Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2013-09-15 16:10, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3220

A A A

Spota kurs programowania dla poczatkujacych cz.2

Zapraszamy do lektury drugiej części kursu Spota na temat portowania gier dla AmigaOS 4. Publikacja odbyła się z wakacyjnym poślizgiem, mamy jednak nadzieję, że wciąż będzie budzić zainteresowanie. W opracowaniu część trzecia (i ostatnia) kursu.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Hextreme
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2013-09-18 14:37

O mój... Ten kurs został wyjątkowo trafnie nazwany przez autora po angielsku: "Porting for Dummies". Przecież to nie jest kurs programowania dla początkujących, tylko portowania.dla tzw. opornych. Autor skupia się w tym odcinku właściwie tylko na rozwiązaniu problemów z pewnymi szczególnymi błędami kompilacji oraz konsolidacji. Żaden kurs programowania, nawet dla tych zupełnie zielonych nie skupia się na czymś takim, ktoś po lekturze takiego kursu w zasadzie nic konkretnego nie będzie mógł napisać, co najwyżej próbować skompilować jakiś gotowy program w C, ale i tak podejrzewam że z marnym skutkiem.

Każdy kurs programowania, a potwierdzam to po lekturze wielu książek poświęconych programowaniu najpierw opisuje podstawowe zagadnienia związane z działaniem komputera, następnie definiuje pojęcie algorytmu, czyli przepisu na rozwiązanie jakiegoś problemu za pomocą programu komputerowego, po czym przystępuje do opisania podstawowych pojęć w programowaniu jak wyrażenia warunkowe, pętle, funkcje, zmienne, parametry funkcji itd.

Po przeczytaniu niniejszego kursu nikt nie będzie w stanie zaprogramować żadnego programu. Mówię to Wam jako informatyk z większym stażem. Matko święta, teraz raczej nie dziwię się dlaczego tak marnie stoi poziom znajomości programowania obecnych deweloperów Amiga OS 4.1. Przecież ten Pan (Spot), albo nie dysponuje wolnym czasem, albo nie ma chęci lub umiejętności nauczenia się programowania chociaż w języku C. Widzę też, jak głęboko zakorzenione jest przekonanie, że portowanie programów z otwartymi źródłami jest receptą na wszystkie dziury w oprogramowaniu na dany system.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2013-09-18 15:45 w odpowiedzi na komentarz #1

Zaczynam się bać, że jakbym napisał samouczek: "Sam440ep dla początkujących", to byś narzekał, że nie zaczynam od wyjaśnienia czym jest klawiatura, mysz, magistrala i nie zdefiniowałem budowy procka

Przecież to nie jest kurs programowania dla początkujących, tylko portowania.dla tzw. opornych
Czyli dokładnie tak, jak autor to określił we wstępie pt. "Po co mam to czytać? Przecież nie potrafię programować!"

Standardowych kursów są setki. To co nim można zarzucić, to że skupiają się na podejściu: "rób dokładnie tak jak pokazujemy bo inaczej wyskoczy ci "STRASZNY" błąd. Podejście Spota jest odwrotne: skupia się na wyjaśnieniu "STRASZNYCH" błędów. pozostawiając większą swobodę w analizie kodu. Można też zauważyć, że kurs ten dopełnia standardowe materiały - ucząc o kwestiach (np. konfigurowania kompilatora, przygotowania makefile), które standardowo są pomijane.To też są absolutne podstawy, równie ważne jak składnia warunku 'if' czy algorytmu 'sortowania bąbelkowego'! Nawet nie wiem jak możesz, jako programista, tę wiedzę ignorować....

Każdy kurs programowania,
Ale to nie jest "każdy kurs programowania" tylko doświadczenia Spota z jego nauki programowania, którą zaczynał od '0'. Jego działalność jest więc dowodem, że takie podejście też może być skuteczne. Co więcej, jestem przekonany, że sporo początkujących programistów - także tych już z pewnymi doświadczeniami - przedstawianego materiału nie zna. Na przykład w kwestii budowania makefile.

Jeśli komuś takie podejście nie odpowiada, zawsze może skorzystać ze standardowych, których są setki. Ale z drugiej strony: jeśli ktoś już te standardowe wypróbował bez powodzenia - niech może da szansę temu. Może okazać się, że podejście od strony gotowego programu jest bardziej skuteczne.

Co więcej - działania algorytmów można równie dobrze nauczyć się na podstawie działającego kodu. Ja na przykład tak w dużym stopniu zaczynałem. Choćby z tego względu, że "za moich czasów" i przy niższej znajomości j. angielskiego, dostęp do internetu i tych magicznych samouczków był bardzo ograniczony. Po przerobieniu dostępnego materiału siłą rzeczy musiałem przesiąść się na dołączone programy przykładowe, modyfikować i je analizować wpływ zmian. Bardzo ciężko się to robi, jeśli kompilator w efekcie wypluwa coś, co można zrozumieć jedynie jako: "ble ble bla w linii fafnaście".

Problemem przy nauce programowania jest masa zupełnie niezrozumiałych komunikatów, które kompilator generuje. Samouczek Spota większość z nich wyjaśnia. Sam kilka dodatkowych wyjaśnień również mógłbym dodać - jeśli wyjdzie taka potrzeba.

Po przeczytaniu niniejszego kursu nikt nie będzie w stanie zaprogramować żadnego programu.
Oczywiście - tak samo jak po kursach ze stosowania pętli 'for' na które to się powołujesz. Swoją drogą, tego typu kursy również potrafią zrazić do programowania ludzi, co mogę potwierdzić kilku letnim 'stażem' w nauczaniu programowania. Kurs prezentuje takie podejście jakie najbardziej odpowiadało Spotowi - tłumaczę je dla osób, które również je preferują. To, że ty masz inne priorytety - nie oznacza, że kurs jest zły.

albo nie ma chęci lub umiejętności nauczenia się programowania chociaż w języku C
W tym samouczku Spot zawarł swoje (oraz wspierających go programistów) doświadczenia z tego jak się nauczył programować w C 'od zera'. Nie masz więc racji
Teraz Spot swobodnie programuje

Matko święta, teraz raczej nie dziwię się dlaczego tak marnie stoi poziom znajomości programowania obecnych deweloperów Amiga OS 4.1
Z deweloperami AmigaOS 4.1 kojarzą mi się takie hasła jak: Firefox, OWB, Webkit, Qt, Cygnix. Przygotowanie ich wymaga trochę więcej umiejętności niż utworzenie pliku 'int main' z pętlą 'for'. Czy jesteś pewien, że Twoje osiągnięcia programistyczne pozwalają obiektywnie ocenić ich pracę? Tylko dlatego, że jedna z osób napisała niestandardowy samouczek, który ty byś napisał konserwatywnie?

Widzę też, jak głęboko zakorzenione jest przekonanie, że portowanie programów z otwartymi źródłami jest receptą
Niestety nie jestem pewien, gdzie wyczarowałeś te magiczne stwierdzenie. Kurs Spota jest oparty tylko i wyłącznie na jego osobistych doświadczeniach z nauki programowania od '0' na podstawie gotowych programów. Mowa o 'zakorzenieniu' i 'recepcie' w kontekście ogółu jest w tym kontekście zwykłą nieuczciwością....

Odpowiedz

Discord
Online: 11
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
 • PatuPatu
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy