Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2012-12-01 14:45, Autor: kr, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 4953

A A A

MorphOS wkrótce dla Sam460ex

Na portalu AmigaNews.it pojawiła się zapowiedź MorphOS dla komputerów Sam460ex od ACube. Wiadomość ta pochodzi z PianetaAmiga'12, dostępne są na razie dwa obrazki (1,2). Więcej szczegółów ma zostać podanych wkrótce.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 14
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Radov
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2012-12-01 15:03

Dobra wiadomość i pewnie jeszcze jakiś czas temu bym się cieszył. Niestety zostało mi udowodnione że poza wzajemnym przypieprzaniem na inną formę współpracy pomiędzy środowiskami nie ma co liczyć (chyba, że "jedni" całkowicie zrezygnują ze swojego na rzecz "drugich"). Obawiam się więc, że najbliższe dyskusje na ten temat tylko pogłębią mój ostatni nastrój "mamtowdupizmu"...

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2012-12-01 15:19 w odpowiedzi na komentarz #1

A ja uważam, że to jakiś progres w naszym środowisku. Mam nadzieję, że wbrew niechęci niektórych, doczekam się kiedyś jednego systemu, a wtedy powiem: "a nie mówiłem".

PS Ładna stronka i chyba jakoś szybciej chodzi (takie wrażenie)
PS2 Konrad przyjmij rybę na klatę (chyba się domyślasz o co chodzi).

Odpowiedz

Łukasz Jeglorz
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2012-12-01 15:55 w odpowiedzi na komentarz #2

Przecież Mosowcy i tak nie kupią tego sprzętu, dla nich najlepsze są strucle, bo są szybsze i tańsze, a ktoś kto cały czas wysłuchuje jaki to ma wolny i drogi sprzęt i jaki to zacofany system na nim uruchamia wątpie by się skusił , chyba że za darmo.

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2012-12-01 16:42 w odpowiedzi na komentarz #3

Ja myślę, że możliwość posiadania 3 systemów amigowych plus jeszcze 2 (linuxy?) to jest argument za. Jak ktoś nie będzie chciał kupić, bo mu "religia" zabrania to nie kupi nawet jak za tę cenę będzie miał POWER7 w SAM460.Masz rację lepiej zrezygnować z hobby całkowicie, bo jest grupa malkontentów z obu stron, która ma wiecznie jakieś "ale".

Odpowiedz

Łukasz Jeglorz
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2012-12-01 17:02 w odpowiedzi na komentarz #4

No Aros w sumie jest, jednak co z tego skoro wszystkie fajne programy lub np.AvP które wyszły pod arosa trzeba by było przepisać na ppc

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2012-12-01 19:25 w odpowiedzi na komentarz #5

Podejrzewam, że gdyby było nas wszystkich razem dostatecznie dużo to i nowy soft pojawiałby się częściej niz teraz. Nikt spoza środowiska nie będzie robic 3 wersji oprogramowania dla 3 systemów, dlatego wierzę w to, że w końcu powstanie jeden wspólny system i z oprogramowaniem będzie też inaczej. Malkontenci będą narzekać, że po co, że nie się nie da, ale to wcale nie oznacza, że musimy ich słuchać.

Odpowiedz

Marcin Wróbel
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2012-12-01 20:02 w odpowiedzi na komentarz #6

Zaraz zwymiotuję Poważnie to chyba dobrze, że MOS pojawi się na nowym sprzęcie a nie na odgrzewanym kotlecie ... Z drugiej strony, fundamentaliści niebieskiej armii będą mieli pożywkę do krytykowania i testowania sprzętu made by Acube ...

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2012-12-01 20:38 w odpowiedzi na komentarz #7

Nie bardzo rozumiem dlaczego miałbyś zwymiotować? Czy ja napisałem, że to źle? Możliwość odpalenia 3 systemów do dla mnie ważny argument za SAM460. A byłoby jeszcze lepiej w mojej ocenie gdyby zamiast 3 systemów był jeden tak jak dawno, dawno temu. Mam nadzieję, że jeden wspólny system nie jest powodem zwymiotowania ? Czy nie było kiedyś newsa na temat prac na nowa wersją SAM z lepszym procesorem i alviteciem? Mogłaby teraz wyjść, nie pogniewałbym się. Od przybytku głowa nie boli.

Odpowiedz

Wojciech Krynicki
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2012-12-15 22:34 w odpowiedzi na komentarz #8

Ja w ogóle nie kumam tej walki. Mam MOSa na Power MACu G4 -1000 z 2 GB RAMU (odgrzewany kotlet ponoć, SAM chyba ledwo tą konfigurację wyprzedza), marzę o AmigaOS4.x ale mnie za nic w tej chwili nie stać. Uważam że rozwój obu systemów jest dobrym rozwiązaniem, po co się kłócić jak można się bawić w amigowanie na różnych platformach i sobie porównywać. Ale dla wielu zaczynają się wtedy kłopoty, bo oni to a tamci tamto. Przyjmijmy że każdy rozwój idzie na korzyść Amigi. Obserwatorzy widzą że się coś dzieje a to dobrze.... Czekam na mozliwość potestowania AOS 4.X ale jako mój własny nabytek. Wg. mnie wygra system który "nauczy" się obsługi drugiego procka.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2012-12-16 09:55 w odpowiedzi na komentarz #9

A na czym będzie polegało to zwycięstwo? Bo nie wiem, czy zauważyłeś, ale zasady ekonomii w naszym światku od dawna nie działają. Jak rozumiem obsługa drugiego rdzenia (o to Ci chodzi pisząc "procka"?) przekona emocjonalnie wszystkich do porzucenia swojego systemu? Szczerze wątpię.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2012-12-16 15:56 w odpowiedzi na komentarz #10

Jeśli faktycznie poprzednik miał na myśli obsługę drugiego procka - w takim przypadku ona już jest (Xena).

Jak rozumiem obsługa drugiego rdzenia (o to Ci chodzi pisząc "procka"?) przekona emocjonalnie wszystkich do porzucenia swojego systemu?


Obsługa drugiego rdzenia jest wyznacznikiem stopnia rozwoju systemu. To są sprawy techniczne rzekłbym, a nie emocje.

Odpowiedz

Wojciech Krynicki
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2012-12-16 17:48 w odpowiedzi na komentarz #11

Oczywiście że chodzi mi o drugi rdzeń lub ogólnie mówiąc SMP (SMP oznacza Symetric Multiprocessing). Pamiętam czasy jak powstały karty turbo PPC do Amig. Wszyscy się podniecali że Amiga OS potrafi obsłużyć dwa różne "procki" (w moim mieście i wielu innych było to normalne żargonowe określenie procesora). Ale jak się okazuje dla Amiga OS nie jest to takie oczywiste, dla MOSa także. Co z tego że X1000 ma fajny dwurdzeniowy procesor, jak na darmo pobiera prąd. Wszyscy spychają ten problem jako nie istotny, ale mi się wydaje że jednak jest bardzo istotny, bo zwiększa wydajność komputera.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2012-12-16 23:15 w odpowiedzi na komentarz #12

Wszyscy spychają ten problem jako nie istotny, ale mi się wydaje że jednak jest bardzo istotny, bo zwiększa wydajność komputera.
Ok. Ale dlaczego obsługa wielu rdzeni miałaby zagwarantować 'zwycięstwo'? Oczywiście, bardzo fajnie byłoby to mieć, ale to że siedzę na AmigaOS, a nie na Linux'ie wynika m.in. z tego że nie patrzę obiektywnie na zaawansowanie techniczne...
Jeśli zwycięstwem miałoby być zapewnienie w miarę stabilnego przypływu nowych użytkowników - to trzeba czegoś więcej...

PS. Intryguje mnie, że zawsze w temacie wielordzeniowości AmigaOS pojawia się temat SMP. Ciekawe skąd to założenie? Jak na razie wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że nie będzie to ani SMP, ani AMP a właśnie: BMP (Bound Multiprocessing - aplikacje przydzielane są do procesorów, ale nie mogą zmienić przypisania (inaczej niż w SMP). Ma to szczególny sens, jeśli uwzględnimy kwestię kompatybilności...

Odpowiedz

Discord
Online: 14
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę