Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2012-06-03 11:07, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 4305

A A A

Wywiad z Solie - jest nas 5 tysięcy!

Kierownik Zespołu Deweloperskiego AmigaOS - Steven Solie, w wywiadzie dla magazynu ComputerWorld przyznał, że wszystkich użytkowników AmigaOS 4 może być nawet 5 tysięcy! Tekst nie zawiera innych rewelacji, ale jest dobrym spojrzeniem z perspektywy na system/sprzęt i na nasze środowisko i choćby z tego powodu warto go przeczytać. "Szybkie" polskie tłumaczenie znajdziecie tutaj.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 14
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • Nightmare777Nightmare777
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
ems
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2012-06-03 21:19

Zainteresował mnie fragment mówiący o tym że przez moment rozważano przejście na model Open Source. Szkoda do tego nie doszło ale Amiga OS5 na licencji GPL/LGPL. Czemu nie ? Wymagało by to potężnego wyczyszczenia kodu ale, powtarzam, czemu nie ?

Odpowiedz

Adam Wakierowski
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2012-06-03 22:31

Niszowe rozwiązania na procesor Arm sprzedają się po 10 tys sztuk pierwszego dnia więc myślę, że użytkowników AOS4 jest więcej niż 5 tys. bo 5 tys to jednak mała liczba. Myślę, że może ich być nawet 8 tyś, tylko część się nie udziela.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2012-06-04 10:05 w odpowiedzi na komentarz #1

Wałkowaliśmy to na execu, to że stanie się open source nie oznacza że nagle wyjdą z podziemia zastępy programistów.
Teraz masz firmę którą możesz naciskać - są oczekiwania użytkowników, a mocna grupa klasykowców jest hamulcowym zbytniego odejścia od pierwowzoru AmigaOS. Przy modelu open source - no bagno, każdy ma swoje wizje, kłótnie, jeszcze wolniejszy rozwój. Nawet linuks mimo swej otwartości - bez wsparcia firm byłby dziś kilka lat do tyłu.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2012-06-04 10:20 w odpowiedzi na komentarz #2

Optymista Oczywiście że większość się nie udziela, ale oprócz udzielania się są inne sposoby weryfikacji ilu tych ludzi jest. Liczyliśmy ich w ubiegłym roku każdy swoją metodą. Ja na podstawie liczby wejść unikalnych użytkowników oraz wpisach konfiguracji w profilu itp. Po tym jak okazało się że te same osoby są zarejestrowane na kilku portalach, że mają po kilka konfiguracji (niekoniecznie z AmigaOS4) itd - ta liczba bardzo stopniała.
Podstawowe pojęcie może zdefiniujmy - kto to jest użytkownik AOS4? Bo ja rozróżniam użytkowników od sympatyków i posiadaczy.
W Polsce użytkowników AOS4 jest wg mnie kilkadziesiąt osób. A ludzi którzy starają się używać takiej konfiguracji jako główny komputer - kilku.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2012-06-04 20:48 w odpowiedzi na komentarz #3

Wałkowaliśmy to na execu, to że stanie się open source nie oznacza że nagle wyjdą z podziemia zastępy programistów.

Po pierwsze zauważmy, że istniejący już system AROS mimo, że jest open source nie doczekał się praktycznie żadnego natywnego oprogramowania. A przecież każdy chętny może coś pisać. Chętnych nie ma. Po drugie wypuszczenie źródeł programów na Amigę oznacza w większości przypadków zatrzymanie rozwoju tego programu. Nie będzie chętnych na rozwój systemu, mogłoby dojść też nawet do kolejnych odłamów w społeczności amigowej i jeszcze wolniejszy rozwój wszystkich systemów "amigowych".

Grupa klasykowców nie stanowi według mnie żadnego hamulcowego, gdyby nie oni Amiga błyskawicznie byłaby zapomniana i dziś królowałyby "Amigi" z Commodore USA. Oni hołdując tradycji uratowali od zapomnienia ideę Amigi. Dość ciekawe, że szukacie sobie kolejnych wrogów po użytkownikach MorphOSa i przyczyny załamania amigowego rynku. Inny problem to droga i prestiżowa AmigaOne, która nie jest na kieszeń przeciętnego obywatela (powiedziałbym, że jest dla bardzo zamożnych osób).

Klasykowcy zaś, ci o których piszesz, nie są przeciwnikiem "zbytniego odejścia od pierwowzoru" tylko najzwyczajniej w świecie przeszli na WinUAE na swoich pecetach i nie chcą słyszeć o AmigaOS 4.x, które używa PPC i na ich WinUAE nie zadziała. Amiga jako sprzęt zwykle jest już tylko wspomnieniem.

Cieszy fakt, że użytkowników AmigaOS4.x jest pieć tysięcy, pozycja Amigi zatem jest silna, nie grozi nam kolejne bankructwo, jest komu sprzedawać system. Ale przestańcie wreszcie robić z amigowców kastę zamożnych ludzi, którzy z lekceważeniem odnoszą się do maluczkich (bo ich nie stać na AmigęOne). Siłą Amigi byli zawsze ludzie, którzy za nią stali, od tych ludzi zależy jaka będzie Amiga.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2012-06-04 21:54 w odpowiedzi na komentarz #5

Dlatego na eXecu wspieramy mocno klasyka, w tym także WinUAE, E-UAE, czy takie świetne rozwiązania jak WHDLoad. Opisujemy także stare gry, aby przypomnieć lata świetności Amigi i zachęcić programistów do napisania czegoś na własną rękę (nie koniecznie w Hollywood, ale od biedy może być )).

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2012-06-04 22:44 w odpowiedzi na komentarz #6

No i dobrze. Przy okazji chciałbym zapytać: czy zostałem przyjęty do współpracy z redakcją? Nie udaje mi się zalogować. Umieszczałbym newsy właśnie z gatunku klasyka i M680x0. Mam też ładną polszczyznę i obiektywnie mogę przekazywać informacje. Jestem związany tylko z AmigaOS.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2012-06-04 23:21 w odpowiedzi na komentarz #5

Grupa klasykowców nie stanowi według mnie żadnego hamulcowego, gdyby nie oni Amiga błyskawicznie byłaby zapomniana i dziś królowałyby "Amigi" z Commodore USA. Oni hołdując tradycji uratowali od zapomnienia ideę Amigi. Dość ciekawe, że szukacie sobie kolejnych wrogów po użytkownikach MorphOSa i przyczyny załamania amigowego rynku.
Czytanie zez rozumieniem się kłania. Klasykowcy dla których powstał AmigaOS 4, a potem AmigaOS 4.1 Classic - o nich pisałem, w pozytywnym kontekście.Oni najzwyczajniej nie kupiliby AmigaOS bez Workbencha itd. Są czynnikiem "tonującym" przez zbyt awangardowymi pomysłami - stanowią zbyt liczną, ważną grupę klientów Hyperionu. To między innymi dzięki nim nowe wersje AmigaOS mają ciągle swój charakter.
Dość ciekawe, że szukacie sobie kolejnych wrogów po użytkownikach MorphOSa i przyczyny załamania amigowego rynku
My to znaczy kto? A możesz zacytować choć JEDEN fragment mojej wypowiedzi na poparcie tego? Z całego execa (jestem zarejestrowany od 2009r.). We wszystkich wypowiedziach wręcz broniłem innych rozwiąań niż AmigaOS 4 uważając że każda forma wciągnięcia ludzi w temat amigowania jest dobra.
Klasykowcy zaś, ci o których piszesz, nie są przeciwnikiem "zbytniego odejścia od pierwowzoru" tylko najzwyczajniej w świecie przeszli na WinUAE na swoich pecetach i nie chcą słyszeć o AmigaOS 4.x, które używa PPC i na ich WinUAE nie zadziała
Tak się składa ze wiem lepiej o czym pisałem Dla mnie użytkownik WinUAE nie zalicza się do amigowców, a do sympatyków. Granice u mnie wyznacza posiadanie i używanie sprzętu. WinUAE jest tylko programem jednym z wielu na komputerze u takich "amigowców". Oczywiście super sprawa że taki program jest, ale dla mnie Amigowcy-klasykowcy to właścicieli rozbudowanych konfiguracji na których mają AmigaOS 4 i 4.1. Inne opcje (np. mający A500) - fajnie że mają, ale to ma się nijak do wywiadu. Oceniamy liczbę użytkowników AmigaOS 4, komentarze są pod newsem na ten temat.
Cieszy fakt, że użytkowników AmigaOS4.x jest pieć tysięcy
Liczba z sufitu, a raczej szacunkowa. Gdyby było tak świetnie to Hyperion by się pochwalił.
Ale przestańcie wreszcie robić z amigowców kastę zamożnych ludzi, którzy z lekceważeniem odnoszą się do maluczkich (bo ich nie stać na AmigęOne)
I znowu "my"? ;->

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2012-06-07 19:34 w odpowiedzi na komentarz #7

Robert - sprawdź maila.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2012-06-15 22:09 w odpowiedzi na komentarz #9

@Szymon Tomzik

Ale którą skrzynkę? Sprawdziłem ze 3 swoje i nie mam żadnego nowego listu od eXeca.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #11 wysłany: 2012-06-16 11:52 w odpowiedzi na komentarz #10

Wysłałem na ten adres, który masz pod imieniem i nazwiskiem na eXecu. Jeśli ma być na inny adres to napisz na na jaki przez formularz kontaktowy.

Odpowiedz

Piotr Ogrodowski
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2012-06-23 12:58

A już myślałem, że hyperion podał wreszcie liczbę sprzedanych kopii swojego systemu. Okazuje się, że to tylko szacunki i do tego bardzo rozbieżne. Solie pisze o 2 - 5 tys użytkowników co dla szanownej redakcji oznacza, że właścicieli AOS4 jest 5 tys. NIe 2, nie 3 czy 3,5 tys. 5 tys i koniec kropka.

Odpowiedz

Ferin
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2012-06-23 13:30 w odpowiedzi na komentarz #12

W wiadomości jest napisane: ...może być nawet 5 tysięcy...
To tak jak ze szklanką, dla ciebie jest do połowy pusta a dla redakcji do połowy pełna.
Wszystko zależy od nastawienia, 3maj się ; )

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2012-06-24 09:34 w odpowiedzi na komentarz #12

Pomysl na takiego newsa pochodzi od Krashana z forum PPA

Odpowiedz

Discord
Online: 14
  • Adam_MAdam_M
  • AmiKitAmiKit
  • b...b...
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • MaaG^dAMaaG^dA
  • Marek_BMarek_B
  • MirqMirq
  • Nightmare777Nightmare777
  • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę