Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2001-05-25 00:00, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 4135

A A A

Płyty główne z PowerPC

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy mogli pożegnać przestarzałe Amigi 1200, 3000, 4000 i zastąpić je nowymi komputerami zbudowanymi na podbudowie płyt głównych standardu ATX. Wszystko za sprawą firm bplan i Eyetech.

Pegasos to projekt niemieckiej firmy bplan. Specyfikację Pegasosa można znaleźć na stronie bplanu, zaś więcej na temat tego projektu można poczytać w wywiadzie jakiego udzielił pan Knäbel magazynowi Amiga Future.

Amiga One 1200, której prototyp z dumą prezentuje na wszelkich wystawach i spotkaniach Alan Redhouse z angielskiej firmy Eyetech jest tak naprawdę projektem niemieckiej firmy Escena wykonanym dla anglików - co dosyć dobrze widać na zdjęciach umieszczonych na stronie francuskiej firmy APS. Na stronie francuskiego dystrybutora oprócz zdjęć można również znaleźć kilka nowych informacji na temat tej płyty. Specyfikację prezentuje zaś Eyetech.

Teraz pozostaje tylko czekać na Amiga Inc. i system AmigaOS 4.x, który będzie można uruchomić na wyżej wymienionym sprzęcie oraz na... (drobnostka) oprogramowanie, które to wszystko wykorzysta.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Dla Pegasusa konczy sie pisac Morphos, wiec czekac na AmigaOS 4.x czekac nie bedzie trzeba...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Będzie trzeba poczekać na AmigaOS PPC, bo w końcu ile można bawić się MorphOS-em. Potestujesz sobie MOS-a, porównasz jego szybkość emulacji 68k z emulacją 68k w UAE i potem co? Napiszesz sobie sam natywne oprogramowanie dla PPC czy poczekasz aż Rafał Kowalski zrobi to za Ciebie?

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

Napisze ten kto bedzie chcial napisac, tak samo jak na AmigaOSPPC... a na AmigaOSPPC to sobie troche pooczekasz... wersja 4.2 dopiero ma byc samodzielna.... (a czy bedzie....) A po za tym czemu mam porownywac szybkosc emulacji w kolko...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

"Napisze ten kto bedzie chcial napisac, tak samo jak na AmigaOSPPC.." Zgadza się, tylko zauważ, że firmy, które piszą soft dla Amigi (Hyperion, H&P) zaangażowały się w projekt systemu AmigaOS 4.x, więc nie będą pisać oprogramowania dla MOSa. "A po za tym czemu mam porownywac szybkosc emulacji w kolko..." Jak nie będziesz miał natywnych programów dla PPC pod MOSa, to jedynie będziesz mógł się bawić tymi dla 68k, w ten sposób sprowadzisz MOSa do poziomu UAE.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

A dlaczego zakładasz, że AmigaOS4 będzie jakoś lepiej emulował 68k niż MorphOS? Ralph już dość dawno zdradził się, że JIT w MorphOSie odpalił i wyniki są podobne do tych z maszyn na x86.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

"A dlaczego zakładasz, że AmigaOS4 będzie jakoś lepiej emulował 68k niż MorphOS?" Nic takiego nie zakładam. "Ralph już dość dawno zdradził się, że JIT w MorphOSie odpalił i wyniki są podobne do tych z maszyn na x86." O właśnie, chętnie porównam prędkość emulacji MOSa i UAE. Zobaczymy jaki procesor i emulator lepiej sobie radzi z emulowaniem 68k - MOS z PPC czy UAE z x86? Tylko najpierw trzeba poczekać na MOSa z emulacją JIT, bo jak na razie to UAE wygrywa w cuglach.

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6

"O właśnie, chętnie porównam prędkość emulacji MOSa i UAE. Zobaczymy jaki procesor i emulator lepiej sobie radzi z emulowaniem 68k - MOS z PPC czy UAE z x86? Tylko najpierw trzeba poczekać na MOSa z emulacją JIT, bo jak na razie to UAE wygrywa w cuglach." No tak pewnie jak porownujesz szybkosc emulacji PPC603/160 do jakiegos PIV (czy moze PX?) to pewnie masz racje...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

"No tak pewnie jak porownujesz szybkosc emulacji PPC603/160 do jakiegos PIV (czy moze PX?) to pewnie masz racje..." Gdzie tam zaraz do PX - UAE oglądałem i testowałem na Athlonie 800 MHz, który z płytą główną (AGP x4, PCI, USB) kosztuje trochę ponad 1000 zł. Na takim konfigu frogger.030 odtwarza animacje ng-01.mpg (leży na ftp.amiga.pl) z szybkością 60 fps. Prawdziwa Amiga z procesorem 040/33 MHz i kartą GFX odtwarza jakieś 4 klatki na sekundę. A Frogger działający na 603e również nie jest szybszy od tego działającego pod emulacją 68k na UAE. Mam nadzieję, że autor MOS-a włożył równie dużo pracy w emulator 68k co autorzy UAE.  

Odpowiedz

Grzegorz Kuliński
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

"Na takim konfigu frogger.030 odtwarza animacje ng-01.mpg (leży na ftp.amiga.pl) z szybkością 60 fps." No tak... przy wyłączonym dźwieku nie można sobie posłuchać tej pani. A jak wygląda to z dźwiekiem? Bo jakoś na AMD 500MHz ledwo można słuchać mp3 w 44.1kHz MONO.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę