Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2023-09-05 12:02, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 875

A A A

mAM1 - moja nowa przenośna "Amiga" (odcinek 2)

Tak dziwnie przeplata się historia komputerów firmy Apple i Amiga. Zawsze to niby Atari i PC miało być naszą największą konkurencją. Powiedzmy sobie jednak szczerze - kto by się zadawał z graczami (Atari skończyło jako firma na rynku gier) i kloniarzami (no może z Linuxem, ale Windows i Gates...). Nie było przypadku w tym, że sam Andy Warhol prezentował możliwości graficzne komputera osobistego "Commodore Amiga" (ta duma teraz - jeśli oczywiście wiecie kim był Andy).

Zresztą aktualnie znam kilku tzw. fanbojów Maca, którzy gardzą Windowsem - a zaczynali od Amigi i jak przyznają pewnie by przy niej pozostali, gdyby tylko nastąpiła kontynuacja. Można więc napisać, że do pewnego momentu Amiga i Apple walczyły o te same dusze. Na początku o te z grubym portfelem, bo przecież Amiga 1000 nie była tanią maszyną.

No i "atak klonów" nas prawie wykończył. Apple cudem, ale jednak przetrwało lata 90-te. W tamtych czasach pewnie wszyscy, jak tutaj na eXecu "siedzimy", używaliśmy rozwiązań takich jak ShapeShifter czy Fusion. System Maca w wersji 68k był do naszej dyspozycji na zawołanie - na drugim ekranie Amigi. Ba, jak ktoś miał 060 to działał szybciej niż w oryginale.

Wtedy też było już wiadomo, że firmy pozostające przy Amidze pójdą, tak samo jak Apple, w kierunku PowerPC. Nawet jedna z polskich firm reklamowała się w prasie z kartą PowerPC, która... w oryginalnej wersji była przeznaczona do PowerMaca. Po wielu latach skorzystaliśmy z tej karty, ale to już inna historia.

Potem zarówno fani pierwszych Pegasosów, jak i maszyn AmigaOne z dumą pokazywali MOLa. Czyli kolejny raz spadkobiercy Amigi spotkali się z rozwiązaniem, które zbliżyło oba światy. MacOnLinux (dla maszyn z Linuxem PowerPC) pozwalał wtedy na sporo fajnych rzeczy, można było np. pograć w StarCrafta (o którym marzyłem będąc w szkole średniej u kolegi, który miał PC).

To już wszyscy znają - po tym gdy już nie było kolejnych Pegasosów MOS Team zdecydował, że system MorphOS będzie działał na starych Macach z PowerPC. Można dodatkowo wspomnieć, że wiele rozwiązań jako żywo w MorphOS przypomina mi macOS, ech... No i był także udany ("Moana Loader"), ale zatrzymany przez czerwonych "biznesmenów" (heh...) pomysł uruchomienia AmigaOS 4 na Apple Mac Mini z PowerPC.

MOS do tej pory kurczowo trzyma się starych Maców - chociaż podobno kiedyś system ten ma zacząć działać na x86, zobaczymy... Mi jednak kupowanie PC kompletnie się nie uśmiecha. Tym bardziej, że lubię Maki i macOS, a po premierze procesora M1 zdecydowałem, że będzie to moja główna platforma - wtedy w mojej komputerowej jaskini na piętrze zapanowała kompletna cisza (MacBook na Intelu, jak to sprzęt na x86 - czasami robił się "samolot").

Jak się okazuje firma Apple rezygnując z x86 znowu zbliżyła się do nas. Odkryłem to po tym jak moja mA1 odmówiła posłuszeństwa i szukałem jakiegoś innego rozwiązania dla AmigaOS 4 - innego niż "chory finansowo" zakup X5000. Okazało się, że emulacja w Qemu (działa już natywnie na Apple silicon) płyty Pegasos II z dodatkiem w postaci zaktualizowanego sterownika dla układu SiliconMotion SM502 oraz dedykowanym bootloaderem dla Kickstartu (to musicie zobaczyć - wyrywa z fotela...) działa na Macach z M1 po prostu fantastycznie. Przy okazji sprawdziłem jaką mocą dysponuje mój zwykły MacBook Air, co było dla mnie kolejnym zaskoczeniem, a co możecie zobaczyć w tabelce z Geekbench 6.

I tak powstała moja mAM1. A jak wszystko skonfigurowałem opiszę w kolejnych odcinkach.

---

To co czytasz jest fragmentem artykułu o tym samym tytule - mAM1 - moja nowa przenośna "Amiga". Kolejne odcinki będą publikowane nieregularnie, czasami bardzo często, a czasami po dłuższej przerwie - w zależności od czasu autora.

Odcinek 1


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 8
 • Ada.KAda.K
 • AmiKitAmiKit
 • b...b...
 • HengHeng
 • m...m...
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Jacek Trela
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2023-09-05 16:06

Bardzo ciekawy artykuł czekam na dalszy ciąg.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2023-09-05 16:30 w odpowiedzi na komentarz #1

Postaram się, thx.

Odpowiedz

Discord
Online: 8
 • Ada.KAda.K
 • AmiKitAmiKit
 • b...b...
 • HengHeng
 • m...m...
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy