Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-09-02 15:50, Autor: st, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 5791

A A A

Tylko najważniejsze newsy - zmiany w serwisie eXec.pl

Jak zauważyliście podczas wakacji nasz serwis przeszedł w "tryb uśpienia". Obecnie w amigowym świecie dzieje się tak mało lub pojawiają się tak nieznaczące informacje, że z tego trybu niestety nie mamy zamiaru, a nawet szansy, wyjść. W najbliższych miesiącach ograniczymy się więc tylko do najważniejszych newsów, głównie takich które wzbogacą nasze katalogi z grami, oprogramowaniem i czasopismami.

Pojawią się oczywiście wszystkie wiadomości, które do nas podeślecie sami (zaraz nadrobimy zaległości w tej materii z wakacji, bez obaw), a także będziemy publikować tradycyjnie galerie, artykuły i publicystykę.

W ciągu ostatniego półrocza dokonaliśmy za to kilku drobnych zmian w kodzie serwisu, tak, aby z niego lepiej się Wam korzystało. Oto one:

 • pasek "W przygotowaniu" na stronie głównej informuje już o wszystkich naszych działaniach w przyszłości, a nie tylko o możliwych newsach. Podaje także liczbę tych "wydarzeń"
 • W przygotowaniu

 • katalog gier ma podział na ppc, 68k i chipset (jeśli pojawi się jeszcze więcej gier to będzie kolejny podział - na gatunki)
 • Gry

 • coraz więcej adresów url nie ma już rozszerzenia .jsp, które docelowo zniknie ze wszystkich stron serwisu (będzie bardziej SEO i profesjonalnie)
 • w newsach pojawiają się treści "preformatowane" - powinno to uatrakcyjnić i zwiększyć ich czytelność
 • Preformatowanie w newsach

 • możliwość edycji komentarza jest teraz wydłużona do 30 minut
 • przesunęliśmy o 5 pozycji kończące się oferty Allegro z działu Amiga, które wyświetlamy na stronie głównej - daje to 100% szansę na trafienie na jeszcze trwającą ofertę (aktualizujemy je obecnie co 15 minut)
 • w komentarzach które mają więcej niż 3 posty pojawił się dodatkowy link, który służy do powrotu na górę newsa/forum lub do aktualności
 • Powrót na górę

 • pojawiły się nowe sekcje katalogowe Teraz Polska i Made In Poland promujące amigowe produkty rodzimych twórców
 • w wersji angielskiej pojawiło się menu, na razie skromne, ale kolejne pozycje (archiwum newsów i lista artykułów) są w przygotowaniu
 • Menu na amiganews.exec.pl

Kilka dni temu rozpoczęły się prace przy zmianie hostingu eXec.pl (obecnie działamy w mało stabilnym trybie) i na tym będziemy się skupiać w najbliższym czasie. Wszystko to jest robione w tempie "OS4", po godzinach i za darmo, tak aby 20 lat historii Amigi w Polsce nie przepadło i było zawsze dostępne na Waszym komputerze i telefonie.

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 8
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • MirqMirq
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SzulcBryggeriSzulcBryggeri
 • Szymon ŻyłaSzymon Żyła
dołącz do kanału »
MDW
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2019-09-02 18:01

No i tak to się powinno (moim zdaniem) robić. Jeżeli jest słabszy okres, brakuje czasu, życie zwala inne zadania (które nie mogą poczekać) to właśnie robić. Należy obniżyć aktywność nawet prawie do zera, przetrwać, przeczekać. Nie likwidować kont, nie zamykać działalności całkowicie. Lepsze czasy nadejdą, kiedyś wróci ochota i możliwości. I gdy wszystko będzie polikwidowane to nie będzie można tak łatwo wrócić. A wyjście z trybu uśpienia jest szybkie i bezbolesne.

Dzięki za dotychczasową działalność i trzymam kciuki za powrót do pełnej aktywności. Niezależnie od tego w jakim trybie będzie eXec to ja i tak tutaj zaglądam częściej niż tylko przy okazji nowych wpisów w RSSach. Czytanie eXeca nie jest tak stresujące jak czytanie konkurencyjnego polskiego portalu (mam na myśli komentarze).

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2019-09-02 18:05 w odpowiedzi na komentarz #1

Zamknięcie serwisu wisiało na włosku, wyjdziemy z tego jednak cało, byle by potem nadeszły choć trochę lepsze amigowe czasy.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2019-09-02 18:18 w odpowiedzi na komentarz #2

Lata temu zauważyłem, że całe życie to jedna wielka sinusoida - raz nad kreską, raz pod kreską. Tylko niestety zwykle jest nieco przesunięta w dół, czyli we wzorze y=sin(x)+b to b jest gdzieś w przedziale od -0.5 do -0.9.

Cieszę się, że decyzja o zamknięciu eXeca jednak nie zapadła. To jednak kawał historii polskiego amigowania i szkoda żeby ten portal skończył jak zombie amiga.com.pl.

I jeszcze jedno. Jak na okres uśpienia i amigowe warunki to i tak całkiem sporo zmain się pojawiło w portalu. Brawo!

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2019-09-02 18:22

Zgadzam się w całości z tym co napisał MDW.
Ja przeszedłem w tryb "uśpienia" już dawno. Nie mam czasu dla Amigi w takim zakresie i kształcie jak kiedyś miałem. Obecnie ograniczyłem się wyłącznie do przeglądania newsów i tematów na forum o ile coś ciekawego tam jest i jest mi z tym dobrze.

Mam więcej obowiązków w domu (status dużej rodziny zobowiązuje), zaangażowałem się prywatnie w inne sprawy, które sprawiają mi też radość i relax, którego tak bardzo potrzebuję po wyczerpującym dniu pracy. No i oczywiście nowe / stare hobby inne niż Amiga pochłania mnie prawie do reszty.

Amiga zawsze będzie w kręgu mojego hobby, ale szczerze przyznam, że już tak bardzo mnie nie pochłania jak kiedyś. Myślę, że większa ochota wróci do Amigowania.... kiedyś. Już miałem słabe okresy w przeszłości aby po dłuższej przerwie wrócić do aktywności, ze zdwojoną siłą na dłuższy czas. I tym razem tak będzie
W kolejce czeka tyle fajnych Amigowych tematów dla mnie, że nie będę wiedział do czego ręce włożyć i moja strona ponownie ożyje.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2019-09-02 18:43

No i dobre zmiany. Wreszcie nie jest to publicystyka, która porównuje światek Amigi z wydarzeniami na Świecie.

Bardzo dobry i zgrabny podział na gry według platformy. Zasugerowałbym tylko niewielką zmianę. Otóż wspominając o układach graficznych Amigi i procesorze - jak jest teraz - warto wspomnieć o systemie operacyjnym, czyli generalnie Amiga OS3/4.

Ja sam piszę gry, które docelowo z różnych względów działają głównie na Amidze z 68k i Chipsetem, jednakże są pisane przyjaźnie dla systemu. To jest zresztą reguła od całkiem dawna odnośnie nowszych gier na Amigę. Większość gier na Aminecie pisana jest zgodnie z tą regułą.

Dlatego zrobiłbym następujący podział:
- Amiga OS 3/Chipset
- Amiga OS 3/RTG/Vampire
- Amiga OS 4/RTG/PPC

Z doświadczenia wiem, że przy grach na Amigę ważne jest na jaką platformę są tworzone "assety" - czyli czy jest to rozdzielczosć 320x256, 640x512 lub inna, czy jest to 5-bit, 8-bit, 16-bit, czy 24-bit grafika. To one decyduję o platformie - Chipset/RTG/PPC.

Bo moje gry, mimo że odpalą się w większości na RTG, mogą wyglądać słabo właśnie ze względu na zastosowane "assety".

Ponadto jako fan AGA mile widziałbym rozróżnienie pierwszej kategorii na OCS/ECS/AGA, bo uważam, że AGA to nowa jakość, ale nie jest to konieczne.

Celem ułatwienia czytającym wyboru i pomyślnego uruchomienia gry, można dodać również niezbędne biblioteki, których gra wymaga oraz wymagania sprzętowe - taktowanie procesora i RAM.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2019-09-02 20:55

Chcecie artykułów na poziomie i o interesujących Was tematach? No to je napiszcie. Niestety, ale w naszym światku więcej jest osób, które by chciało to i tamto, ale do tworzenia znacznie mniej. Łamy Execa sa otwarte.

A co do publicystyki, to nie mamy zamiaru żyć marzeniami, ale też nie udawać, że amatorka i olewanie są w porządku.

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2019-09-03 21:16 w odpowiedzi na komentarz #2

No wiecie co a ja myślałem, że amiga forever, amiga is the best, fuck the rest.
Kiedyś strona htpp://www.amiga.com.pl znikła z całym kontentem. To było dla mnie wielkie chamstwo, przegięcie.
A teraz tutaj główny redaktor takie rzeczy pisze, o znikaniu Execa. no niewyobrażalne. Jak można wogóle nawet tak pomyśleć.

Odpowiedz

Piana
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2019-09-03 22:06 w odpowiedzi na komentarz #7

Co Kolega zrobił dla Execa? Ile napisał testów? Czy wspomógł finansowo np. w wykupieniu domeny/hostingu?

Odpowiedz

Rafał Gdaniec
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2019-09-03 22:58 w odpowiedzi na komentarz #8

A czy były jakieś publiczne zbiórki na domene i hosting ? Tego nie wiem, ale na pewno byłby pozytywny odzew zainteresowanych wsparciem.
Czytelnicy exec.pl czasami dużo tekstu piszą w komentarzach, rozwijają w ten sposób zawartość portalu, co prawda niezawsze na temat i w sposób który drugi człowiek nie chciałby czytać, ale każdy wie, że korekta i moderacja wymaga wkładu intelektualnego i czasowego.
A na pisanie atykułów trzeba mieć temat i doświadczenie w temacie, ewentualnie dodatkowo dostęp do produktów sprzętowych czy software. Też nie każdy chętny może być na imprezie która go interesuje i zna języki obce wystarczająco dobrze.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #10 wysłany: 2019-09-04 11:59 w odpowiedzi na komentarz #9

Hej, dodałem pod newsami i na stronie głównej mały banerek z linkiem - tam przy pomocy PayPal można wesprzeć utrzymanie eXec.pl. Można przelać dowolną kwotę, nawet 5 zł. Obecnie utrzymujemy dwie domeny (exec.pl i amigaos.pl), 2 x hosting (drugi nowy, na który migrujemy powoli) dla eXeca i hosting dla amigaos.pl.

Co do komentarzy masz rację - fajnie wzbogacają zawartość serwisu, są bardzo cenne dla nas. W takiej spokojnej i merytorycznej formie jak obecnie te komentarze to skarb, każdy portal by chciał takie mieć. Dzięki dla wszystkich się udzielających!

Odpowiedz

KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #11 wysłany: 2019-09-04 22:22 w odpowiedzi na komentarz #10

No moi drodzy wyskakiwać z kaski.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2019-09-05 10:16 w odpowiedzi na komentarz #10

exec może tworzyć subdomeny i zarabiać na tym. Przykładowo konto w domenie execa + 1 GB powierzchni na stronkę - 50 zł na rok. Tak jak jest teraz http://amigafans.exec.pl

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #13 wysłany: 2019-09-05 12:31 w odpowiedzi na komentarz #12

Pomysł ok, ale to dopiero na nowym hostingu - jeśli jednak już ktoś jest zainteresowany to proszę pisać do nas na redakcyjny kontakt.

Odpowiedz

Discord
Online: 8
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • MirqMirq
 • PatuPatu
 • spazmaspazma
 • SzulcBryggeriSzulcBryggeri
 • Szymon ŻyłaSzymon Żyła
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę