Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2014-08-28 06:46, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 4864

A A A

Wywiad z Mariuszem Danilewiczem (Mandi/ATO PL)

Zapraszamy na wywiad z Mariuszem Danilewiczem z polskiej sekcji Amiga Translators' Organization, autorem wielu tłumaczeń amigowych programów i gier, wieloletnim współpracownikiem firmy Hyperion Entertainment. Rozmawia Szymon Żyła - SZAMAN.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • MirqMirq
 • Nightmare777Nightmare777
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Lokaty
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2014-08-28 20:07

Przykra sprawa, jak Panowie zostali potraktowani przez Hyperion. Ciekawe, czy to wynika z niedopatrzenia (kolejnego??), czy z jakichś mniej oczywistych nieporozumień? Tak, czy siak przez takie durne niedopatrzenia wartościowi ludzie będą znikać z amigowego podwórka... . Niewesoło, a przecież hobby powinno takowe być, dlatego tego nie rozumiem.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2014-08-28 20:30 w odpowiedzi na komentarz #1

Ogromna szkoda dla polskiego środowiska - Mandi za to co zrobił powinien dostać Amigę One, a nie samą płytę z systemem. Sprawą powinnismy zainteresować np. Trevora. Z drugiej strony liczba kopii AmigaOS 4 sprzedanych na polskim rynku nie jest zbyt duża, więc mogą i tak kalkulować.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2014-08-28 21:40 w odpowiedzi na komentarz #2

Ogromna szkoda dla polskiego środowiska - Mandi za to co zrobił powinien dostać Amigę One, a nie samą płytę z systemem.

Nie sądzę, aby to było możliwe przy środkach jakimi dysponuje Hyperion i reszta firemek/manufakturek. Myślę, że bardziej chodzi tutaj o zasady i o to jak się ludzi traktuje za to czego dokonali niż o jakieś wartości materialne. Widocznie gdzieś tu zabrakło męskiego podejścia (tak domniemywam... ) i/lub konsekwencji.
Jeżeli natomiast mówimy gratyfikacjach to większość wieloletnich betatesterów i developerów otrzymała kopię systemu (nic dziwnego zresztą).
Poza tym, Szaman, co to jest za argument, "... że sprzedaż na polskim rynku"? Przecież nie jesteśmy gorsi od reszty świata! Niestety "pewna" banda jeleni grabi Polaków z kasy i udaje, że się nic nie dzieje - przez tych ludzi większość Polaków nie może żyć tak jakby chciała, ha, nawet więcej - TAK JAK NAM SIĘ NALEŻY (mam na myśli tu klasę średnią społeczeństwa, która praktycznie nie istnieje co widać gołym okiem, w dodatku na każdym kroku). Oczywiście mocno upraszczam, a sam problem leży znacznie głębiej, dlatego chciałem tylko nakreślić jak sytuacja naszego narodu prezentuje się w tym jednym, konkretnym aspekcie, a dokładniej w jakie aspekty naszego życia to uderza (mam tu na myśli niemożność pozwolenia sobie na nową generację sprzętu i systemu).

Sprawą powinnismy zainteresować np. Trevora.

Mógłbyś rozwinąć myśl? Co by to dało??

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2014-08-28 21:51 w odpowiedzi na komentarz #3

Trevora w sensie sponsorowania dalszego tłumaczenia systemu ogólnie - bo myslę, że ta bieda dotyczy wszystkich sekcji ATO, nie tylko PL.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2014-08-28 22:00 w odpowiedzi na komentarz #4

Rozumie, chociaż ciężko ocenić mi kondycję pozostałej części ATO. W ostateczności system będzie tylko po angielsku, a Hyperion obudzi się z ręką w nocniku. Być może zapomnieli, że ich siła to głownie wolontariat? Nie chcę zgadywać, ponieważ takie "gdybanie" jest zgubne. Czas to zweryfikuje.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2014-08-30 16:06 w odpowiedzi na komentarz #4

Ja myślę że to nie ma co ciągle dokładać i myśleć za Hyperion tylko A-Eon powinien go przejąć. Wiele by to uprościło.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2014-08-30 17:34 w odpowiedzi na komentarz #6

Cokolwiek by się nie stało nadal będę przy tym Ci sami ludzie, więc wszystko jedno - Hyperion, czy A-Eon. Ja narazie wyszczekuję nowej partii Sam460. Jestem naprawdę ciekaw ceny tego sprzętu. Od wypuszczenia pierwszego rzutu minęło około cztery lata. Jeżeli cena będzie bardziej "polska" to przemyślę zakup takowego zestawu... . Nie prędzej jednak niż po wypuszczeniu systemu w wersji 4.2.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2014-08-30 17:35 w odpowiedzi na komentarz #7

@Up

"wyszczekuę" ;P
Przydała by się wreszcie edycja komentów...

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2014-08-30 20:17 w odpowiedzi na komentarz #7

Ludzie ci sami, ale A-Eon nie musiałby sam sobie udzielać licencji. W skrócie o Hyperionie - musieliby podciągnąć standardy pracy i współpracy, a wprost i brzydko - nie ma ludzi niezastąpionych.
Jeżeli 4.2 nie będzie mieć polskiej lokalizacji to w zasadzie o czym rozmawiamy, kilka lat temu pisałem że Hyperion to rzemieślnicy i nie mają pojęcia żadnego biznesowego, użytkowników coraz mniej a poprawy standardów nie widać. Jak można przeczytać w wywiadzie wyżej, ludzie bez obycia, i niejeden raz pokazali totalnie amatorskie podejście.
Wpadło im coś w ręce (znaki towarowe, źródła systemu) ale nie mają pomysłu co z tym robić dalej. Dalsza konsolidacja to jedyne wyjście.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2014-08-30 21:40 w odpowiedzi na komentarz #9

Ja też już to kiedyś napisałem - A-Eon powinien przejąć Hyperion, to jest jedyne sensowne pociągniecie spraw do przodu w tej chwili.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2014-08-30 22:10 w odpowiedzi na komentarz #9

Ludzie ci sami, ale A-Eon nie musiałby sam sobie udzielać licencji. W skrócie o Hyperionie - musieliby podciągnąć standardy pracy i współpracy, a wprost i brzydko...

Tu przyznam Ci rację...

... nie ma ludzi niezastąpionych.

... ale w tym miejscu już nie.
Gdyby to było takie oczywiste to 4.2 dawno pracowałby na naszych maszynach. Zresztą, nie będę owijał w bawełnę, kogo byś zastąpił kim? (że tak pokrętnie zapytam). Programistów nie zastąpisz ponieważ freaky, którzy zajmują się deweloperką OSa, według mnie są nie do zastąpienia w obecnych realiach. Z resztą twojego posta oczywiście się zgodzę. Notoryczne wpadki kłują w oczy, a ludzie się przez to wykruszają. Wielokrotnie czytałem na zagranicznych forach odnośnie sposobu komunikacji ze społecznością (w bezpośrednich relacjach), a w szczególności programistów, którzy coś wnoszą do naszego środowiska, niestety to zaczyna boleć. Może mam zły ogląd na całą sytuację, ale jednocześnie nikt nie stara się wyjaśniać jakichś nieporozumień. Pozostaje w moim umyśle jedynie konsternacja odnośnie prawdziwości obecnych amigowych realiów... .
Cóż więcej mogę napisać. Jeżeli kolejna wersja systemu okaże się wartą czasu jaki ludzie czekali to postaram się wesprzeć to przedsięwzięcie. W przeciwnym razie wszystko może się posypać.

Odpowiedz

Adam Wakierowski
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2014-08-30 22:30 w odpowiedzi na komentarz #11

Jeszcze jeden rok bez mocnych, dostępnych publicznie zmian w OS4 a ludzie powiedzą dość, odpalą go sobie pod WinUAE, ewentualnie kupią komputer dla Mosa za 200 zł o mocy X1000. Zapowiedzi Hyperionu były ciekawe, niestety niesłowność niszczy cały efekt.

Odpowiedz

Lokaty
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2014-08-30 22:46 w odpowiedzi na komentarz #12

@Adam Wakierowski

Największą wpadką było za dużo gadaniny. Dzisiaj to widzimy, niestety odkręcić się tego już nie da. W mojej opinii powinni podzielić się planowanym roadmapą systemu i na tym poprzestać. Skoro nie są PRowacami tym bardziej powinni się trzymać z daleka od jakichkolwiek rozdmuchanych newsów, a w szczególności podawania jakichkolwiek terminów. W tym aspekcie MOSTeam wygrywa. "Mniej pitolenia, a więcej robienia." Niesłowność to chyba jednak za dużo powiedziane ponieważ nie wiemy co z zapowiedzi zostanie wykonane (chyba, że piszesz o terminach to rzeczywiście tak jest).

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • MirqMirq
 • Nightmare777Nightmare777
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę