Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2021-02-04 14:05, Autor: st, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 7783 english translation »

A A A

Buffee i PiStorm - trzymaj się chipsetu!

Buffee i PiStorm - trzymaj się chipsetu!

Nad PiStorm pracuje Claude Schwarz - rozwiązanie ma "wpinać" Raspberry Pi do gniazda procesora A500, A1000 lub A2000 i już pod Linuxem uruchamiać szybką emulację 68k. Z kolei "postrach wampirów" Buffee ma w uproszeniu robić to samo, ale bez pośrednictwa RPI, na wybranym do tego celu układzie SoC.

Kod źródłowy projektu PiStorm znajdziecie w serwisie GitHub, a bieżących informacji o nim szukajcie na Twitterze, gdzie aktywny jest Claude. Co ważne projekt ten przewiduje także wykorzystanie RPi jako karty graficznej, ale nie tylko CPU. Tutaj RPi ma działać niejako "w symbiozie" z naszą Amigą, docelowo mamy mieć więc dostęp do innych komponentów takich jak np. WiFi, LAN, czy USB.

Buffee ma być skoncentrowany na mocy - ten akcelerator wymyślony przez Renee Cousins i Tima Wackera to "zamiennik" procesora w A500, A1000 lub A2000. Na specjalnie przygotowanej płytce, wkładanej do gniazda CPU (64 DIP) na płycie Amigi, jest układ SoC typu Octavo OSD335x-SM z 512 lub 1024 MB RAM, który emuluje procesor 68k za pomocą specjalnego emulatora JIT o nazwie Pseudo JIT.

Buffee

Autorzy dzięki zastosowaniu tego zupełnie nowego podejścia (PJIT) obiecują bardzo wysokie prędkości działania takiego "procesora", który będzie zgodny z 68030 Motoroli. Ostatni status sprzętowy - przegląd projektu do produkcji, dostępny jest tutaj.

Kto by pomyślał, że po kartach Vampire rozszerzenia dla Amigi klasycznej będą jeszcze bardziej przypominać żart o Fiacie 126p z silnikiem Ferrari. Dzięki takim projektom jak Pistorm, czy Buffee niebawem mocno będziecie "trzymać się chipsetów", aby na zakrętach w "Rajdzie przez Polskę" nie wpaść w pobliże niebezpiecznej przecież stacji dysków...

Źródło: amiga-news.de, github.com, twitter.com

Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 10
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Hextreme
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2021-02-04 16:32

i już pod Linuxem uruchamiać szybką emulację 68k.


Emulacja wchodzi na jeszcze inny poziom. Tutaj mamy software emulację pod Linuxem procesora 68k oraz - emulację (sprzetową?) 68k poprzez Pseudo JIT. Jest to wiele razy bardziej pogmatwana sprawa niż pod Vampire. W zasadzie nie wiadomo jak to sklasyfikować.

Dla mnie zdecydowanie za bardzo pogmatwane. Szczególnie ten Linux. No ale skoro powstał - pewnie są ludzie, których takie rozwiązanie interesuje.

Wolę proste rozwiązania. Już nie obchodzi mnie ile jest Amigowego sprzętu. Po prostu jako tradycjonalista preferuję "zwyczajne" podzespoły komputera - Procesor Motoroli 68k, twardy dysk zwyczajny Seagate, CD-ROM marki Toshiba.

No i oczywiście typowe tylko dla niej podzespoły sprzętowe w tym oryginalną, zintegrowaną kartę graficzną Amigi, czyli OCS/ECS/AGA - serce małych i dużych Amig.

Sam nie wiem do czego to zaprowadzi. Sam jeśli chodzi o przyszłościowe rozwiązania, to upatruję normalnie w Amiga OS. Lubię Amigę od bardzo dawna. Jest to dla mnie sprawa naturalna.

Odpowiedz

mschulz
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2021-02-04 20:31 w odpowiedzi na komentarz #1

Emulacja wchodzi na jeszcze inny poziom. Tutaj mamy software emulację pod Linuxem procesora 68kLinux jest tylko kernelem który nie zmienia nic w samej koncepcji. PiStorm używa sprzętowej emulacji szyny M68k (za pomocą FPGA) i software-owej emulacji procesora 68000.

oraz - emulację (sprzetową?) 68k poprzez Pseudo JITNie, PseudoJIT to nadal emulacja software-owa. Wymaga troche mniej elektroniki bo akurat ten procesor ma szynę dosc podobna do tej w m68k.

Jest to wiele razy bardziej pogmatwana sprawa niż pod Vampire.Niekoniecznie. W V2 masz emulacje procesora w FPGA, w dodatku emulacje procesora tak naprawdę nieistniejącego (68080). W przypadku PiStorm masz dosc wierna emulacje 68000, tylko szybsza nic prawdziwy procesor, w przypadku Buffee będziesz mial cos podobnego do 68030. Ten pierwszy wykonuje instrukcje krok po kroku, ten drugi tłumaczy kod m68k na tablice skoków do funkcji procesora ARM. Możesz to porównać do procesora tłumaczącego instrukcje na mikrooperacje.

Dla mnie zdecydowanie za bardzo pogmatwane. Szczególnie ten Linux.Linux nie ma tutaj znaczenia. Po prostu Claude jest elektronikiem a nie programista, pracowanie z Linuksem jest w tym wypadku dla niego po prostu wygodniejsze.

Procesor Motoroli 68kNowych nie ma, a niektórzy chcieliby cos szybszego niz na przykład 68000 w A500...

Sam nie wiem do czego to zaprowadzi.Do wysypu nowego rodzaju akceleratorów. Po prostu.

Odpowiedz

KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #3 wysłany: 2021-02-07 00:38 w odpowiedzi na komentarz #2

A jak to się ma do Twojego emu68k?

Odpowiedz

mschulz
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2021-02-08 09:30 w odpowiedzi na komentarz #3

A jak to się ma do Twojego emu68k?Autorka Buffee sponsoruje moj projekt emu68 i dosc często wymieniamy sie uwagami. W swoim projekcie wykorzystała tez (przynajmniej w początkowej fazie) fragmenty mojego kodu. Jeżeli chodzi o PiStorm to tez jesteśmy w stałym kontakcie. Także, podsumowując, współpraca

Odpowiedz

Discord
Online: 10
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę