Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2017-12-20 19:00, Autor: redakcja, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 5554

A A A

Amiga: czy coś wydarzyło się w 2017 roku?

Szymon Żyła postanowił przeanalizować wszystkie newsy z 2017 roku i wybrać dla Was tylko najważniejsze wydarzenia. Tak powstało podsumowanie 2017 roku. Zapraszamy do lektury!


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 11
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2017-12-20 19:05

Od razu napiszę, że zastrzegam sobie zmianę tego tekstu, jeśli coś ważnego w ciągu ostatnich 10 dni się wydarzy - np. Huno PPC wypuści Dooma 3, w sprzedaży będzie Tabor albo Hyperion zaktualizuje AmigaOS.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #2 wysłany: 2017-12-20 19:39 w odpowiedzi na komentarz #1

To już dziesięć lat jak się zaczęło z cudownym natami.
Osobiście nie wierzę że v4 będzie szybsze od mojego pierwszego pc z 1996 roku.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2017-12-20 19:48

Bardzo rzeczowo, ładnie napisane podsumowanie, bogate w detale. Własna konwencja (pomysł na tekst). Szkoda że poniosło to za sobą skutki - po opisaniu 6 najważniejszych wydarzeń i podsumowaniu działalności execa brakło mi całkiem obszernego tła. Tekst poniżej 10 kilo to nie tekst Ale bardzo przyjemnie się czytało.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2017-12-20 20:12 w odpowiedzi na komentarz #3

Uznałem, że szkoda więcej pisać o biednym 2017 roku. Wiem, że można skrytykować "parę" spraw, ale mam nadzieję, że niewymienione firmy i produkty pojawią się w pozytywnym podsumowaniu 2018 roku. Oby tak było, bo inaczej będzie można się pakować niestety.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2017-12-20 20:20

"Mamy więc tak naprawdę do czynienia z pojawianiem się "nowego gracza" nie tylko dla fanów Amigi klasycznej, a także dla tych, którzy nie chcą mieć ze starymi komputerami już nic wspólnego."

Czy to oznacza, że ludzie, którzy nie są fanami Amigi klasycznej (ale deklarują się amigowcami) już "nie chcą mieć nic wspólnego" z tą platformą? Uważam te słowa za nieco przesadzone. Naprawdę taki jest ich stosunek? Jeśli tak to dlaczego?

Na fali czasopism Amigazyn, RetroKomp czy teraz Atari Fan uważam, że zignorowanie tej nowej fali jest nieprzemyślaną i nietrafioną decyzją. Ludzie lubią mikrokomputery 8-bitowe i te lepsze, 16- i 32-bitowe, chcą z nich korzystać.

Ale to tylko moje zdanie.

"Najważniejszym wydarzeniem roku 2017 był dla mnie wysyp typowo amigowych imprez scenowych w Polsce i na Świecie."

No i super, choć troszkę to koliduje z powyższym. Scena dotyczy przecież tej Amigi klasycznej, z którą ktoś nie chce mieć nic wspólnego... (?)

Podsumowanie w gruncie rzeczy OK, ale razi jednak dość subiektywny punkt widzenia. Na PPA, mimo tej nielubianej tu "poprawności politycznej" podsumowania są z reguły bardziej obiektywne i pozbawione uprzedzeń.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2017-12-20 20:28 w odpowiedzi na komentarz #5

"pojawianiem się "nowego gracza" nie tylko dla fanów Amigi klasycznej, a także dla tych, którzy nie chcą mieć ze starymi komputerami już nic wspólnego." - można wyobrazić sobie obecnie płytę Vampire V4 jako ofertę także dla użytkowników Amigi NG (pozostaje jeszcze kwestia systemu - dla mnie AmigaOS 3.x to całkowity bloker obecnie, ale może dla innych fanów NG nie?), o to mi chodziło. Szczególnie że A1222 ciągle nie ma...

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2017-12-21 11:23 w odpowiedzi na komentarz #5

" Na PPA, mimo tej nielubianej tu "poprawności politycznej" podsumowania są z reguły bardziej obiektywne i pozbawione uprzedzeń."
Przecież PPA nie robi podsumowań (ostatnie było w 2007 roku), o czym ty piszesz?

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2017-12-21 12:08 w odpowiedzi na komentarz #7

No dobrze, nie "podsumowań", ale chodzi o newsy redakcyjne (nie chodzi o artykuły publicystyczne).

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2017-12-21 12:37 w odpowiedzi na komentarz #8

Exec po odejściu Konrada Bielskiego i Rafała Chyły ewoluuje z portalu w kierunku hybrydy serwis informacyjny/blog. Praktycznie opiera się na jednej osobie (Szymon Tomzik), o sprecyzowanych poglądach, a forum jest tutaj marginesem. Tu zawsze tak będzie.
Jeśli chodzi o newsy - każdy może je nadsyłać.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2017-12-22 23:05 w odpowiedzi na komentarz #9

Sprecyzowane poglądy nie muszą wpływać na zabarwienie newsów. Przecież na PPA też głównym redaktorem jest jedna osoba - Mailman, który jednak potrafi powstrzymać się od komentarzy tego typu. Ani tam nie krytykują AmigOne, ani nie krytykują Amigi klasycznej. Doprawdy, czy to takie trudne?

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #11 wysłany: 2017-12-23 12:17 w odpowiedzi na komentarz #10

Ja bym raczej powiedział że na ppa jest dopuszczalna krytyka tylko Amiga One.
Rzeczowe wypowiedzi na temat klasyka czy arosa są od razu cenzurowane.
Właśnie przez Grzegorza Murdzka mailmana.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2017-12-23 13:58 w odpowiedzi na komentarz #11

Panie Marianie, miał pan swoje pięć minut - opublikowali na PPA w aktualnościach wywiad z panem, gdzie miał pan pełną swobodę wypowiedzi i mógł przekazać swój punkt widzenia.

Także proszę nie zarzucać bezpodstawnie, że na PPA jest cenzura. Jeżeli zaś zakłada pan nowy wątek na temat, który wcześniej został zamknięty bo prowadził do flamewara, to proszę nie mieć pretensji do moderacji, że dusi tego typu występki w zarodku.

Na PPA, który jest poświęcony komputerom zostały pozamykane wątki polityczne i aukcyjne, bo prowadziły donikąd, tylko do sprzeczek, z których nic nie wynikało i kończyło się na banach.

Swoją ocenę i punkt widzenia można przedstawiać w sposób kulturalny i konstruktywny. Dlaczego zmarnował pan swoją szansę?

Ma pan swoje, mimo wszystko kontrowersyjne poglądy na temat Amigi klasycznej - dobrze. Ale niech pan nie obraża osoby pisząc ich nazwiska z małej litery, czy niech pan nie wszczyna kłótni. Usilnie pana o to proszę, wyjdzie to panu na dobre, bo nie będzie pan zbierał banów.

To tak abstrahując od głównego wątku, bo jednak schodzimy z tematu, którym jest podsumowanie roku 2017 pod kątem Amigi.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #13 wysłany: 2017-12-24 10:23 w odpowiedzi na komentarz #12

No właśnie w kulturalny i konstruktywny sposób zwróciłem uwagę na to że od a1200 z fastem w górę wszystko jedno czego się używa, czy sprzęt od c=, czy uae, czy nowe amigi, bo najważniejsza różnica to w zasadzie obudowa.
Nie spodobało się, bo nie zgodne z obowiązującą ideologią.
Cenzura.
Założę se tam drugie konto, a co tam.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2017-12-24 12:33 w odpowiedzi na komentarz #13

Założę se tam drugie konto, a co tam.

No i po co? To jest niezgodne z regulaminem forum. Chce pan oberwać dożywotniego bana? Pan jest, co wnioskuję z wypowiedzi, osobą dorosłą i odpowiedzialną. Jak widzę planuje pan po zniesieniu bana znów rozpocząć ten sam temat, który prowadzi do flamewara, a to już zachowanie zupełnie nieodpowiedzialne i niekulturalne. Nie może pan po prostu uczestniczyć w życiu forum?

Zna pan takie przysłowie: "jak wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one"?

Wielki słownik języka polskiego tłumaczy to tak: "wchodząc w jakieś środowisko, musimy się liczyć z tym, że będziemy zmuszeni do przejęcia zwyczajów i form zachowania, które nie zawsze będą zgodne z naszymi przekonaniami i zasadami".

Tak jak napisałem, może pan pisać swoje zdanie w sposób konstruktywny i merytoryczny. To znaczy nie urazić nikogo swoim zdaniem, używać formy "Moim zdaniem...", "Według mnie...".

Ja po prostu dobrze panu radzę zaniechać obecnego zachowania na PPA, które nie jest w zgodzie z regulaminem. Widzę jednak, że zmiana zwyczaju jest dla pana bardzo trudna.

Życzę panu spokojnych i pogodnych Świąt, żeby pan jednak przemyślał trochę to zachowanie, bo te bany nie wynikają z cenzury, moderacja PPA składa się z fanów i propagatorów różnych rozwiązań. Kolega Mailman jest uczulony na flamewary i chce im przeciwdziałać, a pan z premedytacją chce do nich doprowadzić.

Jak pisze newsy na PPA, to pisze zarówno o Amidze klasycznej, AmigaOS4.1, MorphOSie itd. bez nawet zająknięcia o "starych komputerach", co ja sam uważam, za niezbyt taktowne określenie komputera, który stanowi przedmiot uwielbienia przez wielu fanów Amigi.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #15 wysłany: 2017-12-24 16:52 w odpowiedzi na komentarz #14

Z cenzurą trzeba walczyć.
No ale to może kiedy indziej.
Wesołych Świąt

Odpowiedz

Szarywilk
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2017-12-27 18:39

PPA jest jak tvn,wszyscy ktorzy maja inne zdanie sa cenzurowani,ja dostałem bana rocznego za bycie prawdziwym amigowcem .I dlatego bojkotuje ppa.

Odpowiedz

parallax Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #17 wysłany: 2017-12-28 12:15 w odpowiedzi na komentarz #16

Odpuść sobie. Ja od jakiś trzech lat nie loguję się na ppa, po tym jak dostałem chyba piątego bana i przeszedłem na execa. Natomiast tej antypolskiej, prokomunistycznej stacji TVN nie oglądam od siedmiu lat. Zresztą te polsaty i POdobne też. Człowiek przejrzał na oczy jak był manipulowany i robiono wodę z mózgu przez lata, wabiąc go przed TV, przed ich ekrany tymi durnymi teleturniejami, kubami wojewódzkimi i innym gównem.

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2018-01-22 00:09

Szymonie, w podsumowaniu piszesz, że na Amiga Forever można uruchomić AmigaOS 4. Mam w związku z tym pytanie o wydajność takiego rozwiązania - miałeś z czymś takim kontakt?
Ciekawi mnie to o tyle, że o zakupie Amigi NG raczej mogę pomarzyć, ale zakup AF + AOS4 to już realne z wielu powodów.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #19 wysłany: 2018-01-22 05:31 w odpowiedzi na komentarz #18

Na zakup AF szkoda pieniędzy. Zwykły WinUae wystarczy.
Wydajność - brak 3D w ogóle, wydajność na szybkim pc między a4000 z ppc a najsłabszymi Amiga One.

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: 2018-01-22 21:21 w odpowiedzi na komentarz #19

Dziękuję za informację.
Co do WinUae - w zestawie nie ma oryginalnych rom'ów, które dostępne są w AF. Ot, taka moja fanaberia, że naprawdę staram się być legalnym użyszkodnikiem

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #21 wysłany: 2018-01-22 22:03 w odpowiedzi na komentarz #20

Legalne romy (od 1.2 do 3.1) są zdaje (o ile mnie pamięć nie myli - do sprawdzenia w domu) się także na płycie z AmigaOS 4.1 Final i zapewne także w tej wersji dla klasyka PPC (czyli do odpalenia na WinUAE).

Odpowiedz

Adam Zieliński
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2018-01-23 12:08 w odpowiedzi na komentarz #21

Szymonie, z góry dziękuję za sprawdzenie tej informacji, bo byłaby to cenna podpowiedź. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że nie będzie to maszyna natywna, ale... zobaczyć już coś będzie można, a na początek cena nieco mniejsza niż stawianie od podstaw nowego kompa (a i w domu mniej tłumaczenia po co kolejne pudło). Może to i namiastka, ale... na początek będzie musiało wystarczyć

Odpowiedz

swinkamor12
Marian Nowicki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik Katowice

komentarz #23 wysłany: 2018-01-23 16:43 w odpowiedzi na komentarz #22

Są na płycie.

Odpowiedz

Discord
Online: 11
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę