Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2006-01-02 00:00, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 2895

A A A

Rok 2005 i perspektywy na przyszłość

Nasz redakcyjny kolega Konrad przygotował tekst podsumowujący miniony rok 2005. Znajdziecie w nim m.in. statystyki obrazujące rozwój oprogramowania dla AmigaOS 4 oraz liczbę odwiedzin naszego serwisu. Nakreślone zostały także perspektywy dla Amigi w nowym roku 2006.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 13
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • DobrowitDobrowit
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2006-01-02 15:23

Czyli idźmy na ilość, nie na jakość...
Napiszmy sobie skrypty do kompilowania prostych gierek w SDLu... Bo przeciez każdy plik więcej dla OS4, niezależnie od jego faktycznej wartości użytkowej/merytorycznej, dodaje OS4 prestiżu i chwały...
prawda? :/

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2006-01-02 15:43

780 dla AmigaOS 4 w dwa lata - niezle, a przeciez finalnej wersji systemu jeszcze nie ma

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #3 wysłany: 2006-01-02 15:55 w odpowiedzi na komentarz #1

Czyli idźmy na ilość, nie na jakość...

Chciałbyś zanegować jakość programów dla AmigaOS 4? Zdaje się, że jesteś developerem oprogramowania dla AmigaOS 4. Może więc jakość narzędzi developerskich Ci nie odpowiada? GCC 4.0.2 źle kompiluje? Debugger się wykrzacza? Profiler źle wskazuje? Biblioteki C mają błędy?

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2006-01-02 16:02 w odpowiedzi na komentarz #3

Wymieniaj dalej wartościowe oprogramowanie dla OS4, zobaczymy czy się doliczysz sześciuset pozycji.
To że piszę oprogramowanie dla OS4, nie oznacza jednocześnie że mam bzika na jego punkcie.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2006-01-02 16:19 w odpowiedzi na komentarz #4

Wymieniaj dalej wartościowe oprogramowanie dla OS4, zobaczymy czy się doliczysz sześciuset pozycji.

Nie mam zamiaru wymieniać. Nie mnie też oceniać co dla kogo jest wartościową pozycją. Dla jednego będzie to jakaś biblioteka developerska, a drugi uzna, że to gra RPG napisana z użyciem SDL z możliwością rozgrywki poprzez Internet.

To że piszę oprogramowanie dla OS4, nie oznacza jednocześnie że mam bzika na jego punkcie.

Przecież nie twierdzę, że masz.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2006-01-02 17:34

na aminet są wrzucane programy dla os4 takie jak sed, make, less, które od dawna są w jednym pakiecie na mosa (sdk). co do sdl to mam mieszane uczucia czy go wliczać do jakichkolwiek statystyk (chyba, że chodzi o programy autorskie (takie jak moja gra hehe) albo o duzę porty, w których nie wystarczy wpisać wpisać make)

najważniejsze jest to ze nowe pliki powstają i coś się jednak dzieje

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2006-01-02 20:48 w odpowiedzi na komentarz #6

"od dawna są w jednym pakiecie na mosa (sdk)" - w sdk dla AmigaOS4 rowniez jest wiekszosc tego oprogramowania, jednak nowe SDK ukazuje sie co jakis czas, dlatego programisci w miedzy czasie wrzucaja nowsze lub inne wersje na aminet i do os4depot

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2006-01-02 21:56

Podsumowując miniony rok 2005 z mojej osobistej perspektywy muszę napisać, że był to dla mnie najważniejszy rok od pamiętnego 1992 kiedy to kupiłem pierwszy swój komputer - A500 i kiedy zacząłem czytać Magazyn Amiga. W 2005 roku bowiem wreszcie (tak, jak kiedyś było to z pierwszym komputerem) spełniły się moje marzenia i stałem się posiadaczem nowego modelu komputera Amiga. Coś co wydawało się po upadku Commodore i rozczarowaniach z kolejnymi spadkobiercami marki prawie niemożliwe, wydarzyło się w minionym roku 2005.

Drugim takim bardzo ważnym dla mnie wydarzeniem w minionym roku było dołączenie do ekipy eXeca i osobiste poznanie na eXec party wszystkich ludzi z nim związanych, a szczególnie jego redaktora naczelnego Konrada Bielskiego. Wcześniej znałem go tylko z tekstów w Magazynie Amiga i w papierowym eXecu, a także z różnych, w zdecydowanej większości nieprzychylnych wypowiedzi krążących na jego temat w internecie. Po dołączeniu w tym roku do eXeca zastanawiałem się więc jak będzie mi się współpaca z Konradem układała. I jak to zwykle bywa w takich sytuacjach wszystkie obawy i plotki na jego temat okazały się być nieprawdziwe. Myśle, że to widać po zmianach jakie dokonały się w eXecu w 2005 roku. Osobiście mam nadzieję, że ten nowy rok przyniesie kolejne zmiany w naszym magazynie/serwisie.

Trzecim bardzo ważnym aspektem 2005 roku, dla mnie i pewnie także dla moich kolegów z GGUA, były liczne spotkania które organizowaliśmy. W 2005 roku po raz pierwszy pokazywałem swój komputer publicznie. Zawsze starałem się maksymalnie przygotować do tych pokazów. Jak to w życiu bywa, niektóre wyszły lepiej, niektóre gorzej. Zawsze w domu po takim pokazie przypominałem sobie, że to i tamto zapomniałem zaprezentować. Cieszy jednak liczba osób ucżęstniczących w tych imprezach - daje to motywację do tego typu działań i w tym 2006 roku. W tym miejscu chciałbym podziękować za zaproszenie organizatorom "integracyjnych", że tak je nazwę, spotkań krakowskich. Warto może przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno na sieci szeroko pisano, że w Polsce nie dojdzie nigdy do jednoczesnego pokazu Amigi z AmigaOS 4 i Pegasosa z MorphOS.
A jednak, stało się to dwukrotnie w minionym roku faktem!

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2006-01-02 22:26 w odpowiedzi na komentarz #7

w sdk dla AmigaOS4 rowniez jest wiekszosc tego oprogramowania, jednak nowe SDK ukazuje sie co jakis czas, dlatego programisci w miedzy czasie wrzucaja nowsze lub inne wersje na aminet i do os4depot

chcialem tylko zwrócić uwagę na pewien bezsens tak prostych porównań ilości softu (ale to może byc dobry temat na artykuł tylko trzeba by się bylo wgryźć w temat trochę bardziej patrzać na wszystko obiektywnie albo tworząc porównanie przez dwie osoby). co do sdk to czekam az stanie się publiczne to może skompiluję swoją grę na os4

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2006-01-02 22:45 w odpowiedzi na komentarz #6

na aminet są wrzucane programy dla os4 takie jak sed, make, less, które od dawna są w jednym pakiecie na mosa (sdk).

Na Morphos News są wrzucane programy typu stos TCP/IP czy oprogramowanie do naprawy partycji SFS, które są częścią systemu AmigaOS. Są też wrzucane programy, których nie ma na OS4 Depot, a które są w katalogu Contrib na płycie z AmigaOS 4.

Nie ma więc sensu spierać się o kilka plików w jedną lub w drugą stronę. Wiem, że nie wszystki pliki na OS4 Depot to programy, są też skórki, których również liczyć się nie powinno, ale tego typu pliki "nie-programy" są na obu serwerach. Poza tym w obu przypadkach nie całe oprogramowanie jest na tych serwerach, są też programy dostępne jedynie na różnych stronach WWW.

Moim zdaniem nie wpływa to wszystko na przedstawione proporcje. Podobnie jak nie mają na nie wpływu gry SDL. Możemy sobie odjąć po 100 pozycji z obu stron i nic z tego dla całości porównania nie wyniknie.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2006-01-02 22:47 w odpowiedzi na komentarz #9

chcialem tylko zwrócić uwagę na pewien bezsens tak prostych porównań

Uważam, że nie są bezsensowne. Patrz mój komentarz wyżej.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2006-01-02 22:50

Mimo wszystkich braków , nie lekceważyłbym Arosa . Natomiast , jesli chodzi o Amigę to wiadomo . Sprzęt , sprzęt i jeszcze raz sprzęt . W kontekście Amy Troiki mam pytanie . Jak w tej chwili wygląda obsługa USB w systemie . Jakiego rodzaju urządzenia są w tej chwili wykrywane i obsługiwane , a obsługa jakich ma być dodana . Z ogólnie dostępnych informacji wynika , że USB w Amy będzie jedynym interfejsem .

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2006-01-02 22:53 w odpowiedzi na komentarz #9

Jest jednak jedno ale... Nawet jezeli udowodnisz, ze oprogramowanie w OS4Depot to 100% nikomu nie potrzebne "smieci", nie zdolasz mi wytlumaczyc dlaczego w 1,5 (a dokladnie od maja 2004 roku - czyli troche wiecej niz w 1,5 roku) jest juz go o ponad 100 pozycji wiecej niz po 5 latach dla MOSa? A przeciez nie mozliwe jest to, ze w mosowym archiwum sa w 100% same "rarytasy".

Cos sie rozwija obecnie bardziej dynamicznie, a cos mniej. Jedni developerzy maja jeszcze zaciecie i nadzieje, a drudzy nie. Sytuacja jednego systemu jest jasna i publicznie znana, a drugi system lewituje gdzies tam. Oto proste przyczyny tego stanu rzeczy.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2006-01-02 22:57 w odpowiedzi na komentarz #12

Mimo wszystkich braków , nie lekceważyłbym Arosa .

AROS ma sympatycznych i naprawdę dobrych developerów, ale oni nie dążą do konkurowania z AmigaOS. Ot, tworzą sobie dla przyjemności i w celach poznawczych.

Jakiego rodzaju urządzenia są w tej chwili wykrywane i obsługiwane

Wykrywane to chyba wszystkie urządzenia. Obsługiwane są myszki, klawiatury, huby, pamięci flash, odtwarzacze mp3, przenośne twarde dyski, aparaty fotograficzne, drukarki, joysticki, pady, kierownice i pewnie kilka innych rzeczy o których zapomniałem.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #15 wysłany: 2006-01-02 23:00 w odpowiedzi na komentarz #13

Oto proste przyczyny tego stanu rzeczy.

Ja bym do tego dodał jeszcze dobre, a jak na amigowy światek patrząc, to znakomite narzędzia developerskie, które powstały dla AmigaOS 4.0.

Odpowiedz

ems
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2006-01-02 23:19 w odpowiedzi na komentarz #1

Na linuksie jest o wiele więcej gierek SDL-owych . Czy jako uzytkownik linuksa mam z tego powodu narzekać ? Bardzo dobrze , że powstają . Im więcej tym lepiej . Zajrzyj na www.gnu.org . Przejrzyj projekty . Znajdziesz tam rzeczy duże i małe , ważne i mniej ważne . Im więcej projektów , tym więcej każdy może coś dla siebie wybrać .

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2006-01-03 00:01 w odpowiedzi na komentarz #8

Podsumowując miniony rok 2005 z mojej osobistej perspektywy,

O widzę przydługi koment
Trochę nas Konrad chyba zaskoczył z tym podsumowaniem
Dobra nie będę ukrywał że pisałem też coś w ten deseń, tylko może bardziej szczegółowo. Nie zdążyłem tego dokończyć, więc siłą rzeczy tekst będzie mocno surowy i nieobrobiony. A na dodatek nie dokończony podsumowujące tylko pierwsze cztery miesiące ubiegłego roku jeśli chodzi o wydarzenia ogólnoamigowe + kilka zdań o wydarzeniach eXecowych.
[copy&paste on]
Początek Nowego Roku, to zawsze dobry czas podsumowań, również nasza redakcja postanowiła przyjrzeć się temu co działo się w czasie ostatnich 12 miesięcy.

Styczeń

Amigowcy ropoczęli ubiegły rok w dobrych humorach, gdyż ledwo od kilku dni mogli się cieszyć z drugiego uaktualnienia systemu AmigaOS 4. Początek roku ucieszył też z pewnością wielbicieli emulatorów, pojawiły się E-UAE 0.27 i PegXMac 1.3.1 DarcNES, Handy WarpSNES 1.42 i AmiNES 0.64.

Pojawiła się pierwsza publiczna wersja MPlayera dla AmigaOS 4.0.

Sekwencer MIDI Horny, doczekał się wersji 1.0.

Guru Meditation zaoferowało możliwość dokonania poprawki dla komputerów AmigaONE XE posiadających wadliwą obsługę portów USB oraz DMA.

Luty

Quake 2 i Open Transport Tycon Deluxe pojawiły się w natywnych wersjach dla AmigaOS 4.

Nowe oprogramowanie internetowe, program pocztowy SimpleMail w wersji 0.25 i browser AWeb 3.5.05.

AmigaAMP w wersji 2.14.

Po dłuższej przerwie reaktywował się Aminet, będący największym zbiorem oprogramowania dla Amigi.

Zaczęło działać stowarzyszenie Hi-Toro, będące próbą (jak się potem okazało niestety nieudaną) integracji środowiska użytkowników komputerów Amiga i Pegasos.

Program Hollywood pojawił się w wersji dla AmigaOS 4.0.

Marzec

WookieChat doczekał się wersji 1.5.

Nowe wersje emulatorów xNeoMAME, xMAME, xcpMAME, xMESS, VICE 1.16, AmiNES 0.65, WarpSNES 1.42, SMSPlus 1.2 TGEmu 0.1 i Visual Boy Advance 1.7.2.

SimpleMail 0.26.

Nowy FryingPAN pojawił się w wersji 0.4b oferując od tej pory możliwość wypalania płyt DVD.

Właściciel praw do Amigi, firma KMOS zmieniła nazwę na Amiga Inc, a nowy prezes firmy Garry Hare spotkał się na kanale IRC ze społecznośnią amigową.


Kwiecień

Program pocztowy SimplaMail doczekał się wersji 0.27.

Najpopularniejsza amigowa przeglądarka internetowa IBrowse ponownie trafia do sprzedaży.

Firma GrassHoppers Inc zapowiada natywną wersję PageStreama 5 dla AmigaOS 4.

Znane strategie Warcraft 2 i Command & Conquer dostępne teraz także dla amigowców, dzięki pojawieniu się programów Stratagus i FreeCNC.


Dla naszego serwisu mijający rok był burzliwy, ale udany. W styczniu uruchomiliśmy pierwszą polskojęzyczną listę dyskusyjną poświęconą AmigaOS 4, uruchomiliśmy również kanał IRC poświęcony temu systemowi.
Kolejne ważne wydarzenie związane z naszym serwisem miało miejsce w maju, kiedy to powiedzieliśmy stop ludziom, którzy odwiedzali eXeca tylko po to aby siać destrukcję. Decyzja była trudna i na pewno kontrowersyjna, jednak czas pokazał że jak najbardziej słuszna. Dowodem na to może być zaufanie naszych czytelników, dzienna oglądalność eXeca, od krytycznego maja, wykazuje cały czas tendencję wzrostową. Kilka ważnych wydarzeń miało miejsce latem, jako pierwszy serwis w Polsce poinformowaliśmy o bodajże najważniejszym amigowym wydarzeniu mijającego roku - trzeciej aktualizacji OS4 Pre-release. Możemy się też pochwalić tym że chyba najdokładniej i to nie tylko wśród serwisów polskojęzycznych, to uaktualnienie opisaliśmy. W lipcu jako jedyny polski amigowy serwis uczciliśmy zorganizowaną imprezą dwudziestolecie Amigi. Uważni czytelnicy zauważyli też z pewnością że poradziliśmy sobie z pewnym bardzo upierdliwym problemem, który wcześniej powodował częste "pady" eXeca. Jeśli chodzi o samą zawartość magazynu z przyjemnością zauważam że w ostatnim roku eXec bardzo się rozrósł. Z prostego serwisu informacyjnego, zaczynamy być magazaynem aspirującym do miana portalu. Mamy największy i prężnie roziwjający się dział poświęcony najnowszemu systemowi Amigi, który w zeszłym roku na bierząco zasilany był kolejnymi artykułami, ale także benchmarkami, relacjami z pokazów czy też pojawieniem się nowych działów FAQ i kuferek. Na naszym serwerze gościmy strony zaprzyjaźnionej organizacji GGUA, która jako jedyna amigowa grupa w Polsce organizuje regularne spotkania pokaźnej braci Amigowej, gościmy także stronę polskiej sekcji ATO, której dokonań chyba żadnemu amigowcowi w naszym kraju tłumaczyć nie trzeba. Od grudnia... [copy&paste off] (tu niestety autocenzura, gdyż jakbym to podał bez wcześniejszej konsultacji Konrad chyba by mnie zabił, myślę że jednak w końcu sam Wam to wyjawi

Podsumowując nie wszystko w tym roku się udało zarówno jeśli chodzi o sprawy Amigi jak i eXeca, ale nie był tak źle. Myślę że w tym roku może być tylko lepiej.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #18 wysłany: 2006-01-03 11:36 w odpowiedzi na komentarz #17

Dobra nie będę ukrywał że pisałem też coś w ten deseń, tylko może bardziej szczegółowo.

Dokończ spokojnie to co zacząłeś pisać. Szczegółowe podsumowanie roku z podziałem na miesiące też jest ciekawe. Tylko z tego trzeba zrobić artykuł, a nie wrzucać w komentarze, bo przepadnie.

Odpowiedz

r-tea
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2006-01-03 12:40 w odpowiedzi na komentarz #14

Wykrywane to chyba wszystkie urządzenia. Obsługiwane są myszki, klawiatury, huby, pamięci flash, odtwarzacze mp3, przenośne twarde dyski, aparaty fotograficzne, drukarki, joysticki, pady, kierownice i pewnie kilka innych rzeczy o których zapomniałem.

Brakuje jeszcze sterowników do skanerów.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #20 wysłany: 2006-01-03 13:05 w odpowiedzi na komentarz #19

Brakuje jeszcze sterowników do skanerów.

Do skanerów to wszystkiego brakuje, od sterowników po oprogramowanie skanery wykorzystujące. Póki co można korzystać z jakiś starych sterowników dołączonych do ImageFX czy innego oprogramowania.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #21 wysłany: 2006-01-03 23:59 w odpowiedzi na komentarz #20

Póki co można korzystać z jakiś starych sterowników dołączonych do ImageFX czy innego oprogramowania.

Stare sterowniki były przeznaczone dla starego hardware i przestarzałych portów. Przypuszczam że aby takie sterowniki zadziałały musi być jeden ogólny device w systemie. Tak jak w systemie musi być usbprinter.device aby zadziałały sterowniki np. dla Turbo Printa już pod konkretne drukarki (przynajmniej ja to tak rozumiem gdyż przekonać się o tym nie mogłem z racji nie posiadania żadnej drukary na USB). Na eXec Party sprawdzaliśmy jeden skaner pod kontrolą programu FxScan. W preferenacjach tego programu znajdują się między innymi na pozór dublujące się pozycje takie jak scanner driver oraz device. W scanner driver wybraliśmy sterownik z FxScana dla Epsona, jako że testowany scanner był właśnie tej firmy. Natomiast device zapewne służy do wyboru portu, czy to scsi.device w przypadku classica czy to USB w przypadku AONE czy np. Classica ze Spiderem. Niestety w systemie OS4 po trzeciej aktualizacji istnieją tylko USBsys.device i USBprinter.device, oczywiście na żadnym z nich skaner nie ruszył. Myślę więc że Artur chciał zapytać czy po czwartym uaktualnieniu dostaniemy coś w rodzaju USBscanner.device.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2006-01-04 00:14 w odpowiedzi na komentarz #21

fxscan opiera sie o betascana będącego amigową wersją sterowników linuxowych. i faktycznie device służy do podania device ogólnego (u mnie symbios.device). Jeśli amigaos4 doczeka się wreszcie obsługi scsi (a karty scsi chodzą na allegro od 8 zł do 20zł) to nie powinno byc problemu ze skanowaniem z urzadzeń scsi. Problemem będą urządzenia usb gdyz betascan nie jest juz rozwijany i tylko niektóre sterowniki mają support/są przetestowane z usb i to nie amigosowo4 tylko ze standardowym poseidonem ale zawsze można próbować.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: 2006-01-04 12:09 w odpowiedzi na komentarz #17

Kolejne ważne wydarzenie związane z naszym serwisem miało miejsce w maju, kiedy to powiedzieliśmy stop ludziom, którzy odwiedzali eXeca tylko po to aby siać destrukcję.

A czy nie było przez dziwny przypadek zupełnie inaczej, czyli to te "osoby siejące destrukcję" same stąd poszły, lub poprosiły o zawieszenie swojego konta?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #24 wysłany: 2006-01-04 13:47 w odpowiedzi na komentarz #23

Wszyscy po majowych banach otrzymali druga szanse. Niektorzy z nich (ci bardziej rozsadni) sami poprosili o zablokowanie konta na stale, a inni znowu "komentowali" (czytaj trolowali) na eXecu i otrzymaly od nas stalego bana. Tak to dokladnie wygladalo.

Przy okazji musze napisac, ze docieraja do nas maile z podziekowaniami, za wprowadzenie spokoju w komentarzach. Kilku troli odeszlo, przyszli za to nowi, normalni czytelnicy i oto wlasnie nam chodzilo. Bardzo goraco zachecam wszystkich, ktorzy do tej pory bali sie komentowac na eXecu (z obawy przed trolami wlasnie), do wypowiedzi. Jest to Wasz serwis dla Was go robimy, a nie dla grupki nudzacych sie w sieci troli portalowych. Ze swej strony obiecuje chronic wszystkie osoby wypowiadajace sie kulturalnie i rzeczowo na eXecu.

Odpowiedz

Michał Kowalewski
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2006-01-04 15:39 w odpowiedzi na komentarz #24

Chronić banami? Po moim banie śmiem wątpić w Twoją obiektywność. Tutaj chroni się nie tylko określonych ludzi, ale i okreslone poglądy.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #26 wysłany: 2006-01-04 16:01 w odpowiedzi na komentarz #25

ciekawa jest ta Twoja teoria, gdyz jak widac mozesz sie tutaj wypowiadac,
nie chronimy okreslonych osob - bana moze dostac kazdy, o czym przekonal sie nawet Arek.

Proponuje mniej teorii spiskowych na temat eXeca. Nie dobrze mi sie juz od tego robi i dlatego jestem w stanie obalic kazda taka teorie przy najblizszej nadarzajacej sie okazji.

Odpowiedz

Discord
Online: 13
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • CizarCizar
  • DobrowitDobrowit
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • Marek_BMarek_B
  • PatuPatu
  • spazmaspazma
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę