muzyka

Program TuneNet ukazał się dwukrotnie w styczniu. Myślę że warto to wiedzieć, gdyż były to ostatnie wersje stabilne. Skórowalna wersja którą wyróznił Szymon jest jednak tylko wersją Alpha. Ponadto rzecz jasna ilość pluginów nie ograniczyła się tylko do tego jednego WMA. takich pluginów było kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt, a sam TuneNet zapewne w ciągu tego roku wzbogacił się o około 100 nowych formatów, dodatkowo pojawiły się także zewnętrzne skóry i inne upiększacze.
Warto zaznaczyć że odtwarzacz numer dwa dla AmigaOS 4, SimplePlay, choć stracił w ubiegłym roku mocno do TuneNeta, również był aktualizowany.
W styczniu miała miejsce dosyć ważna aktualizacja HivelyTrackera, gdyż po raz pierwszy ten program ukazał się wówczas także w wersji dla AmigaOS 3.x.
Jednak zdecydowanie najdynamiczniej rozwijającym się programem muzycznym był Phonolith, który bynajmniej nie ograniczył się do tej jednej zaznaczonej w tekście aktualizacji, ale od wersji 0.4 do 0.9 był regularnie ulepszany praktycznie przez cały 2007r, w cokilkutygodniowych odstępach.
Sharewarowy program RockBeat w marcu ukazał się już na licencji freeware

Tekst

Staruszek CED, wziąż żywy, w styczniu miała miejsce aktualizacja tego programu.
CinamonWiritter nowym procesorem tekstu dla AmigaOS 4, na razie niewiele potrafi, ale zważywszy na bardzo wczesną wersję, można mieć nadzieję że coś z tego będzie.

Internet

W sumie niewiele się działo i niczego wartościowego poza tym co jest już w tekście wymienić nie można. Warto jednak zauważyć, że absolutnym dominatorem jeśli chodzi o intensywność rozwoju był WookieChat. W ciągu minionego roku ukazał się w czterech stabilnych wersjach, poszczególnych wersji beta nie sposób policzyć

Emulacja

Desmume - pierwszą (na raize mało udaną) próbą zaistnienia na Amidze emulatora konsol najnowszej generacji.
Atari 800, nareszcie doczekał się obsługi AmigaInput, od tej chwili (maj 2007), wszystkie emulatory za wyjątkiem MAME potrafią skorzystać z dobrodziejstw systemowej obsługi kontrolerów gier (a i na MAME jest sposób).
W październiku ScummVM pojawił się w wersji 0.11.0 (oficjalnie jest to wersja niestabilna, ale nowsza od tej wymienionej w tekście).

Drobna komercha i shareware

Annotice, AmiWebView, AmiPhoto, Mindscape, to małe przykłady na to, że warto wydać parę groszy na amigowy soft. Wszystkie te programy, są autorskie (nie są portami), wszystkie były sporo aktualizowane i być może w bierzącym roku, któryś z nich okaże się naprawdę bardzo dobrym produktem.

Gry

Przeszłość

W minioonym roku amigowcy dostali nie tylko prezent w postaci klucza do MakeCD, ale także dwóch dużych i poniekąd kultowych gier. Mowa oczywiście o Starfighter i OnEscape, które można już legalnie pobrać za darmo. Ponownie także otworzyła się możliwość pobrania setek drobniejszych pozycji, ale o Back2roots, pisało już w tekście.

Teraźniejszość

Niewątpliwie 2007 rok tak jak i 2006 stał pod znakiem Battle of Wesnoth. poza wymienioną w tekście wersją stabilną, warto zaznaczyć że wersje niestabilne ukazują się niemal na równi z wersjami dla wiodących platform. Aktualna wersja to 1.3.12, wnosi nieporównywalnie więcej do gry w porównaniu do 1.2.5. Zresztą każda wersja nawet różniąca się tylko jednym numerkiem na końcu zazwyczaj zawiera dużo nowości.
Po Wesnoth niestety już długo długo nic. Nie ukazał się chyba żaden port komercyjnej gry na uwolnionych źródłach. Z większych gier całkowicie free ukazał się jedynie wymieniony LinCity-NG. Również ciekawej drobnicy jakby mniej. Jeśli musiałbym wymienić jakąś interesującą nowość w tej kategorii, to może Amoebaks, ogólnie biednie.

Przyszłość

W ubiegłym roku mieliśmy zapowiedzi wypuszczenia kilku gier komercyjnych pod OS4. Przy czym tylko gra ekonomiczna Dream Deal ukazała się w wersji demo. Gry Word Me Up XXL, oraz wyglądające smakowicie zapowiedzi ze stajnie ProstSoftware, jak na razie pozostają jedynie pustymi słowami.

Podsumowanie

Ogólnie pomimo iż z zestawienia może wyglądać to inaczej, trzeba jasno stwierdzić że był to kiepski rok, gdyby nie ostatni miesiąc to byłby to rok niemal tragiczny. Wypuszczenie AmigaOS 4 dla klasyków, czy OWB, choć były wydarzeniami miłymi, nie mogą przysłonić faktu że za sprawą wojny między Amigą a Hyperionem, nie widać szybkich nadziei na jakiś dzisiejszy sprzęt. Trudno powiedzieć czy konsekwencją tego faktu był wyraźny spadek entuzjazmu wsórd programistów. Jeśli spojrzymy w statystyki Aminetu, to łatwo zauważymy że od czasu wydania OS4 pre-release po dwuletnim okresie wzrostu liczby oprogramowania, znowu mamy tendencję spadkową. I tylko w pewnym stopniu może to tłumaczyć fakt że od kilkuanstu miesięcy panuje jakaś niemoc w ukazywaniu się natywnego softu dla OS4 na tym serwisie (jeszcze dwa lata temu ukazywało się niemal wszystko to co na OS4Depot, teraz, może co piąty program), bo i na OS4Depot nowgo sofu było mniej. O większym sofcie nawet nie ma co wspominać, bo tutaj jest jeszcze gorzej, ani zapowiadane już trzy lata temu ArtEffect czy Candy Factory, ani też wciąż zapowiadany Magellan, czy też pokazywany na obrazkach Blender nie pokazały się w publicznych wersjach dla przeciętnego śmiertelnika. Całe szczęście że nie zawiodło AirsoftSoftwair wypuszczając nowego Hollywooda, oraz że w 2007r był mały wysyp poważniejszych programów pod X11. Niestety uważany za jeden z najbardziej flagowych programów dla AmigaOS 4, odtwarzacz DvPlayer, przez cały ubiegły rok nie wyszedł w ani jednej publicznej wersji. Czarę goryczy dopełniają amigowe bounty, oba choć były nadzieje że zakończą się przed końcem roku, zawiodły oczekiwania (przynajmniej w kwestii terminu). Pozostaje wierzyć że przynajmniej Allegro pojawi się już niebawem, co z pewnością przyczyni się do ożywienia w temacie drobniejszego ale często bardzo przydatnego oprogramowania. Drugą rzeczą na której można pokładać jakąś dawkę optymizmu, są nowi userzy AmigaOS 4. Zapewne znajdzie się wśród nich kilku zdolnych programistów. I tym optymistyczneym akcentem, kończę ten przydługi komentarz.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2008-01-03 17:18 w odpowiedzi na komentarz #2

Ten dobry rok. Udalo sie zorganizowac trzy spotkania GGUA, udalo sie zmodernizowac oraz rozszerzyc mozliwosci eXeca, w koncu wyszedl AmigaOS 4.0 dla Amigi klasycznej, w koncu pojawila sie pierwsza przegladarka z CSS. Jezeli tak ma wygladac kiepski rok, to ja chce takich kolejnych. Owszem oprogramowania moglo byc wiecej, ale jak widac po alfabetycznym zestawieniu - stale rozwijanych jest ok. waznych 50 aplikacji. Mysle, ze jak na rok 2007 i sytuacje w jakiej Amiga sie znajduje nie jest to wynik tragiczny.

O nowych grach na Amige to ja zapomnialem tak z 12 lat temu i proponuje kazdemu uczynic to samo. Jak cos w tym temacie sie ukaze to fajnie, a jak nie
to gramy na platformach przeznaczonych do grania i tyle.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2008-01-03 17:36 w odpowiedzi na komentarz #3

Jeszcze jedno male zestawienie. W 2007 roku napisalismy 402 newsy na eXecu, w 2006 - 484. Czyli jest spadek wydarzen, ale i tak wychodzi nadal ponad jeden news na dzien.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2008-01-03 18:43 w odpowiedzi na komentarz #4

Jeszcze jedno male zestawienie. W 2007 roku napisalismy 402 newsy na eXecu, w 2006 - 484. Czyli jest spadek wydarzen

Ciesze się że zaglądasz do statystyki, gdyż ta nie kłamie. Ten około 20% spadek, odpowiada też podobnemu spadkowi na OS4Depot. W 2006r upload wynosił 937 nowych plików lub nowych wersji starszych plików. W 2007r ta liczba wynosi już tylko 796.

O nowych grach na Amige to ja zapomnialem tak z 12 lat temu i proponuje kazdemu uczynic to samo ... gramy na platformach przeznaczonych do grania i tyle

Mnie nie interesuje kto o czym kiedy zapomniał, albo czy ktoś woli grać na komórce, PS3, czy ZX Spectrum. W moim komentarzu starałem się trzymać faktów. A fakty są takie że na tym polu nastąpił bardzo gwałtowny spadek i to nie do sytuacji sprzed 12 lat, bo to wie każdy idiota. Wystarczy jednak przeczytać choćby podobne zestawienie sprzed dwóch lat i porównać sobie liczbę opisanych tam gier czy emulatorów w stosunku do zestawienia na rok 2007.

Masz prawo mieć własne zdanie i uważać że ten rok był bardzo dobry. Jednak ja uważam, a podpieram się obiektywnymi faktami i liczbami że rok 2007 był gorszy od poprzednich, choć jak podkreśliłem były i pozytywne wydarzenia jak choćby wypuszczenie OS4 dla klasyków.

Odpowiedz

Discord
Online: 12
  • a...a...
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • Janusz82Janusz82
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę