eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

czwartek, 17. stycznia, 2019, 15:09

Redakcja

redakcja

Skąd nazwa eXec?

Jak wiadomo, jedną z podstawowych cech systemu operacyjnego AmigaOS są współdzielone biblioteki dynamiczne - dla przypomnienia wyjaśniamy, że biblioteka, to zbiór procedur (kodu), który w zależności od potrzeb jest ładowowany do pamięci (biblioteka dynamiczna); współdzielenie polega zaś na tym, że z jednej biblioteki może korzystać dowolna liczba programów jednocześnie. Wiele bibliotek jest zapewne znanych każdemu średnio-zaawansowanemu użytkownikowi Amigi, np. intuition.library, graphics.library czy asl.library... Ale jest jedna biblioteka, której nazwa nie jest może tak popularna jak innych, niemniej dzięki niej funkcjonuje cały system - zarządza ona przydziałem pamięci, procesami, komunikacją między nimi, dostępem do zasobów krytycznych, itp. Jest ona fundamentem, podstawą, bez której reszta nie mogłaby w ogóle działać. Co więcej - z reguły pierwszą rzeczą, jaką robi większość programów tuż po uruchomieniu, jest odnalezienie adresu bazy tej biblioteki. Adres ten znajduje się zawsze w tym samym miejscu, na prawie samym początku pamięci i jest to jeden z niewielu stałych, bezwzględnych adresów, do których można bezpiecznie sięgać. Adres, pod którym jest zapisany adres bazy tej biblioteki, to $4. A biblioteka ta nosi nazwę exec.library.

Skład redakcji

Konrad Bielski

Konrad Bielski E-mail: kb(małpa)amigaos(kropka)pl
Sprzęt: Amiga 4000, Pegasos 2
System: AmigaOS 3.1/4.0/4.1

Tomisław Kityński

Tomisław Kityński E-mail: tk(małpa)amigaos(kropka)pl
Sprzęt: Amiga 1200
System: AmigaOS 3.5/4.0

Czesław Mnich

Czesław Mnich E-mail: cm(małpa)amigaos(kropka)pl
Sprzęt: Sam440 Flex
System: AmigaOS 4.1

Konrad Rojek

Konrad Rojek E-mail: kr(małpa)amigaos(kropka)pl
Sprzęt: SAM440ep
System: AmigaOS 4.1

Szymon Żyła (Tomzik)

Szymon Żyła (Tomzik) E-mail: st(małpa)amigaos(kropka)pl
Sprzęt: Amiga 1200 i micro Amiga One
System: AmigaOS 3.9/4.1


Specjalne podziękowania dla Janusza Tomczaka, za pomoc przy oprawie graficznej.

eXec jest niezależnym magazynem komputerowym, nie jesteśmy powiązani z żadną, polską ani zagraniczną, firmą produkującą lub sprzedającą oprogramowanie lub sprzęt komputerowy. Materiałów nie zamówionych nie zwracamy. Redakcja zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych materiałów. Wydawca nie odpowiada za treść i formę reklam. Wydawca ma prawo odmówić zamieszczenia reklamy bądź ogłoszenia, jeżeli jego treść lub forma jest sprzeczna z linią programową pisma lub interesem Wydawcy.

Przedruk, kopiowanie lub publikacja w mediach elektronicznych zamieszczonych materiałów wyłącznie za zgodą Wydawcy. Wszelkie użyte znaki firmowe lub towarowe są zastrzeżone i zostały użyte wyłącznie celem identyfikacji. Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

AmigaOS.pl