Teraz niemal wszystkiego o Amidze można dowiedzieć się z internetu, kiedyś jednak tak nie było. Trzeba było polegać na książkach i gazetach. Mikołaj Małkiewicz pragnie te książki przypomnieć stwarzając krótki "serial" na ich temat. Na początek Instrukcja obsługi z 1993 roku, autorstwa Andrzeja Pawłowskiego.
Dodano: 2015-10-19 17:00, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 5982
Stare książki o Amidze: Instrukcja obsługi (1993 rok, Andrzej Pawłowski)
-
komentarz #1 wysłany: 2015-10-19 20:51
To prawda, że Workbench to graficzny interfejs użytkownika.
Natomiast nieprawdą jest, że Workbench jest pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem, a Amiga OS.
Workbench jest graficznym interfejsem użytkownika do systemu plików Amigi. Innymi słowy Workbench w graficzny sposób przedstawia hierarchię plików w Amidze i umożliwia uruchamianie aplikacji - mamy więc ikony Dysków, Katalogów oraz Programów i Dokumentów.
Amiga OS to pojęcie znacznie szersze, Workbench jest niewielkim elementem. Amiga OS to przede wszystkim biblioteka exec, której adres rezyduje pod komórką $00000004 w pamięci (jest to jedyne statyczne miejsce w pamięci Amigi). Reszta rzeczy wywodzi się z biblioteki exec - w tym inne Biblioteki, Urządzenia, Pamięć, Przerwania, Porty i Zadania.
Te informacje pochodzą z oficjalnych źródeł z ROM Kernel Reference Manual.
Używam Amigi na co dzień i wiem z grubsza jak jest skonstruowany jej system. Państwo używają albo komputerów z Amiga OS 4.1 albo PC. więc o pewnych faktach odnośnie systemu operacyjnego Amigi mogliście państwo zapomnieć.
Co do książki - dla mnie okładka w porządku. Mam w swoim archiwum wiele książek nt. Amigi (i starych i nowych). Okładki są podobne i mnie się podobają. Co do zawartości się nie wypowiem, bo nie czytałem tej książki.
-
komentarz #2 wysłany: 2015-10-19 22:54
Ach wrócić do tamtych lat.
Co do minusa.
CDTV - wtedy były mało popularne. Najwięcej było a500. Potem A1200.
-
komentarz #3 wysłany: 2015-10-20 12:30 w odpowiedzi na komentarz #1
Natomiast nieprawdą jest, że Workbench jest pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem, a Amiga OS.
Troszkę wyżej napisałem, że Workbench jest jednym z elementów AmigaOS. Moim zdaniem można ten element uznać za przyjaznego graficznego pośrednika pomiędzy różnymi funkcjami AmigaOS, a użytkownikiem. Twoje spłaszczenie Workbencha do samego menadżera plików też nie oddaje istoty rzeczy.
Natomiast nie rozumiem skąd bierze się ciągle u Ciebie takie wyobrażenie naszej redakcji. Ja np. w miniony weekend w mojej A1200 zainstalowałem nowy dysk twardy i AmigaOS 3.1 z dyskietki Install. Tydzień wcześniej na mojej A500 grałem w Pinball Dreams (fotka jest na TW). Nie mam pojęcia dlaczego próbujesz coś insynuować osobą które używają Amigi w różnych konfiguracjach od ponad 20 lat. Zobacz np. na Leona (od dawna jest w eXecu) - ile on ciekawych rzeczy robi w temacie klasyka. Zresztą sam w nich uczestniczyłeś.
Dla nas na eXecu stare i nowe Amigi to samo. Szkodą, ze ciągle niektórzy robią jakieś sztuczne podziały. Myślałem, że mamy to w środowisku już za sobą.
-
komentarz #4 wysłany: 2015-10-20 12:41 w odpowiedzi na komentarz #2
W tam tych czasach to się dochodziło prawie do wszystkiego bez instrukcji. Miałem po niemiecku instrukcję obsługi do A500, dosyć gruba i była jeszcze jedna książeczka cieńsza, ale nie pamiętam już czy to była instrukcja po polsku, czy co innego po niemiecku. Z tego co pamiętam, to dwie komendy zaczerpnąłem z tych książek "loadwb" i "endcli" i jeszcze inne dosowe Później jak już miałem Amigę 1200, HDD, CD i.t.p, to z czasopism amigowych czerpało się informacje i od znajomych Generalnie, to nie miałem jakoś cierpliwości do jakichkolwiek instrukcji Ciekawe czy ta by mnie zainteresowała
-
komentarz #5 wysłany: 2015-10-20 13:16 w odpowiedzi na komentarz #3
Natomiast nie rozumiem skąd bierze się ciągle u Ciebie takie wyobrażenie naszej redakcji. Ja np. w miniony weekend w mojej A1200 zainstalowałem nowy dysk twardy i AmigaOS 3.1 z dyskietki Install.
Dodam od siebie:
- a u mnie z kolei w szufladzie leży Indivision ECS wraz z A604, czekające na montaż w Amidze 600. Niestety, zupełny brak czasu wolnego ograniczył mi praktycznie do 0 czas na hobby.
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego sentyment do rozwiązań sprzed 30 lat miałby być sprzeczny z poświęcaniem się rozwojowi AmigaOS i rozwiązań sprzętowych dla niego.
Państwo używają albo komputerów
Pozwól, że przypomnę ci jeszcze raz, ze jesteśmy w internecie, możemy pisać do siebie per "ty", a zwracanie się przez "państwo" to w netykiecie (w zasadzie) faux pas
-
komentarz #6 wysłany: 2015-10-20 13:27 w odpowiedzi na komentarz #5
"Zupełnie nie rozumiem, dlaczego sentyment do rozwiązań sprzed 30 lat miałby być sprzeczny z poświęcaniem się rozwojowi AmigaOS i rozwiązań sprzętowych dla niego. "
To ja odpowiem za Roberta: Bo Commodore już nie istnieje
-
komentarz #7 wysłany: 2015-10-20 13:37 w odpowiedzi na komentarz #6
To ja odpowiem za Roberta: Bo Commodore już nie istnieje
Czekaj... Daj mi się chwilę zastanowić... Jednak nie.... Nadal nie widzę powodu by nieistnienie Commodore miałoby powodować sprzeczność między sentymentem, a z poświęcaniem się rozwojowi AmigaOS
----------------
O jak ja lubię edycję komentarzy
Edytuję wiadomość, bo jest na eXecu taki jeden użytkownik, którego styl pisania wychwytuję bez problemu.
Informuję więc publicznie, że mocno podejrzewam, że "Para(1L)ax" oraz "Para(2L)ax" to dwie różne osoby, z czego ta druga - jak pamiętam - ma już bana do końca roku m.in. za multikonta
-
komentarz #8 wysłany: 2015-10-20 13:59 w odpowiedzi na komentarz #7
Od razu zaznaczę, że jeżeli moja interpretacja jest nieprawdziwa - to z góry przepraszam. Widzę, że mamy na eXecu konta Paralax oraz Parallax. Po historii z kontem Mufa, na konkurencyjnym portalu, jestem wyczulony na zakładanie kont o bardzo zbieżnej nazwie...
-
komentarz #9 wysłany: 2015-10-20 14:02 w odpowiedzi na komentarz #7
Nie chcę tu za bardzo oftopować, ale że ja mam dwa konta na Execu? Ktoś się pode mnie podszywa?
" Nadal nie widzę powodu by nieistnienie Commodore miałoby powodować sprzeczność między sentymentem, a z poświęcaniem się rozwojowi AmigaOS"
Ja też nie, ale Robert jest wierny tylko Amidze klasycznej
-
komentarz #10 wysłany: 2015-10-20 14:06 w odpowiedzi na komentarz #9
Nie chcę tu za bardzo oftopować, ale że ja mam dwa konta na Execu? Ktoś się pode mnie podszywa?
Jest dwóch Para(l)axów w serwisie, przestraszyłem się, że może Twoje konto jest wykorzystywane do niecnych celów
Wybaczcie stworzenie problemu, tak jak pisałem wiadomość wcześniej: jestem przeczulony w tym względzie
-
komentarz #11 wysłany: 2015-10-20 16:29 w odpowiedzi na komentarz #4
Enchancer Software - była po angielsku mam ją
-
komentarz #12 wysłany: 2015-12-10 22:48
http://katalog-ksiazki-amiga.prv.pl
Amiga Commodore - Katalog polskich książek amigowych
amiga,książki,commodore,kolekcja,klasyka,emulacja,retro
Strona ma na celu prezentację wszystkich książek/periodyków dotyczących Amigi w języku polskim.
Zachęcam do nadsyłania informacji uzupełniających, w zakresie opisu, lepszej okładki, spisu treści.
Pozdrawiam
- Discord
-
Online: 9
- Adam_M
- AmiKit
- Archi-TECH
- Cizar
- IMPBot
- Janusz82
- Laubzega
- m...
- spazma
- Menu
- Baza wiedzy
- Simon's Podcast
-
- #11: jak kot w smole
25-07 czas: 22 min - #10: kodowanie upadku
10-07 czas: 33 min - #9: infantylny Mefisto
26-06 czas: 26 min
- #11: jak kot w smole
- Najpopularniejsze