Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2014-10-06 12:24, Zamieścił: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3219

A A A

Informacje o grudniowych wydawnictwach AIBB

Z uwagi na dużą ilość zapytań chciałbym oficjalnie poinformować o szczegółach związanych z najbliższymi wydawnictwami. Na początku grudnia w sprzedaży będą dwie pozycje:

1. Książka "AMIGA OS 3.1 - tom drugi"

Zawierać będzie omówienie między innymi następujących tematów:

  • podstawowe możliwości rozszerzania funkcji systemu operacyjnego Amigi wraz z zamiennikami standardowego oprogramowania dostarczanego z Workbenchem
  • modyfikacje wyglądu systemu, w tym sposoby użycia trybu "Hold-And-Modify"
  • zaawansowane zarządzanie programami pracującymi na Workbenchu
  • diagnostyka uszkodzeń systemu oraz śledzenie zmian dokonywanych przez oprogramowanie
  • szczegółowa obsługa archiwizerów i kompresorów takich jak: LHA, LZX, DMS, ZIP, RAR, GUNZIP, ADF, XPK, ARC, ZOO, Power Packer, Crunchmania czy Imploder (wraz z nakładkami graficznymi)
  • tworzenie dokumentów w formacie AmigaGuide
  • tworzenie skryptów instalacyjnych programu "Installer" oraz sposób użycia nowszych zamienników
  • instalacja i obsługa kart graficznych systemu CyberGraphX oraz Picasso96
  • związane z powyższym używanie promotorów wyświetlania.

Mimo bardziej skomplikowanej tematyki książka nadal pisana będzie w taki sposób, aby wszystkie czynności mogły być wykonane nawet przez początkujących użytkowników Amigi. Objętość drugiego tomu wyniesie kolejne 500 stron formatu B5, wydane w twardej oprawie.

2. Czasopismo "Amigazyn 2/2014" (grudzień)

W drugim numerze postaramy się odpowiedzieć na napływające do nas sugestie i uwagi oraz zachęcić do kolejnych tematów, w których możemy wykorzystać nasze Amigi.

Również w grudniu dostępny będzie drugi nakład "Amigazynu 1/2014" (cały czas z dyskietką - Cover Dyskiem), dlatego wszyscy chętni na zakup proszeni są o zamówienie magazynu, abyśmy mogli określić odpowiednią ilość dodatkowych egzemplarzy. Mogę też potwierdzić, że drugi numer będzie od razu drukowany w większej ilości, aby nie wystąpiły braki.

Od najbliższej środy na stronie www.adamzalepa.pl uruchomimy możliwość zamówienia wszystkich wydawnictw. Osoby decydujące się na przynajmniej dwie pozycje otrzymają tradycyjny rabat w wysokości kosztów wysyłki. Zamawiający z zagranicy mają możliwość wpłaty za pośrednictwem systemu PayPal. Stosowne informacje na ten temat będziemy przesyłać w formularzu zamówienia po oznaczeniu wysyłki poza granice Polski.

Na koniec dodam, że następna książka planowana jest na pierwszy kwartał 2015 roku i będzie to inna pozycja niż "AMIGA OS 3.1". Więcej na ten temat napiszę na przełomie listopada i grudnia, gdy będą już ustalone wszystkie szczegóły.

Autor: Tomasz Bernacik

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 7
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • PatuPatu
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2014-10-06 20:51

Czy konsekwencją rozdziału o kartach graficznych nie powinien być kolejny tom już nie o archeologii komputerowej, a o współczesnym AmigaOS? Dla mnie to oczywiste jak słońce na niebie.

Odpowiedz

Tomasz Bernacik
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2014-10-07 20:04 w odpowiedzi na komentarz #1

Oddzielny tom o AmigaOS4 jest jak najbardziej przewidziany, wszystko w swoim czasie

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2014-11-06 00:39 w odpowiedzi na komentarz #1

1. Dla mnie idea przyświecająca temu wydawnictwu bardzo przypada do gustu - wreszcie pojawia się rzetelne zestawienie informacji, które dotyczą AmigaOS w najpowszechniejszej wersji 3. Jest to zestawienie pełne i przyda się zarówno użytkownikowi, który chwyta dopiero co "mysz" wychodzącą ze swojej Amigi, jak i zaawansowanemu użytkownikowi tegoż komputera. Książka uczy od podstaw obsługi Workbencha za pomocą myszy i klawiatury, jak również wprowadzi w tajniki ARexxa, zatem dla każdego coś miłego. Nawet ktoś kto uważa się za eksperta w temacie AmigaOS może być zaskoczony już na pierwszych kartach, bo warto przygotować się na moc interesujących i ważnych informacji.

2. Tom 2, z tego co przeczytałem będzie zawierać takie rzeczy jak obsługa archiwizera LHA, DMS, Imploder, Crunchmania, PowerPacker. Przecież są to wspaniałe rzeczy typowe Amidze - i tylko na Amidze występujące! Podobnie jest z takimi rzeczami jak AmigaGuide, skrypty Installera. Sądzę, że są to rzeczy, które warto uwiecznić na kartach książki.

3. Zarówno wydany już Tom 1, jak i nadchodzący Tom 2 pokazują, że historia tego systemu operacyjnego oraz jego opis są przedstawione w sposób rzetelny. Pana Zalepę charakteryzuje bardzo ładny styl, książki są bardzo wygodne w czytaniu, przystępnie napisane. Jest to wspaniała książka, która jest poświęcona AmigaOS, zgodnie z tytułem.

4. Jeśli chodzi o wersję AmigaOS dla PPC, to podejrzewam, że jest to temat na zupełnie odrębny tom.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2014-11-06 12:23 w odpowiedzi na komentarz #3

"4. Jeśli chodzi o wersję AmigaOS dla PPC, to podejrzewam, że jest to temat na zupełnie odrębny tom."

Dokładnie, bo trzeba oddzielić system amigowy z tamtej epoki, a nowym, aktualnym systemem Amigi (AmigaOS 4.x)

Odpowiedz

Tomasz Bernacik
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2014-11-06 13:49 w odpowiedzi na komentarz #4

Po prostu materiału jest tyle, że nie zmieści się w jednej książce razem z nowych systemem.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2014-11-06 16:35 w odpowiedzi na komentarz #4

Jest tak jak pisze p. Tomasz Bernacik. Tamten system (Amiga OS 3) nie jest "z tamtej epoki". Jest jak najbardziej aktualny.

Dlaczego? Otóż ja uczę się Informatyki i obecnie na Systemach Operacyjnych zgłębiamy system Unix. Sporo wiadomości z tego tematu dotyczy Amigi, bo system Amigi pochodzi z Unixa, co oczywiście jest ogromnym atutem. Ja przynajmniej znając Amiga OS sporo informacji z Unixa już znam.

Amiga OS 4 nie wprowadza zbyt wielu nowości odnośnie warstwy użytkowej systemu. System rzeczywiście działa na komputerach z szybszym zegarem, ale systemowi Amiga OS od początku przyświecała zasada, żeby zasobów brać jak najmniej. Dla mnie Amiga OS w wersji 4 jest za bardzo zamulony, traci się lekkość oryginału.

W Tomie 1 tej książki można zresztą przeczytać, że system w wersji 3.1 to ostatni najbardziej wierny oryginałowi system Amiga OS. Ja się pod tym podpisuję.

P.S. Po dzisiejszym wykładzie na uczelni ja sobie zadaję pytanie - czemu Fred Fish postanowił emulować Unixa, żeby przenieść programy z tego systemu? Przecież Amiga OS pochodzi od Unixa. Dużo lepiej jest dostosować program do filozofii Amiga OS niż robić coś tak dziwnego. To był już początek końca lekkości Amiga OS, bo później już było tylko gorzej.

Żeby używać programów przenoszonych w taki sposób na Amiga OS 4 trzeba dysponować komputerem z mocnym zegarem. A to kosztuje i to sporo. Zresztą do wielu zastosowań to i Amiga One X5000 będzie za słaba. A przecież ten komputer będzie kosztować naprawdę dużo. Jak mały samochód.

Natywne oprogramowanie dla Amiga OS 3 nie sprawia takich figli, i dlatego ja jestem gorącym zwolennikiem tego typu rozwiązań. Nie narzucam mojego toku rozumowania, staram się przedstawić jak ja to widzę.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2014-11-06 17:24 w odpowiedzi na komentarz #6

Trzeba sobie powiedzieć prawdę, że AmigaOS do wersji 3.1 jest przestarzały (do retro są ok), natomiast dużo usprawnień wnosi AmigaOS 4.x który jest bardziej na czasie, niż amigowe systemy z lat 80 i 90 Dlatego osobny tom należy się jak najbardziej głównie dla posiadaczy nowych Amig.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #8 wysłany: 2014-11-06 18:39 w odpowiedzi na komentarz #6

Nasiąkasz drogi Robercie ideologią zwolenników szajsu wyprodukowanego przez komode.

PPA Ci szkodzi.

To wszystko co piszesz drogi Robercie to bzdety bydełka które kiedyś miało piencetke, bzdety na które jesteś za bardzo podatny.

Za dawnych czasów komody Amiga to nie był komputer tani, ani też soft pod niego nie był pisany tak by zajmować jak najmniej zasobów.

Ani programiści z Commodore, ani inni programiści robiący soft na Amigę nie mieli dawnymi czasy oporów by kopiować od najlepszych.

Czy też współpracować z najlepszymi.

Dopiero sporo czasu po komodzie się popsuło.

Odpowiedz

Discord
Online: 7
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • PatuPatu
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę