Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2002-01-18 00:00, Autor: ajd, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 3425

A A A

Sterownik OpenSource

Jak się okazuje, pisanie sterowników dla Mediatora nie jest takie proste, jeśli nie jest się pracownikiem firmy Elbox. Jeden z posiadaczy Amigi o pseudonimie Titan, postanowił samodzielnie napisać driver dla karty sieciowej opartej na układzie RT8139c. Sterownik ten ma licencję OpenSource, jednak autor ma problemy z pewnymi funkcjami (obsługa DMA), w których support z Elboxu nie ma chyba zamiaru pomóc. Dlatego prosi wszystkich chętnych o pomoc.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
dołącz do kanału »
Daniel Filipczak
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

hehe, a niby kto ma tu pomoc, hehe

Odpowiedz

Marcin Sokołowski
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

<ironia> Moze niech gosc nie dzwoni do firmy, tylko maila skrobnie. Bo tak to przez telefon go nie rozumieja w real-time.
</ironia>

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty

Skoro sterownik ten miałby być OpenSource (BTW. Elbox nie udzielił temu programiście takiej licencji), to dlaczego akurat programiści firmy Elbox mieliby pomagać w jego pisaniu?

Sterownik do MEDIATORA do kart sieciowych Fast Ethernet 100mbps, bazujących na układzie RTL8139 jest DOSTĘPNY dla użytkowników busboardów MEDIATOR od kilku miesięcy. MEDIATOR jest jedynym busboardem PCI, który taki sterownik posiada.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

A od kiedy to ktoś może w ogóle udzielić takiej licencji? To może zrobić tylko autor programu/sterownika/systemu/etc. Elbox co najwyżej może stwierdzić, że autor użył nielegalnej kopii MediatorSDK (tak, są takie, sam widziałem).

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

Osoba, o której rozmawiamy, otrzymała od Elboxu MediatorSDK i jest związana umową zabraniającą udostępniania uzyskanych od Elboxu informacji osobom trzecim.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

Czyli chce on udostępnić publicznie źródła stworzonego przy pomocy tego SDK czy udostępnić za darmo gotowy sterownik? Na razie nic z tego nie zrobił tylko szuka pomocy, więc jeszcze umowy nie złamał. Dziwne jest tylko to, że tej pomocy musi szukać publicznie a nie może liczyć na Was. Ponadto czy Elbox ma podstawy prawne do zabronienia dystrybucji za darmo programów i sterowników w stworzonych za pomocą MediatorSDK?

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

Jak dla mnie z powyższej dyskusji wynikają dwa logiczne wnioski:

1. MediatorSDK jest albo mało pomocny, albo programista zbyt marny, żeby za jego pomocą coś napisać.

2. Skoro Elbox nie chce udzielić pomocy osobie, z którą podpisał umowę, znaczy się któraś ze stron się z umowy nie wywiązuje. Jeśli jest to programista, to - jak przeczytaliśmy wyżej - wskutek złamania któregoś z punktów umowy zabraniającego udostępniania źródeł.

Co wynika z tego drugiego punktu? Programiści chcący wspierać Mediatora mają do wyboru albo robić to legalnie, ale pod dyktando wytwórcy sprzętu, który zastrzega publikację źródeł (w jakim celu? oczywiście po to, żeby nie pojawiło się zbyt wiele darmowych sterowników, a firma mogła zarobić na swoich, patrz MM CD), albo zrobi to nielegalnie, z nielegalnym SDK i bez podpisywania umowy. Ta druga możliwość wydaje się naganna moralnie, ale - z tego co wiem - polscy programiści i tak nie mają wyboru, bo nikt z nich SDK od Elboksu do tej pory nie otrzymał.

Teraz wnioski: użytkownicy Mediatora mają ciężkie życie. Z jednej strony firma produkująca sprzęt twierdzi, że nie ma obowiązku pisania wszystkich sterowników, za to chętnie pomoże niezależnym programistom je pisać (taką odpowiedź dostał kolega na pytanie o program do obsługi tunera i program do telegazety). Z drugiej strony Elbox robi wszystko, żeby takim programistom unieprzyjemnić życie. Co do polityki nieudostępniania źródeł, jest to jakiś sposób na walkę o rynek. Robi tak na przykład nVidia. Jest jednak zasadnicza różnica między tamtym przypadkiem i tu rozważanym: nVidia nie kryje swojej polityki rynkowej i dostarcza wszystkie niezbędne sterowniki sama (bez tego na rynku PC by zginęli, mimo dobrego sprzętu). Co więcej, istniejące na PC-platformie standardy pozwalają pisać programy obsługujące takie karty bez nvidiowego SDK (zaznaczam - programy, nie sterowniki), na przykład różne programy do teletekstu pod Connexanty i Chrontele na nvidiowych kartach. W przypadku kart TV włożonych w Amigę, mimo obecności tego samego układu BT, takiej możliwości bez pomocy producenta mostka PCI nie ma.

Na zakończenie: powyższe to nie moje dumania z cyklu "a on się nie zna, nie jest klientem Elboksu, więc co gada". Mam znajomych użytkowników Mediatora, którzy bardzo na brak GUI do tunera TV narzekają (wyobraźcie sobie 40 przycisków ToolManagera, po jednym na kanał TV, na pulpicie - makabra). Jednemu podobno przestano odpisywać na listy, gdy zaczął się takiego programu domagać... Cała sytuacja przypomina jako żywo powiedzenie o psie ogrodnika.

To tyle. Teraz przeczytamy niewątpliwie ciętą i sarkastyczną ripostę na mój post panów z Elboksu. Na moją odpowiedź proszę jednak nie czekać, pamiętam co kiedyś napisałem i w dyskusje wdawać się nie będę.

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

Jak dla mnie z powyższej dyskusji wynikają dwa logiczne wnioski:
1. MediatorSDK jest albo mało pomocny, albo programista zbyt marny, żeby za jego pomocą coś napisać.


W Mediator SDK znajduje się wszystko, co trzeba wiedzieć o specyfice hardware'u Mediatora, aby taki sterownik napisać. Natomiast druga część powyższego wniosku jest zgodna ze stanem faktycznym.

2. Skoro Elbox nie chce udzielić pomocy osobie, z którą podpisał umowę, znaczy się któraś ze stron się z umowy nie wywiązuje.

NDA dotyczy warunków udostępnienia dokumentacji.
To nie jest umowa zobowiązująca Elbox do nieodpłatnego nauczania.

Teraz wnioski: użytkownicy Mediatora mają ciężkie życie.

Owszem. Głównie podobno dlatego, że zbyt długo ładuje się strona ze spisem kart PCI, do których Elbox napisał sterowniki.
Lekkie życie, to mają tylko użytkownicy tych busbordów, którzy zamiast sterowników dostają od producenta jedynie dokumentację developerską do ich pisania.

Z jednej strony firma produkująca sprzęt twierdzi, że nie ma obowiązku pisania wszystkich sterowników, za to chętnie pomoże niezależnym programistom je pisać (taką odpowiedź dostał kolega na pytanie o program do obsługi tunera i program do telegazety).

I to jest prawda, co wcale nie oznacza, że Elbox pomoże każdemu, kto się o taką pomoc zwróci - to Elbox decyduje komu warto pomagać.

Co więcej, istniejące na PC-platformie standardy pozwalają pisać programy obsługujące takie karty bez nvidiowego SDK (zaznaczam - programy, nie sterowniki), na przykład różne programy do teletekstu pod Connexanty i Chrontele na nvidiowych kartach. W przypadku kart TV włożonych w Amigę, mimo obecności tego samego układu BT, takiej możliwości bez pomocy producenta mostka PCI nie ma.

Jeśli chodzi o pisanie dodatkowych programów i GUI do kart telewizyjnych pracujących w Mediatorach, to pełna dokumentacja developerska do pisania takich programów znajduje się w komplecie z naszymi sterownikami do kart telewizyjnych na MM CD.

Mam znajomych użytkowników Mediatora, którzy bardzo na brak GUI do tunera TV narzekają

Nie ma żadnego powodu do tego typu narzekań. Tego typu GUI są od dawna dostępne, oto linki.
Proszę je przekazać tym nieszczęśliwym znajomym.

Jednemu podobno przestano odpisywać na listy, gdy zaczął się takiego programu domagać...

Podobno

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

to Elbox decyduje komu warto pomagać

A można wiedzieć kto dokładnie i na jakiej podstawie takie decyzje podejmuje?

Odpowiedz

Darek Śmietana
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9

W przypadku programisty, o którym mowa, decyzja została podjęta na podstawie zadawanych przez niego pytań.

Odpowiedz

Discord
Online: 11
  • AmiKitAmiKit
  • Archi-TECHArchi-TECH
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę